Logo

ФАО ОПУБЛІКУВАЛА НОВУ ДОПОВІДЬ «СТАН ЛІСІВ СВІТУ – 2009» •Друк• •E-mail•
•Рейтинг Користувача•: / 2
•Найгірше••Найкраще• 

Зростаюча увага до «зеленого розвитку» може дати лісовій галузі нове спрямування. У зв’язку з подвійною проблемою – економічною кризо ю та зміною клімату – на перший план глобальних інтересів виходить управління лісами. Реформування організацій лісового господарства та збільшення інвестицій у науку і техніку є ключем до вдосконалення управління лісами, – говориться в опублікованій доповіді «Стан лісів світу – 2009». Очікується, що ситуація буде дуже неоднорідною: у деяких регіонах відбудеться приріст лісових площ, в інших регіонах – втрати, – наголошують автори доповіді. Найбільше з необхідністю боротися проти величезного тиску на лісові ресурси зіткнуться країни, що перебувають на ранніх стадіях розвитку.

«Адаптація інститутів лісового господарства до швидких змін у світі є основною проблемою, – вважає Ян Хейно, помічник генерального директора ФАО, який очолює Департамент лісового господарства. – Особливе значення має необхідність оновлення державних лісових агенств, які не поспішають пристосовуватися до нових вимог споживачів». У доповіді говориться про те, що протягом найближчих десятиліть очікується зростання глобального попиту на продукцію лісового господарства й екологічні послуги. Політика в галузі енергетики і зміни клімату спрямована на збільшення використання деревини як джерела енергії, хоча цю тенденцію, можливо, викликав нещодавній економічний спад.

«Зелений» шлях розвитку

Однак теперішня криза відкриває і нові можливості. Зростаюча увага до «зеленого розвитку» може дати лісовій галузі новий напрям розвитку. Садіння дерев, збільшення інвестицій у стійке управління лісом, а також активне заохочення використання деревини в «зелених» методах будівництва й отримання відновлюваної енергії стануть невід’ємними компонентами «зеленого розвитку», – говориться в доповіді.

Регіональні відмінності

Очікується, що лісові ресурси Європи продовжать розширюватись у зв’язку зі зниженням залежності від земельних ресурсів, збільшенням доходів, стурбованістю охороною навколишнього середовища, а також добре розвиненими організаційними структурами і політикою в галузі лісового господарства. Територія Європи становить близько 17 відсотків усієї твердої поверхні планети. Водночас тут розташовано чверть лісових ресурсів світу, або близько 1 млрд га, 81 відсоток яких припадає на Російську Федерацію. У Південній Америці темпи збезлісення, ймовірно, в найближчому майбутньому не зменшаться, незважаючи на низьку густоту населення. Високі ціни на продовольство і паливо стануть причиною безперервного розчищення лісів під оранку для виробництва домашньої худоби і продовольчих сільськогосподарських культур, кормів та біопалива. В Африці втрата лісів, вірогідно, триватиме нинішніми темпами. Зростання попиту і цін на продовольство та енергію змінить ситуацію, особливо в міру того, як збільшення інвестицій в інфраструктуру зробить доступними нові райони.

Частіші посухи, скорочення водних запасів і повені стримують захисні механізми на місцевому й державному рівнях, а також підривають зусилля щодо стійкого управління африканськими лісами. Очікується, що в Азії і Тихоокеанському регіоні, де розташовані деякі найбільш густо населені країни, в яких проживає більше половини населення світу, попит на продукцію з деревини й далі збільшуватиметься в міру зростання чисельності населення і прибутків. Зростання попиту на сировинні товари внаслідок швидкої індустріалізації економіки країн, що розвиваються, вірогідно, призведе до заміни одного виду лісового біоценозу на інший у деяких країнах цього регіону, а також за його межами. Незважаючи на те, що цей регіон є лідером за лісонасадженнями, він продовжуватиме залежати від постачання деревини з інших регіонів, оскільки обмежені ґрунтові й водні ресурси перешкоджатимуть його самозабезпеченню деревиною і продукцією з неї.