ЗАБУТІ В СТЕПУ

Лісівники Херсонщини залишилися без засобів існування
 
Поки депутати і урядовці шукають, з якого боку підійти до реформи лісової галузі, головний лісничий Державного підприємства «Цюрупинське лісомисливське господарство», Голова Херсонської обласної організації профспілки працівників лісового господарства Марія Глод з тривогою очікує настання весни. Як посадити новий ліс, як захистити від вогню той, що є, як утримати працівників, які залишають справу, втративши надію?
 
– Маріє Михайлівно, відомо про складний стан через нефінансування лісгоспів Півдня та Сходу, в тому числі, Херсонської області, але весна вже на порозі, які у лісівників Херсонщини плани на цей період?
 
– Про які плани можна говорити, коли нема жодної копійки грошей. Не отримали ми і матеріалів базового лісовпорядкування, а значить, не має можливості проводити рубки формування та оздоровлення лісів. Тобто взагалі обмежені в отриманні коштів, які надходили від ведення лісового господарства. Аби зберегти хоча б те, що є. А яким чином його зберегти, коли працівники Державних лісогосподарських підприємств не отримували відповідну зарплату протягом минулого року і повною відсутністю заробітної плати у поточному році? 
Ми тривалий час вірили і сподівалися на вирішення проблеми, та нічого не змінилося. Питання фінансування треба було вирішувати не сьогодні, а вчора та позавчора, тобто в минулому та позаминулому році, щоб було забезпечено виконання тих функцій, які покладені на нас державою – збереження і примноження лісових насаджень. Минулого року ми хоч рубки формування та оздоровлення лісів проводили і заробляли 30–35 відсотків від потреби. Також більше 6 мільйонів грн (на область) отримали допомоги від колег з ресурсних областей. За рахунок цього мали можливість забезпечити на 30% особовим складом лісо-пожежні станції. Районні та обласна ради трішечки коштів виділили на придбання паливно-мастильних матеріалів… Так і виживали, маючи середню заробітну плату по області 1975 грн. А цього року – не має ні копійки. На 1 березня заборгованість перед працівниками лісгоспу (разом з податками) становить 2,9 мільйона гривень. Нема жодного літра паливно-мастильних матеріалів, лісо-пожежні станції не можуть бути готовими до дій за призначенням без особового складу, бо безплатно ніхто не працюватиме.
Так, садивний матеріал ми виростили, але садити його ніяк і нічим. Зазвичай, з другої декади березня розпочинається пожежонебезпечний період, але працювати, як минулого року за півтори тисячі, ніхто не піде. Знайти водія пожежного автомобіля за такі гроші нереально… Це спецтехніка, яка вимагає певної кваліфікації і спеціальних знань від працівника, а гасіння пожежі в лісі – робота специфічна і Служба з надзвичайних ситуацій не може за лісівників її виконувати. Сторонні пожежні служби не знають ні території, ні лісових масивів… 
Минулого року вірили, надіялися, але… крім голосних слів «концепція», «стратегія», «напрацювання» нема нічого, все залишається віртуальною реальністю. Немає ні фінансування, ні реформування на сьогодні. Це моя думка і думка моїх колег не тільки з Херсонщини, а й з півдня – з Миколаївщини так само… Тому про планування роботи, повторюся, не може бути й мови. 
Як зберегти те що є, як вистояти? Люди звільняються, молодь практично вся пішла. В Цюрупинському лісгоспі троє дівчат з вищою освітою, фахівці з охорони і захисту лісу, лісопатолог, інженер лісових культур – звільнилися. Залишилися два інженери поважного віку 68 та 69 років. За минулий рік по області втратили 254 працівники, зараз залишається 609 чоловік на 10 лісгоспів. 
 
– Лісівники через суд добилися скасування мораторію на проведення рубок, який запровадила Херсонська обласна рада. Це якось полегшить вам життя?
 
– 18 листопада минулого року Херсонська обласна рада прийняла рішення, першим пунктом якого передбачено введення мораторію на проведення всіх рубок на території області, в тому числі, й санітарних. Три лісгоспи: Великокопанівське, Цюрупинське лісомисливські і Каховське лісове господарства подали адміністративний позов до суду і після трьох судових засідань була прийнята постанова: задовольнити позови трьох підприємств у повному обсязі, тобто скасувати перший пункт даного рішення. Не належить до повноважень обласної ради вводити будь-які заборони на рубки формування і оздоровлення лісів. Підприємство не має у своєму штаті юристів, а коштів найняти теж немає, тому я, як головний лісничий, представляла у суді інтереси Державного підприємства «Цюрупинське лісомисливське господарство». Сторона відповідача зрозуміла, що допустила грубе порушення закону: заборонили виконувати прямі обов’язки лісгоспам. 
Заборона діяла з 18 листопада і весь грудень, якраз почався опалювальний сезон, пішла реалізація дров, за цей час лісгоспи могли заробити якусь копійку… Але обласна рада «пішла назустріч» і залишила лісівників без будь-якого доходу. 
Скасування заборони на рубку для лісгоспів Херсонщини скоріше питання принципу, важливо було довести свою правоту. Але з 1-го січня поточного року лісівники не мають матеріалів базового лісовпорядкування. У 2015 році проведені польові роботи у повному обсязі і оплачені. Наступного року лісовпорядна організація мала виконати камеральну обробку отриманих даних, але ці роботи з державного бюджету не оплачені, тому вона не надає херсонським лісівникам документів з лісовпорядкування. Матеріали виготовлені, але за них треба сплатити немалі гроші – по області близько 5 мільйонів гривень. Звернення до Держлісагентства з проханням про сприяння у розв’язанні цієї ситуації не дали результатів.
 
– Схоже, система паралізована…
 
– Так. Через тиждень-два почнеться пожежонебезпечний період і це буде жах. До речі на території лісових насаджень області вже мають місце випадки виникнення лісових пожеж. Якщо минулого року ми мали змогу хоч якось рухатися, то сьогодні навіть такої можливості немає. Склалося враження, що ми нікому не потрібні, ніхто на нас не звертає уваги і, мабуть, не хоче звертати. 
Задаю питання: чому нас, людей, які працюють не один рік у галузі, змушують стояти з протягнутою рукою і просити, виклянчувати… Невже ми не такі громадяни України, як і всі? 
 
– Обласна влада лісівникам Херсонщини нічим не допомагає?
 
–  Обласна рада нам «допомагала» минулого року. Це депутати «Радикальної партії» «чудили», навіть не подумали, що опалювальний сезон і багато сіл без газу, а тому вибір у людей невеликий: купити дрова в лісового браконь’єра або самому йти красти… 
Обласна державна адміністрація розуміє проблеми лісівників та підтримує нас морально, але де їм взяти гроші, щоб нам дати? Це все одно повноваження облради. 
Минулого року від бюджетів районів, області було отримано 300 тисяч гривень на паливно-мастильні матеріали. Але це не є достатні гроші на охорону лісу від пожеж. 
 
– У новинах повідомлялося про зустрічі лісівників Херсонщини зі школярами, спільні акції…
 
– Цюрупинський лісгосп щороку проводить масштабну акцію з садіння лісу. Приходять люди різних професій, учні шкіл, студенти. Незважаючи ні на що, акцію проведемо і цього року. Але варто пояснити таке: людина, яка прийшла на одноразову акцію, погоди у створенні лісів не зробить. Відомо ж, що кожен має займатися своєю справою: вчитель – навчати, лікар – лікувати, а лісівник – садити і доглядати ліс. Для чого ж тоді ми проводимо ці заходи? Це, в першу чергу, виховна робота. Тому що людина, яка власноруч посадила сіянець у той сипучий пісок 
і сама зрозуміє, й іншим – друзям, рідним – розкаже, що ліс треба берегти, не розпалювати вогнище під кроною, не залишати сміття… І користь з цього є. 
 
Записав Максим ЗЕЛЕНИЙ,

 

“Лісовий і мисливський журнал”

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top