ЕКЗАМЕН ДЛЯ ПРОФЕСІОНАЛІВ

20-й Всеукраїнський конкурс-змагання вальників лісу та Всеукраїнський конкурс професійної майстерності «Кращий оператор гідроманіпулятора»

6 вересня на базі ДП «Тетерівське лісове господарство» (Київська область) мірялися вмінням лісоруби – переможці регіональних відбіркових змагань. 34 найвправніших (26 команд), у тому числі, представники лісових коледжів – Малинського та Сторожинецького – і команда АТ «Мотор Січ» змагалися у п’яти конкурсних вправах: звалюванні дерева, заміні ланцюга бензопили, розкряжуванні комбінованим різом, точному розкряжуванні, обрізуванні сучків.

Одночасно свою професійну майстерність демонстрували оператори гідроманіпулятора. Кожен з 13 учасників конкурсу, управляючи гідроманіпулятором ОМТЛ 70-02, складав «зруб» з шестиметрових циліндрованих колод.

В офіційній церемонії взяли участь заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар, Голова президії Товариства лісівників України Олександр Яресько, Голова ЦК Профспілки лісового господарства Степан Кривов’язий, представники Київської обласної державної адміністрації, районної державної адміністрації та інші.

Перший осінній дощ не став на заваді святу лісорубів. Про комфорт учасників змагань, гостей і представників преси потурбувалися господарі – працівники Тетерівського лісгоспу.

Ті, хто слідкує за інтригою персональної боротьби у змаганнях, могли сподіватися на черговий успіх фаворита останніх двох років – Сергія Домашкіна з Харківщини, який виступає за «Мотор-Січ». Однак лісова Фортуна виявилася прихильнішою до Володимира Кухти зі Львівщини. Він, як і його опонент, багато разів входив у призову трійку, але вперше здобув «золото». Друге ж місце посів Віталій Слюсарчук. Це особливо відрадна подія, тому що Віталій – викладач Сторожинецького лісового коледжу – окрім теоретичних знань може продемонструвати студентам відмінні практичні навички.

Двадцять років – це вже добрячий відтинок історії. З чого починалися конкурси вальників згадують ті, хто їх організовував і проводив уперше.

Анатолій Сабадир, колишній начальник управління механізації і нової техніки Державного комітету лісового господарства України:

– Ще в 1995 році було завезено в Україну ідеологію змагань вальників лісу. Це була російськомовна версія Світового чемпіонату. Тренінг провели у 1996 році, а в 1997 році відбулися змагання з двома видами пилок – основними тоді були редукторні пилки («Дружба», МП-5 «Електрон»), в американців і шведів були вже безредукторні, як зараз. Вітчизняні пилки, розроблені ще в 50-х роках, мали поворотну шину, високі рукояті-роги і були не досить зручними в роботі.

У відкритті перших всеукраїнських змагань брав участь і давав вишкіл угорець Янош Кантор. Ще у 1980-х роках він представляв Угорщину на чемпіонатах світу, чотири рази ставав призером. Тоді приїхали учасники з усіх областей. Не виявилося лише з Житомира. Коли змагання дійшли майже до середини, – привезли дядька. Щойно з лісу, з ділянки, як був у чоботях – так і доставили. Виникли сумніви, чи допускати до змагань. Але слова: «Міністр з Житомирщини, і ця область, що дає 20 відсотків лісових ресурсів, не буде представлена?!», – прозвучали переконливо. І цей чоловік, може з пересердя, що відірвали від роботи, «порубав» усіх і став першим чемпіоном!

У співпраці з АТ «Мотор-Січ» та В’ячеславом Богуслаєвим у 1998 році, крім щорічних чемпіонатів, було проведено перші змагання на Кубок Дніпра з пилками цього підприємства.

У 2002 році українська команда разом з білоруськими колегами вперше виступила на чемпіонаті світу, в Шотландії.

Олександр Чуйко, Профспілка працівників лісового господарства України:

– Я працював тоді в Комітеті лісового господарства, був суддею на валці лісу і обрізуванні сучків, провів близько десяти змагань. Тоді для обрізування сучків брали звичайне дерево з гілками підходящого діаметра, це тепер замість сучків вставляють кілочки. Валку також виконували по-старому – робили підпил і одним різом валили дерево. Помічник валочною вилкою штовхав стовбур. Зараз прийоми ускладнилися, наприклад, роблять прокол у стовбурі, вальник один, без помічника.

З 1970 року за пропозицією Угорщини і Югославії проводяться чемпіонати світу професійних лісорубів. У світових чемпіонатах (вони відбуваються щодвароки), збірна команда України брала участь шість разів, а у 2004 році в Італії виборола четверте загальнокомандне місце, а майстер лісу з Тетерівського лісгоспу Віталій Костюшко був срібним призером у змаганні з комбінованого пиляння.

На чемпіонаті світу 2016, у Польщі, перше місце здобули білоруси, другими були німці.

Черговий 34-й світовий чемпіонат лісорубів відбудеться у вересні 2018 року в Норвегії. Команда з України теж візьме участь у цих змаганнях. Хто поїде – остаточно стане відомо весною наступного року, коли буде подаватися заявка на участь.

Максим ЗЕЛЕНИЙ,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top