Мисливцю на замітку (Ч. 2. По перу)

Що необхідно взяти з собою на полювання на пернату дичину.

Відкриття полювання на пернату дичину в серпні, за традицією, вважається святом початку сезону літньо-осіннього полювання. Більшість мисливців чекають на цей день із нетерпінням і готуються до нього заздалегідь, намічаючи місце, де вони проведуть ці два найбажаніших дні.

Рушницю вже давно оглянуто, змазку замінено на нову. Підтягнуто гвинт, що кріпить приклад до ствольної коробки, прибравши, таким чином, слабину у вузлі їх з’єднання і виключивши небажану появу тріщин у шийці приклада. Вранці замість зарядки ви берете в руки рушницю, багаторазово приставляєте її до плеча і, поєднуючи мушку із заздалегідь наміченими точками на стіні, виконуєте прицілювання, відновлюючи трохи втрачене за час міжсезоння відчуття єднання з рушницею.

Мріючи про незабутні ранки і чудові вечори заходу сонця, потроху починаєте складати в одне місце все те, що, на вашу думку, знадобиться для майбутнього полювання. Після того, як ви визначилися з місцем полювання, залежно від природних умов місцевості і характеру угідь, треба визначитися з остаточним складом спорядження та речей, а також набоїв, які вам потрібно взяти з собою.

На великій воді (водосховище, озеро), де полювання буде проводитися за допомогою плавзасобів, тобто полювати доведеться з човна, знадобиться один набір спорядження. Для бродового полювання, під час якого ви шукатимете свою удачу, пересуваючись пішки від болота до болота, або в пошуках дичини брестимете мокрими луками, досліджуватимете заплавні калюжки або зарослі очеретом старорічища, склад вашого спорядження буде інший. Те саме і з набоями. На відкритій воді полювання відбувається переважно на перельотах, коли дистанція пострілу більша, ніж при бродовому полюванні та стрільбі по дичині зблизька при зльоті. Тому шротові патрони, які використовуються в цих двох видах полювання повинні відрізнятися між собою характеристиками шротового осипу та номерами шроту.

Що ж брати з собою на полювання по водоплавній дичині?

Як ми розповідали в поперед­ньому номері журналу, є частина спорядження, яка завжди повин­на бути з вами на полюванні, незалежно від виду полювання і сезону проведення. Це все внесено до СПИСКУ № 1 (детальну статтю на цю тему дивіться у журналі № 2/2013), сьогодні ми повернемось до нього знову.

Без зброї, набоїв та необхідних документів на полюванні ви можете бути тільки спостерігачем, а не учасником процесу добування трофея. Без грошей, мобільного телефону, а тим більше одягу ніхто не виїжджає на полювання, і коментувати це не варто. Без ножа ніхто не мислить своє перебування на природі. На полюванні по перу кишеньковий складаний ніж, який не займає багато місця, задовольнить усі ваші потреби як під час приготуванні їжі, сервісу за столом, так і як допоміжний інструмент. Індивідуальний набір похідного столового посуду – це і гігієна, і незалежність за спільним столом. Бінокль – це завжди гарний помічник мисливця у світлу пору дня, а ліхтар – уночі або у вечірніх і вранішніх сутінках. Налобним ліхтарем зручно користуватися у таборі в темну пору доби, а кишеньковий ліхтар може освітити ділянку місцевості на відстань 30–35 метрів та допоможе відшукати дичину, яка була збита в сутінках.

Навігатор GPS знадобиться в тому разі, коли до місця майбутнього полювання ви добираєтеся вперше і не знаєте дороги. Він допоможе також легко орієнтуватися в незнайомих угіддях і не витрачати марно час на пошуки потрібного напрямку. Шматок мотузки допоможе прив’язати човен до дерева або куща на березі, щоб його не віднесло вітром і хвилею. Обв’язавши мотузкою, зручно нести оберемок хмизу для багаття. Прив’язавши до одного кінця мотузки невелику палицю, можна підтягнути до берега качку, що впала після пострілу на глибоке місце (якщо, звичайно, у вас немає бажання освіжитися від літньої спеки і попливти за нею). Термос знадобиться під час будь-якого полювання, завдяки йому ви можете підкріпитися гарячою порцією чаю або кави в будь-який момент, а приготувавши напій звечора, вранці не витрачатимете дорогоцінний час.

СПИСОК № 1

1. Зброя, патронташ із набоями, екстрактор, набір для чищення зброї.
2. Документи: посвідчення мисливця; мисливський квиток; дозвіл на зброю; документ, який засвідчує особу або що дає право на пільги на придбання права на видобуток дичини; права на водіння автомобіля; картка відстрілу дичини або ліцензія.
3. Бінокль.
4. Ліхтар.
5. Гроші.
6. Кишеньковий складаний ніж.
7. Кухоль, ложка, стопка.
8. Термос, фляга для води.
9. Рюкзак.
10. Одяг, головний убір, плащ, взуття.
11. Мобільний телефон.
12. Навігатор GPS.
13. Шматок (4–10 м) тонкої міцної мотузки або дуже міцного капронового шпагату.
14. Продукти харчування та питна вода.

Серед мисливців чимало любителів екстриму, вистачає й тих, хто надає перевагу самоті, намагаючись, хай на короткий час, але зректися благ цивілізації, щоб під час полювання бути тет-а-тет з природою. Вони влаштовують свій табір у затишному куточку угідь, де ніхто не порушуватиме спокою невеликої компанії. Коли любителі такого відпочинку проводять полювання на великих водоймах, все необхідне спорядження для обладнання табору­ доставляється до наміченого місця власним човном або його орендують на базі мисливського господарства. Завдяки цьому можна взяти з собою багато спорядження і розміститися в таборі з комфортом. У наш час, коли в торговельній мережі можна придбати все необхідне мисливцеві, а виїжджають на полювання автомобілем, обмежувати себе в спорядженні не варто, адже ви їдете на відпочинок. Спробуємо в СПИСКУ № 2 перерахувати основне спорядження, необхідне під час полювань на великих водних просторах, пам’ятаючи, що ввійшло до СПИСКУ № 1.

СПИСОК № 2

15. Човен та/або мотор.
16. Намет.
17. Надувний матрац або туристичний килимок.
18. Обладнання для вогнища.
19. Похідна газова плитка або пальник (чи бензиновий примус).
20. Казанок (його об’єм залежить від чисельності компанії), сковорода.
21. Сокира.
22. Розкладний стіл та розкладні стільці.
23. Тент для захисту столу під час дощу.
24. Гасова чи газова лампа.
25. Репелент від комарів.
26. Плащ.
27. Гумові чоботи (болотні або з короткими халявами).
28. Рибальські снасті (допоможуть в активному режимі провести час між вечірнім і ранковим льотом).
29. Маскувальна сітка.
30. Серп (для нарізки очерету під час влаштування скрадки або підготовці місця для намету).

Ті, хто люблять поспати з комфортом і в теплі, можуть узяти спальний мішок. Коли ви знаєте, що на місці вашого майбутнього привалу немає хмизу і дров для багаття, їх доводитися везти з собою.

Деякі мисливці, виїжджаючи на полювання, ночують на базах мисливських господарств, якщо такі є на березі водойми. Заради цього комфорту дорогу до місця полювання і назад вони долають двічі на день, тому кількість пунктів СПИСКУ № 2 у них значно скорочується.

Бродове полювання для міського мисливця може мати два варіанти. Перший – коли до місця полювання добираються на автомобілі. У цьому разі базовий табір влаштовують зазвичай поруч із автомобілем. Комплект спорядження та речей у цьому разі повторює перелік СПИСКУ № 2, за винятком мотора для човна. А чоботи в цьому полюванні необхідні болотні, тобто з високими халявами, бо доведеться бродити болотами, піднімаючи качку із затишних місць, вибраних нею для денного відпочинку.

Другий – до місця полювання добираються міським транспортом, а це відбивається на комплектності спорядження та речах, які супроводжують мисливця в поле на такому полюванні. Тут як у приказці: «Все своє ношу з собою!» А оскільки все, справді, доводиться носити з собою, то ноша має бути легкою. Тому брати з собою потрібно тільки найнеобхідніше, без чого неможливо обійтися. У дні своєї молодості, коли більшість мисливців виїжджало на полювання громадським транспортом, на дводенне бродове полювання на пернату дичину в теплу пору року (серпень – початок жовтня) мій рюкзак був укомплектований за Списком № 3.

Список № 3

1. Два плащі (солдатський плащ-намет і офіцерський плащ-накидка).
2. Змінні штани і запасні шкарпетки.
3. Легка куртка захисного кольору і легкий светр (для нічної пори).
4. Болотні чоботи.
5. Невеликий бензиновий примус «Турист» і 0,5 л бензину до нього.
6. Невелика алюмінієва каструля об’ємом 2 л.
7. Репелент від комарів.
8. Продукти харчування і питна вода (1 л).

Ночі в серпні-вересні – теплі, тому можна обійтися без намету і спального мішка, бо вони важкі та займають багато місця в рюкзаку. Воду для приготування гарячих страв у той час ми намагалися брати з боліт, де ріс аїр, що славиться бактерицидними властивостями. Щоб ще більше знизити масу поклажі, можна обійтися і без болотних чобіт, які замінять легкі спортивні трикотажні штани та спортивні тапочки: цей одяг швидко висихає під час переходу до іншого болота. Мисливців у такій екіпіровці мені доводилося зустрічати неодноразово.

Розписувати комплект продуктів харчування, а також вид того напою, без якого ми не виходимо в поле і який п’ємо не з кухлів, а з мисливських стопок, говорити теж не має сенсу, бо в кожного свій смак. Але й зайвих продуктів брати з собою не варто. Юшка, приготовлена ввечері з добутої вами на полюванні курочки водяної, цілком забезпечить вас необхідними калоріями для наступного важкого, але приємного дня. А якщо забули вдома чай, його замінять зібрані біля біваку трави (звіробій, м’ята, безсмертник тощо) або плоди шипшини і глоду.

Підійшов час поговорити про набої, тобто шротові патрони, необхідні в обох видах полювання по водоплавній пернатій дичині й лучній дичині, яка водиться по краях боліт.

Для полювання на великих водоймах у теплу пору року на початку сезону вам знадобляться патрони, споряджені в основному шротом номерів 7 і 5. Вони задовольнять всі ваші запити у стрільбі по качці. Щоправда, спосіб спорядження патронів кожен мисливець вибирає за власним розсудом. У світлу пору доби стріляти по качках на льоту доводиться на дальших дистанціях, тому потрібно мати патрони з підвищеною щільністю шротового снопа, споряджених із застосуванням пластмасових контейнерів або інших способів, які підвищують купчастість. Під час полювання з човна з підходу і в сутінках стріляти по качці доводиться на близькій і середній дистанціях. При такій стрільбі потрібен патрон стандартного спорядження – без застосування контейнерів – концентраторів для шроту. Кількість патронів залежить від кількості дичини в місці полювання, від стрілецьких навичок мисливця, тобто його стрілецької підготовки. Чотири-п’ять десятків патронів, у разі правильного їх використання, буде достатньо.

Але необхідно пам’ятати і про можливість зустрічі на таких полюваннях і з гусьми. Для такого випадку у вас повинні бути під рукою кілька патронів із шротом номерів 2, 1 або 0, споряджені способом, що забезпечує підвищену купчастість шротового снопа.

На бродовому полюванні паралельно з качкою стріляють і лучну дичину (баранця великого і звичайного (рос. дупеля і бекаса), деркача (рос. коростеля). Добре вгодовані в цей час баранці великі, які одні з перших починають відлітати на південь уже у вересні, а, готуючись до тривалого шляху, накопичили запас жиру. По качках і куликах на таких полюваннях стріляють із підходу, тому тут потрібні патрони стандартного спорядження та патрони, що забезпечують уже на близьких відстанях широкий рівномірний осип шротового снопа. Для качки потрібні патрони зі шротом не крупнішим за № 7, куликів стріляють шротом № № 9, 10. Інтенсивність пострілів у таких полюваннях значно нижча, ніж у полюваннях на перельотах, тобто пострілів ви робитимете менше, тому не варто обтяжувати себе зайвими набоями. Загальна кількість патронів може бути близько сорока, третина з яких будуть патрони з дрібним шротом.

Але кожен мисливець комплект набоїв готує за власним розсудом, опираючись на власний досвід, характер угідь і щільність дичини в них. Тому наведені тут приблизні дані по кількості набоїв, так би мовити, «золота середина».

Наприкінці можна тільки додати, що збиратися на полювання слід ретельно, щоб потім не шкодувати про забуте і не дорікати самому собі за забудькуватість. Полювання нині – це вид активного відпочинку, що допомагає пройти моральну релаксацію після навантажень сірих робочих буднів, і провести час на полюванні потрібно з користю, тому якість відпочинку безпосередньо залежить від того, як ви підготуєтеся до нього.

Успіхів вам у полі й на воді.

Володимир УРСУЛ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top