ЯЛИНКА В ЗАКОНІ

Легальна, прибуткова, екологічна красуня

Щороку, ще задовго до різдвяних та новорічних свят, у засобах масової інформації здіймається хвиля ентузіазму на захист «зеленої красуні», яку нібито безжально винищують-рубають (звісно ж – лісівники). Нерідко саме ті, хто називають себе екологами, пропагують пластиковий сурогат, який має врятувати живу природу від згуби. Така позиція – скоріш за все, від незнання. А як насправді?

Заготівля новорічних ялинок є одним із багатьох видів лісогосподарської діяльності, яку здійснюють державні лісогосподарські підприємства та приватні підприємці. Вони з властивою їм відповідальністю виконують свою особливу і в той же час непросту, орієнтовану на багато років вперед, повсякденну роботу.

Треба зазначити, що цей вид господарської діяльності у законодавчій площині належним чином врегульований.

Зокрема постановою від 23.05.2007 № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» заготівля новорічних ялинок віднесена, правда, чомусь завуальовано (дуже приховано) і ховається у словосполученні «деревна зелень», до спеціального використання лісових ресурсів, а саме до заготівлі другорядних лісових матеріалів, які здійснюють на спеціально визначених лісових ділянках або суміщають з проведенням рубок.

Хочеться звернути увагу всіх, хто вже вирощує чи має бажання спробувати свої сили у вирощуванні лісових красунь, що відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016:2010 – секція А код 01.29.20 – «дерева різдвяні, зрізані» відносяться до категорії продукції сільського господарства, а пункт «б» частини першої статті 95 Земельного кодексу України встановлює, що землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур і на вироблену продукцію. Тому, відповідно до статті 10 Закону України «Про рослинний світ» власники земельних ділянок не потребують дозволу на спеціальне використання природних рослинних ресурсів для вирубування та подальшої реалізації «дерев різдвяних, зрізаних» або новорічних ялинок.

Найбільш повно та однозначно подає поняття «новорічної ялинки» Національний стандарт України (ДСТУ 6076:2009).

У стандарті досить доступно для будь-якого користувача подається класифікація і загальні технічні вимоги, яким повинні відповідати новорічні ялинки, і, що найголовніше, вимоги щодо безпеки та охорони довкілля, в яких чітко зазначено, що новорічні ялинки у контейнерах весною висаджують у відкритий ґрунт на садово-паркові об’єкти (у парки, сквери тощо) або повертають на контейнерні майданчики розсадників для подальшого їх вирощування та повторного використання, а зрубані – утилізують на дрова чи переробляють на щепу і мульчу.

Тому лісівники роблять все від них залежне, щоб звести до мінімуму самовільне вирубування дерев хвойних порід, яке, на превеликий жаль, здійснюють окремі громадяни у передноворічний період.

До речі, державні лісогосподарські підприємства Держлісагентства України реалізували населенню та торгівельним організаціям у грудні 2016 року 511 тис. новорічних ялинок на суму 26,9 млн грн.

У той же час, станом на 1 листопада 2016, на плантаціях державних лісогосподарських підприємств на площі 5,2 тис. га зростало 18,2 млн новорічних ялинок, зокрема, стандартних для реалізації, висотою від 0,5 до 2 м і більше – 3,2 млн шт.

Також щорічно у грудні проводиться заготівля новорічних ялинок при поліпшенні якісного складу лісів, перш за все, при освітленнях і прочищеннях.

Як бачимо, можливості державних лісогосподарських підприємств щодо постачання новорічних ялинок на ринок країни значно перевищують їх попит і, що надзвичайно важливо, вирощування та заготівля такої передноворічної продукції не має нічого спільного із заяложеними висловлюваннями про винищування лісів і будь-якого впливу на довкілля.

Оптову і роздрібну ціну на новорічні ялинки кожне лісогосподарське підприємство встановлює самостійно і залежно від попиту, виду деревної породи та висоти їх ціна може коливатись від 30 до 150 грн за погонний метр.

Документ, що підтверджує легальність походження новорічних ялинок при їх транспортуванні, є товарно-транспортна накладна, а ялинки, що реалізуються, маркуються самоклейними етикетками.

А по руках?!

Незважаючи на достатню кількість новорічної продукції, цивілізований ринок з доступними цінами в країні до цих пір не сформований. Цей чинник і є головною причиною незаконної заготівлі новорічних ялинок, через що хвойним лісовим насадженням завдається непоправна шкода.

Тому, у передноворічний період державні лісогосподарські підприємства запроваджують посилені заходи охорони хвойних лісових насаджень, у тому числі, створення мобільних рейдових бригад, координацію спільних дій державної лісової охорони, територіальних органів поліції, місцевих органів влади та громадськості.

Розмір шкоди залежить від місця скоєння (в лісі чи у межах населеного пункту) незаконної рубки новорічних ялинок та діаметра дерева у корі біля шийки кореня. Зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008

№ 665 розмір шкоди, завданої лісу за одне самовільно зрубане дерево діаметром пня до 10 см, становить 399,27 грн, діаметром 10,1–14 см – 703,50 грн, діаметром 14,1–18 см – 1806,24 грн.

В той же час розмір шкоди, завданої зеленим насадженням незаконним вирубуванням хвойних дерев у межах міст та інших населених пунктів (постанова КМУ від 08.04.1999 № 559), становить 1152 грн при діаметрі дерева у корі біля шийки кореня до 10 см, 1500 грн – при діаметрі 10,1–14 см, 1852 грн – при діаметрі 14,1–18 см.

Крім того, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушники закону сплачують ще й штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85–170 грн), а посадові особи від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів (119–204 грн).

У статті 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка лісу» визначено, що незаконна рубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що завдала істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів (5100–8500 грн) доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Європа!

Варто зазначити, що різдвяна новорічна ялинка є атрибутом святкування Різдва у країнах Європи. Однак майже всі першоджерела вказують про його походження із середньовікової німецької традиції, а з 19-го століття він поширився по всьому світу.

У Європі ринок виробництва святкових ялинок на сьогодні перебуває на надзвичайно високому рівні. Їх вирощують на спеціальних плантаціях. Перше місце за кількістю вирощених ялинок посідає Німеччина, друге – Данія, яка ще й експортує зелені красуні. Зокрема цього року на ринок Німеччини буде поставлено від 2 до 2,5 млн ялинок.

Вся різдвяно-новорічна ялинкова продукція надходить на ринок країни в основному з фермерських плантацій, загальна площа яких коливається від 30 до 50 тис. гектарів. Упродовж останніх десяти років щорічно в німецьких квартирах встановлюється від 28 до 29 млн новорічних ялинок. Найбільш класичною різдвяною ялинкою, яку найбільше купують німці, є ялиця Нордмана. Її особливістю є характерна кущистість і густота, ніжна темно-зелена хвоя, що не коле і довго тримається на дереві (практично не осипається) при кімнатній температурі, що впливає на вартість. Найближчою її родичкою у нас є ялиця біла. Ціна на таку ялинку коливатиметься у цьому році від 19 до 23 євро за погонний метр. Смерека коштуватиме від 6 до 10 євро за погонний метр.

Новорічні ялинки купують безпосередньо у фермерських господарствах (30%), на вуличних лотках (30%), решта – у супермаркетах. У країні налічується від 2 до 4 тис. виробників різдвяних ялинок, які забезпечують майже 100 тис. постійних і 50 тис. сезонних робочих місць. Річний оборот галузі становив у 2015 році майже 700 млн євро. І ніхто таку підприємницьку діяльність не вважає шкодою для довкілля чи знищенням лісів.

До речі, після використання новорічні ялинки відправляють на корм тваринам у зоопарк, перероб­ляють на тріску, спалюють у котельнях для виробництва електроенергії і тепла. І що суттєво, ніхто нікому будь-яких проблем при цьому не створює.

Михайло ДУТКА
Газета “Природа і суспільство” 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top