Мисливцю на замітку

Що необхідно взяти з собою на індивідуальне полювання на копитну тварину.

Метою полювання, і це ні для кого не секрет, є трофей, який не тільки приносить вам моральне задоволення, а й показує всім близьким, що ви справжній мисливець і не дарма присвячуєте свій вільний час чудовому хобі. Успіх у добуванні трофея залежить від багатьох чинників…

У цій статті ми не говоритимемо про теоретичну підготовку мисливця, його досвід, накопичений з роками, вибір зброї і боєприпасів, етику поведінки тощо. Це важливі, але самостійні теми, що потребують окремої розмови. Пропоную присвятити час темі, яка стає актуальною відразу після того, як вирішили їхати на полювання, коли визначилися, на кого полюватимете і де. Тобто торкнемося тільки питання домашньої підготовки до конкретного полювання, коли доводиться вирішувати дуже важливе питання: що знадобиться на полюванні.

Будемо відверті, сучасне полювання – це не тільки банальне добування трофея, а ще й активне проведення дозвілля серед природи, тобто відпочинок після напружених робочих буднів. Іншими словами, процес полювання для багатьох із нас – це час моральної релаксації.

Щоб не зіпсувати собі настрій на полюванні, готуватися до полювання необхідно серйозно і відповідально. Забудете вдома якусь дрібницю, дуже необхідну на полюванні, а думки про неї відвернуть від головного – полювання. Варто згадати чудові рядки Остапа Вишні з його знаменитої, написаної ще в 1945 році і присвяченої М. Т. Рильському, гуморески «Як варити і їсти суп з дикої качки»:

«Їдете ви компанiєю, тобто колективом, так – чоловiка з п’ять, бо дика качка любить iти в супову каструлю з-пiд колективної працi…

У вагонi (чи на машинi) зразу ж ви почуєте:

– Е, черт! Стопку забув! Ви взяли?
– Взяв!
– Ну, як будемо вкупi, позичите! А залишусь сам, – доведеться з “горлушка”!»

«Горлушком», за мисливською термiнологiєю, зветься та частина мисливського човна, що на морських суднах має назву «право руля».

Хоч Остап Вишня про забуту чарку розповів у гуморесці й подав це у формі гротеску, але ми знаємо, що основа кожного жарту – правда, приправлена дрібною часткою гумору. Адже всі теми беруться з нашого життя. Тому потрібно пам’ятати навіть про незначні дрібниці, які можуть стати причиною дискомфорту на відпочинку, і займатимуть ваші думки вже по дорозі на полювання. Щоб уникнути цього під час підготовки до поїздки, ви повинні зібрати все завчасно, а допоможе вам у цьому список, куди ви заздалегідь занесете все, що буде потрібно на полюванні. Можливо, у вас буде два або навіть три списки для конкретного полювання в різні пори року, оскільки кожне з них має свою специфіку.

У мисливців зі стажем підготовка відпрацьована багаторічним досвідом і в багатьох увійшло у звичку ділити все необхідне на полюванні на першочергове – речі які необхідні завжди, і те, що потрібно тільки на певному виді полювання. Наприклад, намет, так необхідний у дводенному полюванні на пернату дичину в серпні-листопаді, абсолютно не потрібний під час одноденного виходу на хутрового звіра в листопаді-січні.

Основні предмети, необхідні під час будь-якого полювання, незалежно від пори року, назвемо СПИСКОМ № 1.

Більшість речей, документів та інших предметів зі СПИСКУ №1 під час сезону полювання може бути постійно в рюкзаку, що трохи скоротить час збирання. Про це О. Вишня у вже згаданій вище гуморесці сказав так:

«…–…Де ж це… стопка? Прохав же покласти!
– Що, нема?
– Нема!
– А я взяв! Я поклав собi за правило: приїжджаю додому, а її в рюкзацi прив’язую, щоб не забути. По-моєму, не так нервуєшся, як рушницю забудеш!
– Доведеться й собi при­в’язувати! А сьогоднi, прошу вас, позичте вашої… Капризна це,
я вам скажу, штука, як з «горлушка»… Повiтря чисте, на широке диханiє вiзьмеш, а воно темно, не встигнеш i зiтхнути, як уже “горлушко” бiля “донушка”».

СПИСОК № 1

1. Зброя, патронташ із набоями, екстрактор, набір для чищення зброї.
2. Документи: посвідчення мисливця; мисливський квиток (якщо ви член громадської організації мисливців); дозвіл на зброю; документ, що засвідчує особу або дає право на пільги під час придбання права на добування дичини; права водія (якщо ви автолюбитель); картка відстрілу дичини або ліцензія на добування звіра.
3. Бінокль.
4. Ліхтар (модель залежить від виду полювання), комплект запасних батарейок.
5. Гроші.
6. Кишеньковий складаний ніж.
7. Ніж мисливський.
8. Кухоль, ложка, чарка, оспівана О. Вишнею.
9. Термос (незамінний під час будь-якого полювання), фляга для води, фляжка з певним напоєм, який кожен вибирає за смаком.
10. Запас їжі (консерви, канапки, хліб, крупи, чай, кава, сіль, цукор).
11. Рюкзак (його розмір залежить від виду полювання, тривалості перебування на полюванні і пори року).
12. Одяг, головний убір, запасні шкарпетки, плащ-намет, камуфляжний костюм, рукавички, взуття (залежно від сезону). Необхідно, насамперед, вилучити шарудливі й взагалі шумливі матеріали.
13. Аптечка.
14. Сірники мисливські.
15. Мобільний телефон.
16. Навігатор GPS, карта, компас.
17. Шмат (4–10 м) тонкої міцної мотузки або дуже міцного капронового шпагату.

Деякі читачі можуть здивуватися, чому до списку я включив шмат мотузки. Але ті, хто топче мисливську стежку не один рік, добре розуміють, що вона необхідна на будь-якому полюванні. В індивідуальному і колективному полюванні на копитних за її допомогою легко відтягнути добуту тварину до місця обробки трофея або затягти трофей до транспортного засобу. Під час полювання по перу на водоймах мотузка може знадобитися, як буксирувальний фал для човна, а також при влаштуванні скрадки. У полюванні на хутрового звіра вона з успіхом замінить погон, який багато мисливців не беруть у поле, розраховуючи саме на мотузку.

Автор цих рядків у 1970–1980 рр., як і багато мисливців мого віку, не могли й припустити, що настане час, коли на полюванні ми будемо користуватися засобами мобільного зв’язку, а шлях прямування до місця полювання – звіряти за допомогою портативного кишенькового навігатора. Так, в останні два десятиліття відбувся дуже швидкий стрибок в еволюції побутової електронної техніки. Але все ж дещо в цьому напрямку (не в електроніці, звісно) О. Вишня передбачав, пожартувавши про це все в тій самій гуморесці:

«…Сусiда тяжко якось зiтхає…
– Про що думаєте, Iване Iвановичу?
– Про Америку! Яка все-таки технiка.
– А що таке?
– Кажуть, двоствольну стопку видумали!»

Двоствольними стопками ще не користуються, але кухлі-термоси та металеві кухлі, в яких ручки не нагріваються, у мисливців дуже популярні.

Звичайно, в кожного мисливця перелік речей зі СПИСКУ № 1 може трохи відрізнятися, що залежить від його звичок і особистого смаку, але основна частина списку залишиться незмінною. Без зброї, набоїв, необхідних документів, грошей, мобільного телефону на полювання в наш час ніхто не виходить.

Індивідуальне полювання

Щороку мисливський сезон закінчується в лютому полюванням на хутрового звіра, а новий відкривається 1 травня індивідуальним полюванням на самців козулі. Це полювання проводиться переважно трьома способами: з вишки, з підходу і на вабу (тобто підманюванням самців під час гону). Це полювання відбувається в теплу пору року в супроводі єгеря, і потребує мінімальної екіпіровки, яка входить до СПИСКУ 1. Під час таких полювань мисливці живуть найчастіше на базі мисливського господарства, тому табірного спорядження, що включає намет, спальний мішок, обладнання для вогнища, посуд, примус, із собою не беруть.

Під час добування копитних з вишки можна обійтися і без рюкзака. Але полюючи з підходу і на вабу, коли ви багато часу проводитимете в угіддях далеко від бази в пошуках трофея, вам знадобиться невеликий рюкзак, в який ви покладете термос, плащ, мінімальний запас їжі, флягу та інші дрібниці з незмінною чаркою, яка необхідна, щоб відзначити свій успіх тостом «по крові». Але рюкзак з успіхом може замінити розвантажувальним жилетом, в нагрудних кишенях якого ви розмістите всі дрібні речі і набої, а кишеню на спині займе термос, їжа і плащ.

Комплект одягу та взуття залежить від пори року і погодних умов. Її камуфляжне забарвлення має відповідати сезону і рослинності тієї місцевості, де ви шукатимете свою удачу. Навесні і влітку в ній переважатимуть зелені відтінки, восени – жовтуваті й світло-коричневі. Одяг повинен бути зручним, не обмежувати рухів, і не шурхотіти, що демаскує мисливця.

У суху погоду взуття найкраще легке (туристичні черевики, кросівки) і зручне, з гнучкою підошвою, крізь яку ви відчуватимете, що у вас під ногами. Не дай Боже, під час підходу до звіра, коли вся увага зосереджена на об’єкті полювання, ви випадково наступите на суху гілку, яка під ногою з тріском переломиться – це може зіпсувати всю справу, на яку ви витратили стільки сил і часу. У комплекті речей для таких полювань не завадять і легкі гумові чоботи, адже вранці і ввечері трава може бути вкрита рясною росою, а восени можлива дощова погода. Гумові чоботи без вставок із короткими халявами вирішать ваші проблеми і збережуть ноги сухими.

В індивідуальному полюванні успіх залежить від точного прицільного пострілу, тому сюди краще брати нарізну зброю. Практично всі користувачі мисливських угідь дозволяють добувати копитних тільки з нарізної зброї, вибір якої для нас тепер необмежений. Козуля, олень або кабан – гарна здобич, та їх добування потребує різного за калібром і потужністю набою, а відтак і різної зброї, вибір якої залежить від смаку і можливостей мисливця.

Знову давайте згадаємо слова Остапа Вишню з гуморески «Екіпіровка мислівця» (1947 р.) про зброю мисливця:

«Без пристрою, – як каже народне прислiв’я, – й блохи не вб’єш».

Мисливець, як ми знаємо, блiх не полює, мисливець, коли вiн є справжнiй мисливець, – вiн полює левiв, перепiлок, тигрiв, зайцiв, бiлок, носорогiв, бекасiв, жирафiв, дупелiв, бiзонiв, качок, ведмедiв, гусей, тетерукiв i iнших звiрiв та птиць, ризикуючи в окремих випадках заполювати крокодила або слона.

Спробуйте забити слона або гiпопотама (вiн же бегемот) голими руками!»

Жартуючи про полювання на левів, тигрів, носорогів, жирафів, бізонів, ведмедів, гіпопотамів і крокодилів О. Вишня не міг і подумати, що через сімдесят п’ять років після виходу у світ його твору наші мисливці собі це зможуть дозволити, щоправда, тільки ті, в яких є для цього гроші.

Закінчити сьогоднішню розмову я хочу теж словами О. Вишні з того самого твору «Екіпіровка мисливця»:

«Ще раз пiдкреслюємо: на полюваннi треба бути готовим до всього, щоб потiм не жалкувати».

Володимир УРСУЛ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top