Особливості чеського полювання

Як ведуть мисливське господарство в Чехії, як, на яку дичину і коли полюють? Про це і не тільки ви зможете дізнатись з цієї статті.

Мисливські закони, традиції і правила в Чехії без жодного перебільшення – еталонні для всієї Європи. Їх додержуються і передають із покоління в покоління. В основі – дисципліна і шанобливе ставлення до своїх товаришів по полюванню, до природи і дичини.

Багато хто з наших мисливців бував за кордоном. А хто не був, то чув, що там не встигнеш від’їхати кілька кілометрів від міста, як уже в полях зайці, фазани, козулі. Та й у місті на галявинах поміж мікрорайонами зайці та качки – не рідкість. Чи то дикі, чи то напівсвійські, не зрозуміло. І така кількість дичини не від того, що в Європі тотальна заборона на полювання і скрізь заповідники – це результат господарської діяльності. А щоб не бути голослівними, розповімо вам про наших сусідів – чехів. У нас дуже багато схожого з нашими сусідами, тому цікаво порівняти наші здобутки в мисливському господарстві.

Отож площа мисливських угідь у Чехії – 6,9 млн га, з них лісових – 2,6 млн га і польових – 3,9 млн га. 1,9 млн га закріплено за мисливськими господарствами фізичних осіб, 5 млн га – за організаціями. У Чехії 951 тис. га мисливських угідь перебуває у приватній власності, решта, 6 млн га, держава здає в тимчасове користування.

ОДИН, ДВА, ТРИ…

Таксація – важка справа, але потрібна. Тільки володіючи точними і реальними даними про чисельність тварин, можна аналізувати, порівнювати і планувати роботу мисливського господарства. Чехи щодо цього дуже прискіпливі та вимогливі. А рахувати вони мають що.

Найпоширенішими видами дичини і, відповідно, найпопулярнішими видами полювання в Чехії є полювання на кабана, оленя, козулю, зайців, фазанів і качок. Що цікаво, вовків у Чехії немає.

ПОКАЖІТЬ СВІЙ БІЛЕТ…

У Чехії зареєстровано 95 тис. мисливців. Мисливець, який планує вийти на полювання, зобов’язаний мати: дозвіл на полювання; ліцензію на полювання; свідоцтво про обов’язкове страхування. Мисливці, які використовують вогнепальну зброю, повинні мати обов’язково ліцензію і дозвіл на таку зброю; при полюванні на птицю – реєстраційну картку. Ці документи пред’являються на прохання: поліції; Державного наглядового органу за мисливським господарством; охорони або єгерів у мисливських угіддях. Полювання регулюється Законом «Про мисливське господарство».

АБЕТКА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

Перші закони, які почали контролювати мисливське господарство, були видані в середині XVIII ст. У середині XIX ст. почали з’являться перші школи, в яких обов’язковим предметом була «Організація мисливського господарства», тобто наука про полювання. Сьогодні в Чехії «Наука про мисливське господарство» – основний предмет у лісових школах та коледжах. Законом про мисливське господарство приписується, що студенти мають пройти професійну експертизу – скласти іспити, щоб отримати кваліфікацію «Мисливське господарство». Чехи, які цікавляться мисливським господарством, також можуть скласти такі іспити. Це іспит з полювання; з одержання кваліфікації єгеря; з отримання вищої професійної кваліфікації; з полювання із соколами; з полювання в полі. Щоб претендувати на місце в державному управлінні мисливського господарства Чехії, слід скласти іспит для отримання спеціальної професійної кваліфікації.

У рамках безперервної освіти щорічно проводяться міжнародні конференції та семінари.

Значна увага приділяється роботі з молоддю. Діти в супроводі кваліфікованих лісівників ознайомлюються з природою, вчаться, як її захищати і зберігати. Постійно проводяться спеціальні конкурси і турніри. Чехія отримала золоту медаль за бездоганну систему навчання дітей і молоді у сферах мисливського господарства і захисту навколишнього природного середовища.

ДЕРЖАВА І МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Міністерство сільського господарства – центральний орган державного управління мисливським господарством у Чехії, за винятком територій національних парків.

Регіональні органи управління в межах делегованих повноважень є органами державного управління мисливським господарством на території адміністративних районів.

Міністерство навколишнього природного середовища є центральним органом державного управління територією національних парків.

Місцева влада муніципалітету з розширеними повноваженнями є органом державного управління на території муніципалітетів. Мерія столиці Чехії – Праги – орган державного управління мисливським господарством на території столиці. Повноваження адміністративних районів у межах делегованих повноважень, призначених для національної оборони, здійснює Міністерство сільського господарства. Місцеві та регіональні органи влади контролюють Національні парки, адміністративні райони під контролем Міністерства охорони навколишнього середовища.

ЛІЦЕНЗІЙНІ СПРАВИ 

У Чехії існує ліцензійне полювання для громадян країни та іноземців (строк дії від 1 дня до року), а також для школярів і студентів, які вивчають предмет «Мисливське господарство» (на період навчального року).

Ліцензія видається особі, яка старша за 16 років, не була підсудна і може довести це, надавши виписку з протоколу кримінального реєстру, застрахована від шкоди, яку може заподіяти під час полювання.

ПОЛЮВАННЯ НА ПЕРНАТИХ

Полювання по перу дуже популярне як серед чехів, так і серед іноземних мисливців, які приїздять до Чехії спеціально заради королівського полювання на фазана. Чому королівського? Та тому, що під час цього полювання все королівське: проживають мисливці в стародавніх замках, трофеї воістину королівські – в минулому році за сезон було добуто більше півмільйона птахів, правила полювання відповідають стародавнім традиціям. Та й самі фазани – крім звичайних, є і красені королівські – в минулому сезоні їх було добуто 868 голів. Фазан королівський – найбільший з усіх видів фазанів. Для нього характерні яскраве забарвлення і дуже довгий хвіст, що досягає зав­довжки до півтора метра! Добути сотню фазанів на кожного мисливця за одне полювання – не дивина.

Чеські мисливці полюбляють також полювання на качок (крижня). Зазвичай воно поєднується з полюванням на звіра або на фазана. У Чехії крижнів розводять і випускають у природні ставки й озера, де вони живуть упереміш із дикими. У полюванні, крім мисливців, беруть участь загоничі, збирачі підстреленої дичини на човнах і з лягавими собаками, сурмачі, перевізники трофеїв.

ЧЕСЬКІ ЗАЙЦІ НЕ БОЯГУЗИ

Те, що зайців у Чехії багато, бачить кожен турист із вік­на екскурсійного автобуса: тут і там довговухі в полях. Дуже доб­ре їх видно навесні, поки ще не піднялася трава на луках. Весняна пора творить із ними чудеса – зайці втрачають залишки обережності, ігнорують автомобілі на дорогах, за що іноді розплачуються життям. У 2012 році зайців у Чехії було добуто 47,5 тис.

ПОЛЮВАННЯ НА КАБАНА

Кабанів у Чехії теж чимало. Якось кабани, відчуваючи запах пива, зайшли до сільської броварні. Ото була забавка! Замість того щоб налити лісовим гостям балію пива, їх зачинили в сінях і викликали спеціальну службу з відлову тварин, яка ескортувала тварин до лісу. Найчастіше люди зустрічаються в лісі з кабаном у сезон грибного полювання, яке є ще одним національним чеським захопленням.

Найпопулярніше полювання на кабана в Чехії – загоном. За два загони, наприклад, під Карловими Варами, можна добути близько 25 кабанів.

На трофейного кабана полювання триває до середини січня, на «цьогорічок» (до 50 кг масою) – дозволено цілий рік.

ПОЛЮВАННЯ НА ОЛЕНЯ ТА ІНШУ РОГАТУ ДИЧИНУ

У минулому році в Чехії було добуто 206 тис. голів оленів, ланей, козуль, сарн, муфлонів. По всій країні на межі лісу і полів стоять мисливські вишки – це місця для засідки. Звідти можна підстрелити здобич, коли, наприклад, після дощу тварини виходять з лісу на сонечко обсушитися.

Найпоширеніша в Чехії – козуля. Це найменший вид серед усіх оленячих, маса великого самця сягає 20 кілограмів. Цікаво полювати на самців, яких мисливець підманює в період гону. Для цього використовують манки, зроблені з букового листка, трави або березової кори.

Полювання на муфлона складніше, бо цей звір водиться в гористій місцевості, серед скель, він дуже обережний і ніколи не ходить тими самими місцями. Муфлони зазвичай живуть великими стадами, але старі барани полюбляють самотність. У муфлона-самця потужні закручені роги масою до п’яти кілограмів. За ним можна визначити вік тварини – порахувати річні кільця, що утворюються під час зимової перерви в рості. Гон муфлона триває з жовтня по грудень.

НЮХ, ЯК У СОБАКИ, А ЗІР, ЯК У ОРЛА

Мисливське собаківництво. Закон «Про мисливське господарство» містить статті щодо прав та обов’язків мисливців із собаками. Мисливський собака повинен мати породу, визначену Міжнародною Кінологічною Асоціацією (МКА), мати родовід, бути тренованим і пройти спеціальне тестування. Тренування зосереджені на пошуку і стеженні, поведінці тощо. Опис тестування і кількість собак вказуються в Указі, в якому реалізується низка положень Закону «Про мисливське господарство». Чехія є членом МКА з 1911 р., коли Чеська Кінологічна Асоціація (ЧКА) була одним із організаторів міжнародної Асоціації. Мисливське собаківництво представлене Чесько-Моравським Кінологічним Союзом, який займається реєстрацією родоводів. Існують також клуби, які займаються розведенням окремих порід мисливських собак. У Чехії розводять пойнтерів та чеських тер’єрів. У мисливських угіддях використовують 31 тис. мисливських собак.

СОКОЛИНЕ ПОЛЮВАННЯ

Мистецтво полювання з ловчими птахами – соколине полювання (лови) – дуже давній вид полювання, який налічує кілька тисячоліть. Найбільше розвинулося соколине полювання в Середньовіччі. Полювання з ловчими птахами було справою аристократів та релігійних орденів. Було створено першу школу соколиного полювання, де виховували і навчали хижих птахів. Учений сокіл вважався гарним і дорогим подарунком, тому його часто дарували під час дипломатичних місій. Клуб сокольників у Чехії було створено в 1967 р. з метою збереження традицій соколиного полювання, а також для навчання хижих птахів і полювання з ними. Клуб нараховує приблизно 400 членів і складається з 20 центрів. Членом клубу може стати особа, старша за 18 років, член Чесько-Моравської мисливської організації, яка успішно склала іспит на полювання з соколом. Птахи, яких найчастіше використовують для соколиного полювання, це: яструб великий, сокіл-сапсан, балобан і золотий орел. Найчастіше із ловчими птахами полюють на фазана, зайця або лисицю.

Чеські сокольники використовують приблизно 200 хижих птахів для полювання. Щорічно вирощується приблизно 350 молодих птахів. Багато сокольників вирощують рідкісні види хижих птахів, як-от кречети і навіть сови. Крім того, що сокольники вирощують, навчають і полюють із хижими птахами, вони також беруть участь у збереженні птахів, зокрема доглядають поранених птахів. Клуб бере участь у міжнародному турнірі, який супроводжується соколиним полюванням. Клуб сокольників – член Міжнародної Асоціації із соколиного полювання і збереження хижих птахів із 1991 р.

СПІВПРАЦЯ

Міністерство сільського господарства співпрацює з мисливськими, лісовими та сільськогосподарськими організаціями, із землевласниками, представниками природоохоронних організацій, ветеринарними управліннями, професійними школами та дослідницькими інститутами. Рада мисливського господарства, яка є консультативною радою для Міністра сільського господарства, складається з 30 членів-представників вищезгаданих організацій. Основне завдання державного управління мисливського господарства – створення правових норм, які реагуватимуть на зміни не тільки в країні, а й у Європі, і контролюватимуть виконання цих законів. Догляд за тваринами і навколишнім середовищем був би неможливим без тісної співпраці мисливських організацій.

Волонтери, які захищають та утримують тварин, допомагають поліпшити умови для тварин шляхом створення притулків, біо­логічних зон та інших природних умов. Вони допомагають фауні, стежать за станом здоров’я тварин і обстежують їх у разі потреб. Такі дії допомагають запобігти виникненню і передачі інфекційних захворювань.

Чесько-Моравський мисливський союз було засновано у 1923 р. Це найбільша організація в Чехії, яка об’єднує найбільше мисливців. Організаційна місія полягає в роботі, направленій на збереження поголів’я тварин, у виконанні завдань екологічних програм окремих муніципалітетів, у збереженні традицій і навичок полювання, у вихованні молоді, роботі в сфері кінології, соколиного полювання та стрільби. Нині Чесько-Моравський союз нараховує близько 100 000 членів, це 1% населення країни.

Орден Святого Хуберта – історична організація, місія якої полягає у збереженні етики мисливського господарства, традицій та навичок некомерційного полювання, у догляді за історичними пам’ятками, у підтримці та налагодженні контактів з єгерями з усього світу. Офіційно було зареєстровано в 1992 р.

Чеські єгері підтримують міцні стосунки з мисливськими організаціями у світі, насамперед у Європі. Обмін досвідом, взаємна співпраця, спільні проекти на рівні державного управління мисливським господарством, мисливські організації, кінологічні клуби, соколині клуби, фотографи-натуралісти – все це дає неоцінні знання. Чеські мисливські і кінологічні організації часто стають членами, а в багатьох випадках, співзасновниками, важливих міжнародних організацій.

Корисно знати

Кілька практичних порад тим, хто вирішив поїхати до Чехії на полювання. Вартість тижневого мисливського туру становить близько 900 євро. П’ять днів буде присвячено полюванню. Полювання на фазана зазвичай організовується на 4 дні, з яких два дні – безпосередньо полювання. Вартість такого туру – 600 євро.

У ціну туру входить запрошення для отримання візи, організація полювання, проживання і харчування, транспорт, оформлення всіх необхідних дозволів на добування звіра, страховка і дозвіл на вивезення трофеїв. Додатково потрібно сплатити за дозвіл на вивезення/ввезення своєї зброї (100 євро) або оренду зброї на місці (50 євро), а також набої за фактом (на звіра 2–4 євро за штуку, на фазана 0,30 євро).

МИСЛИВСЬКИЙ СЕЗОН:

козуля (козел) – 16.05–30.09,
самки – 01.09–31.12;
олень європейський – 01.07–15.01;
кабан трофейний – 01.08–31.12,
кабан масою до 50 кг – цілий рік;
лань і муфлон – 16.08–31.12;
сарна європейська – 01.10–30.11;
заєць – 01.11–31.12;
фазан звичайний – 16.10–31.01;
фазан королівський – 16.10–15.03;
крижень – 01.09–30.11.

Підготував Роман НОВІКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top