Кому яка рушниця потрібна

Про вибір рушниці залежно від способу полювання.

У світі існує багато видів полювань, тому й існує великий вибір гладкоствольної мисливської зброї, яка відрізняється за конструкцією, масою та калібром. Ми розкажемо про особливості рушниць та про те, як обрати оптимальну для вас рушницю залежно від способу полювання.

Як вибирати рушницю

Перший приклад

Ви живете у великому місті України, маєте вагу 70 кг і середню фізичну підготовку. Ви збираєтеся полювати зі своїми друзями, які їздять на качине полювання, на зайця, іноді – на борову дичину, бувають на облавних полюваннях на копитних, отже, ви повинні бути готові до полювання як восени, так і на початку зими.

При масі тіла 70 кг (рушниця має бути приблизно в 22 рази легша ± 0,2 кг) вам підійде рушниця масою 70:22 = 3,18 кг, тобто від 3,0 до 3,4 кг. Виходячи з розрахунків та з урахуванням середніх фізичних даних, вам потрібна рушниця мінімальної ваги, тобто 3 кг. Але, з іншого боку, для полювання на качок рушниця має бути сильного, дальнього бою. Для стрільби по копитних також потрібна рушниця з масивними стволами, так як стріляти доведеться посиленими набоями. З урахуванням цих моментів рушниця повинна бути вже не 3 кг, а 3,4 кг, причому для стрільби по качках вигідніше мати стволи зі свердлінням напівчок–чок (або навіть чок–чок), а для стрільби кулею по кабану – циліндр–циліндр або циліндр–напівчок. Для полювання по виводках борової дичини з-під собаки добре мати рушницю масою не більше 3 кг зі стволами циліндр–чок (або циліндр–напівчок). Але ж одне суперечить другому! Як тут бути?

Оскільки на борову дичину доводиться полювати рідко, то не треба зважати на вимоги цього полювання. Позаяк дістати рушницю зі стволами циліндричного свердління важко – серійно їх не випускають, можна зупинитися на стандартному поєднанні напівчок–чок, яке влаштовує вас не тільки під час полюванні на качок, а й на зайців. Однак бігати за зайцями з рушницею 3,4 кг вам буде важко. І в цьому разі ви не помилитеся, якщо у вас буде двоствольна безкурківка 12-го калібру, масою 3,2 кг зі стволами напівчок–чок. Це рушниця добре працюватиме під час полювання на качку, на зайця, копитних. Якому розміщенню стволів рушниці надати перевагу? Це, взагалі, справа смаку, але рушниця з вертикально розміщеними стволами має свої переваги, про які вже говорилося в попередній статті минулого номера часопису.

Другий приклад

Ви живете в селищі української глибинки, маєте вагою 76 кг, фізична підготовка непогана, здоров’я – чудове. Ви збираєтеся протягом осінньо-зимового сезону полювати на перепілку, кулика, глухаря, качку, зайця. Іноді вдасться добути лисицю, вовка. Разом зі своїм колективом ви берете участь у полюваннях на кабана. Яка ж рушниця вам потрібна?

Дрібну дичину – перепела, кулика – вигідніше стріляти з рушниці 28-го або 32-го калібру. З нею і ходити легше, і заряд дешевший, і набоїв понести з собою можна більше, ніж, наприклад, набоїв 12-го калібру. Але для полювання на зайця, лисицю, вовка, кабана вона непридатна. Залишається купити звичайну рушницю 12-го калібру … З неї можна стріляти і качку, і зайця, і кабана.

Однак, навіть при доброму здоров’ї тягати на полюванні рушницю 12-го калібру (76:22 = 3,5 кг, інакше кажучи, від 3,3 до 3,7 кг) із запасом набоїв важко. А рушниця 12-го калібру легкого типу (2,8–3,0 кг) буває зазвичай або занадто дорога, або недостатньо міцна для лісових полювань, до того ж має значення вага набоїв. Тому слід подумати про двоствольну рушницю 20-го калібру нормальної ваги або трохи важчу, тобто йдеться про таку рушницю, яка поєднує в собі невелику масу (2,7–2,9 кг) із достатньою міцністю і силою бою.

Оскільки найчастіше вам доведеться стріляти на невеликій відстані, ідеальним було б поєднання: правий ствол – циліндричного свердління, лівий – чок. З такої рушниці зменшеними зарядами успішно відстрілюватимете і орябка (рос. рябчика), і дрібного хутрового звіра; нормальними зарядами – зайця, глухаря, лисицю, вовка. Нарешті, при правильно споряджених набоях і точній стрільбі можна добути і лося, і ведмедя, хоча для полювання на цих звірів така зброя трохи заслабка.

Врахувавши всі ці міркування, ви зупинитеся на двостволці простої конструкції 20-го калібру, курковій або безкурковій, недорогій, із горизонтально розташованими стволами. Рушницю зі стволами циліндричного свердління дістати важко, і вам доведеться брати рушницю зі стандартним поєднанням стовбурів (напівчок–чок). Цю рушницю необхідно пристріляти не тільки нормальними зарядами на нормальну дистанцію, а й зменшеними зарядами (їх називають «напівзарядами») на менші відстані, щоб не розбивати тушку рябчика і не псувати шкурку білки.

Третій приклад

Ви живете в сільській місцевості, розташованій у степовому районі, маєте вагу 68 кг, здоров’я – середнє, але ви не втомлюєтеся під час ходьби. У ваших місцях куріпок залишилося мало, полювання на них заборонено; дрохви і стрепети зникли. На початку сезону мисливці стріляють перепелів і горлиць, восени – зайців, взимку – зайців, лисиць, іноді вовків. Якщо від’їхати кілометрів на 50–70, то на степових озерах можна непогано пополювати на лисок і качок, на прольоті – на гусей.

Якби полювання відкривалося рано, в середині літа, у спеку, як у старі часи, і велося переважно на куріпок і перепелів, то без довгих вагань доцільно було б зупинитись на рушниці 20 або 28 калібру. Але мисливець полює виключно пізньою осінню і взимку, а для полювання на качок, гусей, зайців та лисиць легкі малокаліберні рушниці мало підходять. Для таких видів полювань необхідна рушниця, з якої можна зробити постріл на відстань до 45–50 м.

При вазі тіла мисливця 68 кг, за формулою (рушниця має бути приблизно в 22 рази менше маси людини ± 0,2 кг) та, згідно з Положенням зброєзнавства, підійде рушниця вагою 68:22 = 3,1 кг, тобто приблизно 2,9–3,3 кг. З урахуванням того, що у степу приходиться багато ходити, то доцільно мати рушницю вагою 2,9 кг. З іншого боку, не треба забувати, що у відкритому для вітрів степу і на прольоті приходиться стріляти на граничних відстанях посиленими зарядами. Тому для таких видів полювань краще мати рушницю вагою 3,3 кг.

Але для мисливця з прикладу № 3 така рушниця буде занадто важкою і тому згідно з Положенням зброєзнавства, такому мисливцю рекомендована рушниця 12-го калібру масою 3,1 кг, тобто завідомо неефективна зброя.

Тому мисливцям з прикладу № 3 рекомендують мати дві рушниці, одну – вагою 3,1 кг, другу – 20-го чи 28-го калібру вагою 2,6–2,8 кг.

На сучасному етапі розвитку мисливської зброї завдяки використанню новітніх технологій та матеріалів відбувся значний прогрес.

Так, наприклад, існує сучасна напівавтоматична рушниця фірми Fabarm моделі H35 Exclusive, спроектована під набій калібру 12х76 з довжиною ствола 760 мм і вагою 3,0 кг. Така рушниця дозволяє використовувати у полюванні набої з посиленими зарядами для пострілів на граничних відстанях.

Ця рушниця може бути ефективним засобом добування дичини при наявності високоякісних набоїв: на полюванні на гусака, качку на прольоті, з човна і куреня, на кабана, зайця, лисицю, перепелів (при використанні короткобійних набоїв), також, завдяки підбору набоїв, можна відстрілювати навіть білок. Єдине, що викликає ускладнення – заміна набою з іншим снарядом. Але, якщо використовувати досвід перезаряджання автомата АКМ лівою рукою (потребує відповідних незначних тренувань), то можна успішно досягти швидкого використання такого набою й у самозарядній рушниці.

Також необхідно зазначити, що зараз створені зразки мисливської гладкоствольної зброї із змінними чоками (дульними звуженнями) як двоствольної, так і самозарядної. Таким чином можна використовувати одну рушницю для різних видів полювань.

Можливості мисливських рушниць також розширилися за рахунок розробки набоїв класу «магнум» у стандартних калібрах у 12-му та 20-му за рахунок використання подовжених гільз – довжиною 76 та 89 мм.

Крім того, завдяки використанню нових технологій обробки металу, з’явились зразки мисливської гладкоствольної зброї масою 3,2 кг під набої класу «магнум» 12-го калібру (12х76) при стандартній масі таких рушниць 3,5 кг. Наприклад, рушниця «Зауєр» з вертикальним розміщенням стволів калібру 12х76.

Таким чином можна зробити висновок, що діалектичний розвиток суспільства та поява новітніх технологій виробництва змінює класичну уяву щодо вибору мисливської зброї.

Вадим БОЛЬШАКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”

2 Replies to “Кому яка рушниця потрібна”

  1. Добрий вечір. Чи можна почути щось про 16 калібер.

  2. Вітаємо. Ми передамо ваші побажання автору. Дякуємо за звернення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top