Вплив COVID-19 на торгівлю деревиною

Огляд ситуації в Європі й Україні.

Лісова промисловість і ринки деревини в країнах-членах ЄС по-різному реагують на встановлені їх урядами обмеження в діяльності у зв’язку з COVID-19. Разом з тим, деякі компанії вже переглядають свої ланцюжки поставок і переорієнтовуються на зміни в кон’юнктурі, спричинені пандемією.

Європа

Ситуація з COVID-19 значною мірою вплинула на лісовий сектор в Європі. Щоб зрозуміти наслідки впливу COVID-19, 15 квітня Європейська федерація торгівлі лісоматеріалами (ETTF) сумісно з Європейською організацією лісопильної промисловості (EOS) організували спільну селекторну конференцію за участю представників 11 європейських країн для, як зазначається у прес-релізі за підсумками конференції, між європейськими країнами існують значні відмінності. Зокрема будівельний сектор, який є одним із основних ринків для лісової промисловості, отримав потужний удар у таких країнах як: Іспанія, Італія, Велика Британія та Франція. Також потерпіли компанії, які розташовані в інших країнах, але мають значні ринки збуту у цих країнах. Між тим, в інших частинах Європи, наприклад, у Скандинавії, місцевий будівельний сектор працює відносно стабільно, а заготівля і експорт деревини в таких країнах як: Німеччина, Фінляндія йдуть практично у звичному режимі.

Учасники наради підкреслили, що безперешкодний потік сировини і товарів має фундаментальне значення для забезпечення довгострокової життєздатності лісової галузі Європи. Деякі країни також стикаються з проблемою нестачі робочої сили, тому уряди повинні направити зусилля на забезпечення вільного її обігу, за умови дотримання норм охорони праці та техніки безпеки.

Відносно прогнозів на майбутнє, то обидві організації погодилися, що тривалість і інтенсивність кризи будуть мати вирішальне значення: якщо коронавірус буде нейтралізований в найближчі місяці, є надія для повернення до майже звичайної ділової ситуації, оскільки лісова галузь Європи за перший квартал 2020-го має хороші показники.

Загалом, експортно-орієнтовані підприємства з обробки деревини та виробництва меблів очікують, що суворі обмеження ЄС будуть найближчим часом ослаблені, оскільки багато з них можуть тимчасово або навіть назавжди втратили як іноземні, так і внутрішні замовлення. Втім, уже стає зрозуміло, що після зняття обмежень багато ланцюжків поставок будуть суттєво переглянуті.

Велика Британія

За даними Федерації торгівлі лісоматеріалами Великої Британії, близько чверті компаній, задіяних на ринку деревини, шукають альтернативні ринки, а майже половина планує скоротити замовлення за контрактом. Багато з них не можуть забезпечити необхідні заходи безпеки та припиняють роботу на тлі того, що їх клієнти і ринок навколо них перебувають під обмеженнями. Між тим, ключові скандинавські лісопильні підприємства Bergs Timber і Sodra скоротили свої виробництва у відповідь на зниження попиту на будівельну лісопродукцію у Великобританії.

Швеція

Згідно з опитуванням, проведеним Конфедерацією Шведських підприємств наприкінці березня, COVID-19 спричинив значний вплив на діяльність компанії в лісовій промисловості Швеції. Близько 80% респондентів вважають, що торгівля з іншими країнами стала утрудненою, а майже 70% заявили про зниження продажів або замовлень у порівнянні з минулим роком. Близько 10% відзначили зниження більше, ніж вполовину, а 20% респондентів – на 20–49%.

Іспанія

У Федерації лісової промисловості Іспанії (FEIM) заявляють про серйозні наслідки COVID-19 для лісової промисловості країни. За словами її представників, практично всі склади деревини та виробів з неї припинили оптовий продаж, а більшість, пов’язаних із ними компаній, призупинили свою діяльність. Разом з тим, дозволені онлайн і телефонні продажі. Імпорт деревини не заборонений, однак є проблеми з логістикою від портів до місця призначення через закриття багатьох транспортних компаній. Всі лісоматеріали на експорт, в основному на ринок США, а також у країни ЄС, теж заблоковані. Між тим, у FEIM вважають, що для ланцюжка доданої вартості «ліс-дерево» вплив пандемії коронавірусу буде керованим, залежно від регіону.

Нідерланди

Порівняно з іншими країнами Європи, діяльність з лісопереробки та торгівлі лісоматеріалами здійснюється в Нідерландах майже в звичному режимі. Імпортери і трейдери мають достатні запаси на короткий термін. Спостерігаються значно вищі продажі, ніж до COVID-19, що пояснюється побоюваннями промислових споживачів щодо довгострокових поставок виробів із деревини та фанери. З метою убезпечити своє виробництво на випадок затягування пандемії, чимало компаній закуповує великі обсяги деревини «про запас». Між тим, місцеві аналітики прогнозують падіння продажів протягом травня-червня.

Німеччина

Німецькі лісопромислові компанії страждають від кризи коронавірусу по-різному. Так, компанії, які продають деревину, були змушені частково закритися, однак, загалом, оптова торгівля деревиною оцінюється як задовільна.

Проведене Асоціацією німецьких лісопильних підприємств опитування показало, що з 128 компаній галузі, які брали у ньому участь, більше 70% мають проблеми у бізнесі, пов’язані з пандемією. Між тим, на тлі коронавірусної кризи Німецька асоціація виробників сирої деревини (AGR) оцінила партнерів ринку в логістичному ланцюжку. Як показали результати дослідження, учасники ланцюжка поставок деревини не очікують серйозних систематичних проблем і вважають, що за належної організації і дотримання заходів безпеки транспортування деревини може продовжувати успішно функціонувати під час коронавірусної кризи.

Україна

На виконання рішень Уряду Держлісагентством запроваджено заходи для протидії поширенню COVID-19 на підприємствах, які належать до сфери його управління. Разом з тим, вони не зупинили основну діяльність лісгоспів, у цілому галузь адаптувалася до роботи в умовах карантину, деревина доступна для споживачів на електронних аукціонах. За статистикою останніх двох «карантинних» тижнів березня спостерігалася позитивна динаміка реалізації деревини. За даними Держлісагентства, станом на кінець березня, підприємства, які належать до сфери його управління, виставили більше 4 млн куб. м деревини на електронні аукціони, продано на суму майже 500 млн грн. Згідно з Інформацією про результати моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, станом на 31.03.2020 р., загальний обсяг заготовлення становив 3,89 млн куб. м, реалізації – 3,2 млн куб. м.

Товарообіг з експорту-імпорту деревини і виробів з неї станом на 31.03.2020 р. (Державна митна служба України)

Слід зазначити, що на показники роботи лісової галузі України за квітень безумовно вплинуть масштабні пожежі, які мали місце на території низки областей та у Зоні відчуження ЧАЕС.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top