Хочете мати зброю?

Придбання та реєстрація мисливської зброї в Україні.

Більшість із тих, хто вперше стикається з придбанням вогнепальної мисливської зброї, не завжди достатньо підготовлені до цього. З чого почати цей шлях, до якого органу МВС звертатися, які документи та довідки необхідно зібрати і в якому віці можна стати щасливим власником нарізної або гладкоствольної зброї? Отож спеціально для всіх, хто прагне долучитися до такого цікавого захоплення, як спортивне полювання, мріє вийти в поле з першою своєю рушницею, розповідаємо, який шлях для цього він мусить подолати.

Нині оборот зброї в Україні регламентує Інструкція МВС «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв віт­чизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів» від 21.08.1998 р. № 622.

Глава 12 цієї Інструкції, регулює придбання, зберігання, носіння та транспортування мисливської зброї громадянами нашої країни. Ми спробуємо коротко і в доступній формі розповісти вам, як стати власником вогнепальної мисливської зброї і з якими труднощами вам доведеться стикатися.

Віковий ценз

Отже, право на придбання гладкоствольної мисливської зброї мають громадяни, які досягли віку 21 рік, а власником нарізної мисливської зброї можна стати лише у віці 25 років. Кількість одиниць зброї, що перебуває в особистій власності громадян України, не обмежується, але власник повинен забезпечити безпечне її зберігання.

Куди звертатися і що подавати?

Для отримання дозволу на придбання зброї громадяни повинні звернутися до дозвільної системи МВС за місцем проживання, подавши туди такі документи:

Заява про видачу дозволу на придбання зброї на ім’я керівника місцевого органу МВС.
Довідка про відсутність судимостей.
Медичну довідку (При оформленні медичної довідки доведеться пройти нарколога і психіатра, щоб підтвердити, що ви не перебуваєте на обліку в цих диспансерах. Видача меддовідки – платна послуга (від 120 до 150 грн).
Довідку про вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею та застосування (95 грн).
Платіжку про оплату послуг МВС при оформлені Дозволу на придбання зброї (9 грн).
Копії 1-ї, 2- ї та 11-ї сторінок паспорта громадянина України. (Ціни за 2014 рік).

Дозвіл на придбання, а також зберігання і носіння зброї оформляється або переоформляється після перевірки органами МВС благонадійності громадянина. Три­валість перевірки не повинна перевищувати один місяць.

Придбали, що далі…

Придбану мисливську вогнепальну зброю необхідно протягом десяти днів зареєструвати в дозвільній системі МВС за місцем постійного проживання власника. Після цього власник отримує дозвіл на право зберігання та носіння цієї зброї.

Для оформлення Дозволу на зберігання і носіння зброї його власник подає в дозвільну систему такі документи:

Заява на видачу дозволу на зберігання і носіння зброї.
Дві фотокартки розміром 3х4 см.
Дублікат Дозволу на придбання зброї з відміткою магазину про продаж зброї.
Платіжку про оплату послуг з оформлення дозволу (9 грн).
Копію Договору страхування від нещасного випадку, який може статися при використанні зброї (вартість Страховки 51 грн).
Три гільзи. Послуги тиру – відстріл з кожного гладкоствольного ствола (73 грн), травматичного і нарізного (84 грн). Послуги дозвільної системи (27 грн). (зараз більше).

Три роки і… перереєстрація!

Термін дії Дозволу на зберігання і носіння зброї становить три роки, після чого його необхідно продовжувати. Для продов­ження Дозволу в дозвільну систему, де зброю зареєстровано, його власник подає такі документи:

Заява на продовження терміну дії дозволу.
Медичну довідку.
Платіжку про оплату послуг із продовження Дозволу.
Копію Договору на страхування.
Три гільзи.

Цілься, вогонь…

Громадяни, які бажають придбати зброю на правах особистої власності, повинні пройти навчання практичної стрільби в організаціях, які володіють спортивними тирами, стрільбищами (не військового призначення), спортивно- стрілецькими стендами, які мають ліцензію, видану органами МВС України на діяльність, пов’язану з наданнями таких послуг. Навчання стрільбі має відбуватися в присутності власника зброї та співробітника цих установ, який проводить заняття зі стрільби.

Зберігання та транспортування

Зареєстровану зброю і набої до неї власники повинні зберігати за місцем постійного проживання в розрядженому і розібраному стані в спеціально облаштованих для цього металевих ящиках або придбаних сейфах. Допускається зберігання зброї в місцях тимчасового перебування (наприклад, на дачі), але про це необхідно повідомити органи МВС, де зброя перебуває на обліку.

За погодженням з цими органами, у разі тривалої відсутності власника зброї в місці його постійного проживання (тривалі відрядження, служба в армії тощо), зброю без права її використання можна тимчасово зберігати в родичів або близьких людей, які мають дозвіл на зберігання особистої зброї. У цьому випадку в особовій справі власника зброї робиться відмітка про тимчасове зберігання зброї в іншої особи.

Транспортують (перевозять, переносять) зброю в розрядженому і розібраному стані у спеціальному чохлі або кофрі. При транспортуванні зброї та набоїв його власник повинен мати Дозвіл на зберігання і носіння зброї.

Щоб передати зброю іншому власнику, який має дозвіл на зброю, виданий органами МВС, слід оформити необхідні документи.

Втрата

У разі втрати зброї (загублено, викрадено тощо) власник негайно повинен звернутися із заявою до органів МВС за місцем, де сталася ця подія, і де зареєстровано зброю.

У разі смерті власника вогнепальної мисливської зброї, сама зброя і набої до неї в п’ятиденний термін передаються на тимчасове зберігання до органів МВС до вирішення їх остаточної долі. Спадкоємці, які бажають володіти цією зброєю, можуть пере­оформити її на себе, якщо мають Дозвіл на зброю. Якщо Дозволу в них немає, то повинні отримати такий Дозвіл в органах МВС, пройшовши вищеописаний шлях. Якщо спадкоємці не претендують на володіння зброєю, то в місячний термін зброю переоформляють на іншу особу, яка має Дозвіл (звичайно, з оформленням необхідних документів), або передають на реалізацію в магазин із продажу зброї.

У Підсумку

Ось основне, що має знати людина, яка бажає придбати мисливську зброю в особисту власність.

Ми розглянули все, що стосується особистої власності на мисливську зброю, яка використовується громадянами для добування мисливського трофея. Отримання Дозволів на зброю – процедура, скажімо, досить копітка. Крім того, в середньому на оформлення Дозволу доведеться витратити від 385 до 425 грн, хоча, звичайно, це набагато дешевше, ніж гарна мисливська рушниця.

До речі, у власності громадян України перебуває не тільки мисливська, а й нагородна, колекційна та музейна зброя (наприклад, приватний музей зброї Шлайфера в Запоріжжі).

Деякі українці хочуть придбати зброю за кордоном, адже там вона дешевша і асортимент набагато ширший. Інші співвітчизники воліють пополювати зі своєю зброєю за межами України (в Росії, Білорусі, Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині, Німеччині тощо). Таке полювання, звичайно, обійдеться дорожче, ніж в Україні, але задоволення гарантовано: дичини там набагато більше, та й сервіс на вищому рівні. Ці заходи додадуть вам проблем, пов’язаних із паперовою тяганиною під час перетину кордону з вогнепальною зброєю. Питання, що стосуються цих моментів, також регулює вищезгадана Інструкція МВС України. Але про цю та інші теми, пов’язані з обігом зброї у нашій країні, ми розповімо в наступних номерах журналу.

Володимир УРСУЛ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top