Музей лісу

На кордоні між Лісостеповою та Поліською зонами.

Завдяки зусиллям лісівників, Музей лісу став справжньою візиткою Рівненщини. Тут радо чекають на всіх природолюбів.

Таких музеїв, де в одному місці було б зібрано експонати, які представляють історію лісів від найдавніших часів і до сьогодення, в Україні ще не було.

У музеї відкрито експозиції, які розповідають про історію розвитку лісу, галузі лісового господарства України і Рівненщини зокрема. Тут також можна дізнатися про відомих науковців та діячів, які зробили неоціненний внесок у збереження лісу та розвиток лісової галузі. У музеї експонуються колекції флори і фауни Рівненщини, зразки народних промислів, пов’язаних з лісом. У планах – відновлення будинку лісника початку ХХ ст. Територія навколо музею – це своєрідна рекреаційна зона, одне з улюблених місць відпочинку місцевих мешканців. Тут облаштовано дитячий майданчик з гірками для розваг, прокладається екологічна стежка.

Місце для створення Музею лісу вибране не випадково, адже Костопільський район Рівненської області – це географічний кордон між лісостеповою та поліською зонами краю. У приміщенні музею раніше було лісництво Костопільського лісгоспу. Зусібіч воно оточене лісом, і завдяки цьому відвідувачі можуть відчути його неповторну атмо­сферу та енергетику.

Експозиція музею складається з трьох тематичних зал: історична, сучасного розвитку лісового та мисливського господарства і природно-заповідного фонду.

ІСТОРИЧНА ЗАЛА

Тут у ретроспективі відображено, як складалися і вибудовувалися стосунки людини і навколишнього природного середовища. Найдавнішими деревообробними промислами були теслярство і бондарство. Тесали ліс, виготовляли клепки, бочки, вироб­ляли деревне вугілля, заготовляли дрова, будівельний ліс, живицю, чим успішно й торгували. Будувалися також буди (виробництво поташу), гути (скляні заводи), бурти (виробництво селітри). Ці промисли потребували величезної кількості деревини. Тому люди, які мешкали в цьому краї поруч із лісом, завжди користувалися його дарами. Адже ліс був охоронцем, годувальникам, він лікував, давав одяг та будівельний матеріал. Деревина слугувала основною сировиною і для виготовлення знарядь праці. Людина була органічною частиною навколишнього середовища, а відтак із повагою ставилася до природи, з вдячністю користуючись її дарами.

ЗАЛА СУЧАСНОГО РОЗВИТКУ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

У цій залі представлено всі напрямки господарської діяльності підприємств лісової галузі області. Відкривається вона куточком лісовідновлення і лісорозведення, де експонуються зразки ґрунту, насіння деревних і кущових порід. Саме таке насіння лісівники висівають у тимчасових і постійних лісорозсадниках, а потім з вирощених сіянців створюють лісове різноманіття.

Тут можна побачити знаряддя і будівлі лісокультурного виробництва: макет шишкосушарки, насіннєсховища та інші.

Далі – куточок охорони і захисту лісу, де представлено засоби пожежогасіння, макет спостережної вежі та чимало іншого. Є тут і лісівнича форма різних часів; стенди з лікарськими рослинами, дарами лісу; продукція деревооб­робної галузі краю, виготовлена з натуральної сировини, а також оригінальні упаковки сірників Рівненської сірникової фабрики.

Знавці-природолюби можуть спробувати вгадати породи дерев, зразки яких складені в піраміду. Науковців зацікавлять книжки, написані вченими-лісівниками.

Висвітлено в цій залі також профспілкове життя лісівників, численні спортивні, професійні досягнення. На окремому стенді вшановано пам’ять працівників лісової охорони, які загинули на службовому посту.

ЗАЛА ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ 

Звісно, найбільш збереженими ділянками природи є природно-заповідні об’єкти різних категорій. На схематичних картах можна побачити розмаїття природно-заповідних територій Рівненщини та всієї України.

Відсоток заповідності Рівненської області становить 8,7%, а кількість природно-заповідних об’єктів – 307.

Найбільшим природно-заповідним об’єктом Рівненщини є Рівненський природний заповідник, інформацію про який теж розміщено на стенді. Є також 3 регіональні ландшафтні парки, нещодавно створено Дермансько-Острозький національний природний парк.

Отож найповніше біорізноманіття регіону представляють саме природно-заповідні території та об’єкти. Музейна експозиція – це спроба показати хоча б частинку біорізноманіття лісових екосистем Рівненщини – нижчих і вищих рослин, комах, хребетних тварин.

Розпочинається експозиція з нижчих рослин – лишайників, які є симбіозом водорості й гриба. Тут представлено види, які ростуть на різних субстратах – на землі (епігейні) та на деревах (епіфітні). Далі – вищі несудинні рослини – мохи. Мохи розташовані за типами екосистем, в яких вони ростуть. На території Рівненщини вони найпоширеніші.

Далі – судинні рослини, гербарій яких представлений на стенді. Загалом на території Рівненщини росте 104 види рослин та водиться 87 видів тварин, занесених до Червоної книги України. Червонокнижні види рослин та тварин можна побачити на фотографіях.

Перлина кімнати – діорами типового поліського ландшафту – краю лісів, боліт та озер. Тут представлена характерна фауна боліт та водойм – земноводні, деякі плазуни, різні види птахів, серед них рідкісні – гоголь, видра річкова.

Далі розташовані експонати, що розповідають про птахів лісів, – синиці, дятли, зокрема і дятел білоспинний, занесений до Червоної книги України. У шафах – опудала хижих птахів Полісся. Вони нині майже всі рідкісні та потребують активної охорони.

Наступні дві шафи зі ссавцями (звірами) лісів – від найменших гризунів (вовчки, мишак жовтогорлий) до хижаків середнього розміру (борсук, куниця, тхір). Навпроти – комахи лісової зони України. І завершує цю експозицію колекція гнізд та кладок птахів.

ТЕРИТОРІЯ МУЗЕЮ

Окремо варто розповісти про прилеглу територію: на підстрижених газонах чергуються клумби квітів із рокаріями, обладнаними нічною підсвіткою. Окрасою паркового комплексу стала дерев’яна капличка Св. Володимира, яка не залишає байдужим нікого, хто приїздить до музею.

Маленькі відвідувачі розважаються на дитячому майданчику. Є тут навіть казкові герої, вирізьблені з дерева. Юні природолюби можуть відвідати екологічний клас.

Пішохідні доріжки ведуть до альтанок, дитячого майданчика, літньої тераси, літнього навчального класу, екологічної стежки з екологічним покриттям. А якщо просто хочеться відпочити, насолодитися красою природи, то обабіч пішохідних доріжок встановлено зручні лавки.

Парковий комплекс «Музей лісу» запрошує всіх охочих цікаво і приємно провести час серед природи. Розташований він у зручному місці на автошляху Рівне–Сарни у мальовничому куточку величного лісу.

Світлана Горошко,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top