Індивідуальне – доступне кожному

Чи відбудеться у цьому році найпопулярніше полювання в Європі.

1 травня відповідно до Закону України «Про мисливське господарство та полювання» розпочався мисливський сезон індивідуального полювання на самця козулі. Самок при цьому добувати заборонено. Полювання на них буде дозволено у вересні. Полювання на козуль триватиме до кінця року. Активний період полювання на козлика зумовлений природними умовами та триває близько одного місяця, до початку червня. Але останніми роками з’явилася законодавча колізія у вигляді «сезону тиші», який починається з 1 квітня і продовжується до 15 червня. Відповідно до нього забороняються деякі господарські дії, що спричиняють надмірний шум у місцях, де мешкають дикі тварини. Законодавчо у цей період «тиші» заборонена, у тому числі, пальба, визначення якої немає у цьому документі, тому кожен цю норму тлумачить, як заманеться. Наша редакція вже не раз намагалася розібратись у цьому визначенні. Відповідно до словників, «пальба» – це хаотична стрільба, залп, що відноситься переважно до військових дій і жодним чином не застосовується в мисливському господарстві. Тим не менше, залякування користувачів мисливських угідь деякими громадськими та державними природоохоронними організаціями та відомствами призвели до того, що таке популярне і рентабельне в країнах Євросоюзу полювання не проводиться. Як то кажуть: «Від гріха подалі». Навіть собі і природі у збиток.

Але деякі господарства переконані, що вони нічого не порушують і що це (травень-червень) найкращий період для регулювання чисельності козулі.

«У цей період ще не так багато зеленого листя, трава не піднялася, – пояснює Іван Шеремет, начальник управління мисливського господарства та полювання Державного агентства лісових ресурсів. – Можна підійти до тварини на необхідну для мисливця відстань, оцінити її трофейні якості. У червні-липні дерева щільно вкриються листям і це впливатиме на результати полювання. За таких умов добути козлика і реалізувати надані державою ліміти на відстріл цієї тварини дуже важко До того ж ми не знаємо, які складуться погодні умови і якщо природа просинатиметься швидко, то період активного і результативного полювання скоротиться ще більше. Багато чинників впливає на це».

Щодо відкриття сезону полювання на самця козулі у цьому році, то слід пам’ятати, що карантин у зв’язку із пандемією коронавіруса, ще не завершився і до його офіційного зняття, ні про яке полювання і мови не може бути. До того ж в Україні складна пожежонебезпечна ситуація, кількість та площі лісових пожеж вже у кілька разів перевищили минулорічні. Якщо погода буде залишатися сухою, то це теж може бути причиною заборони перебування людей в лісових масивах, відповідно і мисливцям буде заборонено відвідувати лісові мисливські угіддя.

«Індивідуальне полювання на самця козулі – досить специфічне, потребує спеціальної підготовки, навичок, – говорить Іван Шеремет. – Таких мисливців у нас не дуже багато. Крім цього, діє режим карантину та ускладнилася пожежонебезпечна ситуація у лісах. Гадаю, більшість мисливців у цьому році вийдуть в угіддя восени, у вересні, коли почнеться сезон полювання на пернату дичину. Сподіваємося, що до того часу епідемія та лісові пожежі вщухнуть і всі перешкоди для мисливців зникнуть».

«Загалом, індивідуальне полювання – це «зв’язка» – єгер і мисливець. Важливо розуміти, що індивідуальне полювання не означає, що мисливець сам «блукає» в мисливських угіддях і полює на що заманеться. Це робиться під наглядом єгеря. Але щодо початку сезону полювання, то кожен регіон буде підходити по-своєму і відповідно до ситуації, обмеження може приймати і районна, і сільська влада, – додає Іван Шеремет. – Полювання на самця козулі – не колективне, коли збирається до 20 мисливців. Тому маємо надію, що змін порядку відкриття та проведення полювання у зв’язку з карантином не буде. Принаймні поки таких обмежень не задіяно. Але що стосується ситуації з лісовими пожежами, то якщо вона не стабілізується – обмеження та заборони торкнуться всіх».

Нині ситуація з розвитком захворюваності від коронавіруса та лісовими пожежами – непевна, тому важко щось прогнозувати для мисливського господарства. Іван Шеремет сподівається: «Навіть якщо карантинні заходи будуть послаблені, мисливці мають поставитися до нинішньої ситуації з розумінням і перенесуть полювання до сприятливіших часів. Впевнений, вони розуміють, що найголовніше на сьогодні – це безпека для родини, для оточення, для природи. Тим більше, якщо будуть задіяні обмежувальні розпорядження органів виконавчої влади. Нині ж мисливська галузь працює у штатному режимі, ми спілкуємося з користувачами, проводяться охоронні заходи».

Не дивлячись на складну ситуацію та на те, що в Україні індивідуальне полювання на самця козулі не таке популярне, як на заході, впевнені, що у цього виду мисливства в нашій країні буде з’являтися все більше прихильників.

«Будемо відвертими, задоволення від полювання отримуєш тоді, коли добуваєш трофей, – каже очільник управління мисливського господарства та полювання Держліс­агентства. – Полювання на самця козулі – саме таке. Добутий трофей може бути й не видатним, але години, проведені на полюванні, дарують незабутні враження та емоції, які назавжди залишаться у пам’яті. Індивідуальне полювання цікаве тим, що воно непередбачуване, це – захоплива пригода, де мисливець випробовує свої сили, використовує знання та навички. Після кожної такої «вилазки» справжні любителі індивідуального полювання ще довго згадують у колі друзів та однодумців свої пригоди та емоції. І кожен з них мріє потрапити на таке полювання, щоб пережити це ще раз і ще раз.

Отже, хочу побажати всім мисливцям здоров’я, найскорішого початку мисливського сезону та ні пуху вам, ні пера!»

Тетяна ФІЛІППОВА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top