Обрізаємо кущі

Про доцільність та способи обрізки гарноквітучих та декоративно-листяних кущів.

Донедавна більшість садівників вважала, що декоративні кущі після посадки особливого догляду не потребують, ну а обрізка їм узагалі не потрібна. У міру розширення асортименту декоративних кущів і збільшення їх кількості на садових ділянках, любителі садівництва зрозуміли, що їх слід формувати.

І якщо про обрізку і формування плодових дерев і ягідних кущів написано чимало, то статей про технологію обрізки декоративних кущів ще мало. Тому спробуємо заповнити цю прогалину.

Головний принцип обрізки кущів – домогтися оптимального декоративного ефекту, заради якого ми вирощуємо ці рослини – великої кількості квіток, ефектних плодів, декоративного листя або привабливих у зимову пору стебел. Від цього залежатиме методика обрізки.

Оскільки асортимент декоративних кущів дуже різноманітний, то й принципи їх обрізки залежить від виду. Перш ніж розпочинати обрізку, слід визначитися, до якої групи, за типом обрізки, належать кущ. Досить умовно всі види кущів можна поділити на гарноквітучі (сюди можна включити і кущі з гарними плодами – кизильник, барбарис тощо) і декоративно-листяні.

Обрізка гарноквітучих кущів

Гарноквітуючі кущі вирощують заради квіток, тому головною метою обрізки є досягнення рясного цвітіння.

Їх у свою чергу слід розділити на 3 групи за особливостями обрізки.

Перша група включає кущі, які не утворюють потужних пагонів з основи або нижньої частини крони. Прирости в цих кущів з’являються по периметру крони.

До таких кущів, з найпоширеніших на садових ділянках, належать: калина звичайна, бузок сортовий, кизильники, барбарис звичайний, скумпія, ірга, магнолія зірчаста і Суланжа, хеномеліс японський, гібіскус сирійський.

Ці кущі потребують мінімальної обрізки. Лише в перші роки після посадки дуже важливо сформувати кістяк із сильних гілок, видаляючи напровесні, в період спокою, слабкі, перехрещені і неправильно розташовані стебла.

Обрізку дорослих кущів можна обмежити видаленням засох­лих, пошкоджених і хворих гілок, а також живих гілок, щоб підтримати симетрію і декоративний вигляд куща.

До другої групи належать кущі, які квітують на минулорічних пагонах (торішніх приростах ). До них належать – вейгела, дейція, гортензія садова (великолиста), тамарикс (гребінник), керрі японська, кольквіція, стефанандра, форзиція, бузок, мигдаль трилопатевий, деякі види спірей, переважно, ранньоквітучі – спірея Вангутта, Тунберга, гострозубчаста, ніппонська, діброволиста.

Кущі цієї групи цвітуть, переважно, навесні або на початку літа.

Висаджені рослини, дво- і трирічного віку, а саме в такому віці, враховуючи швидкий ріст кущів цієї групи, слід висаджувати рослини на ділянку, не дуже обрізають – обмежуються видаленням слабких і пошкоджених гілок та обрізанням на кілька сантиметрів скелетних гілок на сильну бруньку.

Обрізка кущів

А потім, одразу після цвітіння, відцвілі гілки обрізають на сильний приріст, а тонкі слабкі прирости видаляють.

У наступні роки обрізку також слід проводити відразу після цвітіння. При цьому, крім обрізки відцвілих гілок на нижні розвиваючі молоді прирости, додержуючись симетрії куща, слід обрізати четверту чи п’яту частину старих гілок, що стимулює появу молодих потужних пагонів від основи куща.

Слід зазначити, що в обрізанні багатьох кущів, які належать до цією групи, є певні нюанси. Наприклад, у керриї японської відцвілі гілки слід обрізати до основи або на сильні молоді пагони. Досить сильно слід обрізати після цвітіння і мигдаль трилопатевий.

Гортензію садову, особливо в молодому віці, навпаки обрізають мало, «косметично» – видаляють тільки слабкі та пошкоджені гілки. У дорослих рослин видаляють лише частину старих стебел, щоб стимулювати щорічне утворення сильних заміщаючих пагонів. При цьому бажано навіть відцвілі квітки не обрізати, так як вони узимку захищають приріст і квіткові бруньки, які можуть бути пошкоджені морозом. Видалення суцвіть залишають на ранню весну.

До третьої групи входять кущі, які цвітуть на пагонах поточного року.

Якщо напровесні їх сильно обрізати, в них утворюються потужні паростки, які рясно зацвітуть улітку або на початку осені. Якщо цього не робити, то рослини будуть загущуватися і матимуть занедбаний вигляд. При цьому якість цвітіння поступово знижуватиметься.

Із поширених видів до цієї групи належать квітучі влітку види і форми спірей – спірея Бумальда, японська, Дугласа, верболиста, а також будлея Давида, гортензія деревовидна і мітловидна.

Слід зазначити, що в перший рік після посадки молоді, 2–3-річні рослини для нормального розвитку кореневої системи варто не дуже обрізати.

Надалі, після формування куща, щорічно в березні-квітні кущі, які належать до цієї групи, сильно обрізають. Усі минулорічні прирости обрізають на добре розвинені бруньки над старішою частиною стебла.

Якщо через кілька років основні здерев’янілі гілки будуть густішати, їх проріджують, підтримуючи декоративність куща.

Обрізка декоративно-листяних кущів

Декоративно-листяні кущі необхідно обрізати щорічно напровесні. Обрізати потрібно досить сильно, щоб листки досягли максимального декоративного ефекту, а зовнішній вигляд куща був охайним.

До цієї групи належать декоративні види кущів із оригінальним листям – білообрисова форма дерену білого, золотиста форма бузини чорної, спіреї Бумальда і калинолистої, барбарису Тунберга, червонолисті форми ліщини, барбарису, скумпії.

Слід пам’ятати, що обрізка –тільки одна зі складових у технології вирощування декоративних кущів у декоративному садівництві. І навіть якщо обрізка буде проведена правильно, але без своєчасного поливу, підгодівлі, мульчування, боротьби зі шкідниками і хворобами, ніколи не буде досягнуто максимального декоративного вигляду рослин, посаджених у саду.

Петро Рековець,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top