Повернення глухариних полювань

Глушцями з Підкарпатського регіону Польщі пропонують зміцнити та відтворити існуючу популяцію глухарів Львівських Карпат.

Почути світанкову пісню глухаря – справжній подарунок долі. Це набір дивних невимовних звуків з цокання та скиркання, яке чути на сотні метрів довкола. Полювання полягає в тому, щоб непомітно підкрадатися до глухаря під час останніх тактів його пісні, коли він, в екстазі закотивши очі та розпушивши хвоста, кілька секунд нічого не чує і не бачить.

Бажання робити реальні кроки з відтворення окремих видів звірів та птахів у Львівських Карпатах, щоб наше рідне довкілля хоч на часточку наблизити до його первісного вигляду нині, насамперед, притаманне, як це не дивно на перший погляд, лише правдивим мисливцям, бо ж для них найбільше щастя не в тому, щоб убити, а в тому, щоб дозволити жити далі. Цю тенденцію можна прослідкувати хоча б і на стараннях львівських мисливство­знавців, завдяки яким останніми роками врятовано й фактично відновлено гірську субпопуляцію зубрів нацпарку «Сколівські Бескиди», та біловезьку популяцію зубрів у мисливському господарстві «Стир», що на Бродівщині, а на черзі – збільшення в наших Карпатах чисельності й іншого ровесника мамонтів, таємничого птаха – глушця (глухаря), з перспективою відновлення поетичних полювань під час його весняних «концертів».

– Сама розвідка місцини весняних ігрищ цього птаха (токовища) дає нам можливість ще і ще раз долучатися до найсокровеннішого та пізнавати життя її патріарха – глушця, – розповідає головний мисливствознавець управління лісового та мисливського господарства у Львівській області Василь Бурмас. – Там довкола панує справжня лісова казка, яка дозволяє мисливцю відчути себе насправді вдома у своєї матінки-природи. Такі спогади надовго залишаються в пам’яті й дозоляють легше переносити стреси нашої сучасності.

Але лови на глушця вже давно забуті нашими прихильниками Діани, адже надто мало у наших горах залишилося цих птахів. А тому ми звернулися по допомогу до наших польських колег, у яких щодо відродження глушця накопичився чималий досвід.

У східних слов’ян з давніх-давен цього птаха називають майже схоже – глухар, глушець, моховик, а в деяких гірських районах Карпат звуть ще й готуром.

Мабуть, через те, що він живе тільки в глухомані і його чисельність напряму залежить від активності господарської діяльності людей. Чим тихіше довкола, тим більше глухарів. Ну, не любить він зайвого галасу.

Як відомо, в листяних лісах він не живе, оскільки годується глицею шпилькових порід дерев (сосна, ялина). А ще йому потрібні великі лісові масиви (мінімум 40 тис. га) з гальковиськами (розсипами дрібних камінців) та кварцевим піском для ковтання, з тим, щоб перетирати в шлунку жорсткий корм. Ласувати ж птах любить чорницею.

Місць з такими умовами в наших Карпатах є кілька. Найбільше їх в нацпарку «Сколівські Бескиди», але на частині, придатній для глухаря території, по-варварськи хазяйнує військовий лісгосп, який, схоже, давно не зважає на екологічне законодавство.

Загалом же, на мою думку, вся господарська діяльність людини нині, як, мабуть ніколи, вимагає узгодження та гармонії з довкіллям, бо надто вже мало в нас залишилося куточків незайманої природи. Саме з цієї точки зору, гадається, не до кінця продуманим виглядає втілюваний у лісовому господарстві грандіозний проект побудови там розгалуженої сітки лісових доріг, – підсумував В. Бурмас.

Основною метою проекту є величезна економічна вигода від побудови шляхів у лісах. Йдеться про те, що санітарний стан місцевих лісових насаджень нині є катастрофічним через всихання смереки, що призвело до масштабних всихань лісових масивів. Ці дерева садили тут ще за Австрії в надії на швидкий їх ріст для потреб паперової промисловості. Але природа, як завжди, внесла свої корективи. Дістатися ж наземним транспортом до цих урочищ було практично неможливо, отже, й про те, аби забрати всихаючу деревину донедавна можна було лише мріяти.

Тож почали прокладати дороги. За взірець взяли саме Австрію, адже там свого часу втілювали саме таку програму. Отже, як можна судити із заяв очільників, проект загалом можна було б вітати, якби не одне «але»… Річ у тім, що саме мисливствознавці й орнітологи мають до нього свої зауваження і певні побоювання щодо тутешньої популяції глухаря. Його тут і без того залишилося дуже мало, а з приходом важкої техніки й натовпу людей може стати ще менше. Особливо тепер гуркотять джипери і любителі кататися на квадроциклах. Трохи шкодять і браконьєри, але не дуже, бо ж мало хто вміє правильно смажити глухарине м’ясо. (Якщо ж його готувати просто, як звичайну курку, то в принципі їсти неможливо). Більше турбують суцільні рубки лісу, адже в молодих насадженнях глухарі не живуть.

За даними обліку мисливство­знавців, на Львівщині лишилося – усього 60–70 глушців. Тутешні птахи не такі великі, як, скажімо, їх родичі з Білорусі та Сибіру, але важити іноді можуть й до п’яти кілограмів.

Моховики, як відомо, дуже прив’язані до давніх місць своїх шлюбних ігор і навіть після варварської вирубки лісу ще впродовж тривалого часу співають на галявинах. Але в цілому площ для існування глухариного плем’я збереглося ще досить, а от знайти птахів – те саме, що голку в копиці сіна. Цієї весни, до речі, один доволі общипаний під час бійки з суперником, молодий глухар шукав захисту у лісорубів, які вантажили лісовоз.

Негативний вплив на популяцію моховиків мають саме рубки лісу, навала грибників, ягідників і туристів. Вони постійно турбують глушців, що спонукає їх покидати гнізда та цілі виводки. Глушці тепер обирають гірське важкодоступне червонолісся урочищ Кремінь, Кривий Верх і Зелемінь, залітають на гори Кіндрат та Парашку. Особливо вони полюбляють сидіти на вершинах величезних смерек та ялиць, що чіпляються за каміння на крутих схилах.

Наразі ж створення місцевого розплідника глухарів дало б змогу не лише запобігти зменшенню наявної популяції тут, а й довести її щільність до оптимальної. Спочатку в планах була співпраця з Воронезьким заповідником, але Радянський Союз розвалився, та й люди там змінилися.

Тепер же завдяки запланованій в нацпарку «Сколівські Бескиди» спеціальній програмі хочеться довести кількість глухарів до можливості відкриття на них трофейних полювань. До речі, в Білорусі вполювати такого птаха коштує 400 євро.

Сам проект розплідника глухарів у наших Карпатах цікавий і тим, що в Україні ще ніхто не займався розведенням глушців. А от польські фахівці з Лєжайського лісгоспу на розведенні цих птахів, як то кажуть, вже «собаку з’їли». Головна специфіка полягає в тому, щоб завезти до розплідника добре маточне поголів’я. Поляки готові його навіть подарувати. А ще потрібна віддана цій справі людина, як б отримала належну теоретичну та практичну підготовку, постійно жила в розпліднику та доглядала там за всім. Справа в тому, що глухар – птах дуже чуйний, і сяк-так може звикнути лише до одного наглядача. Ну, і звісно ж, на проект потрібні кошти, але бюджет нацпарку дуже бідний і йому нині це не підняти.

Йдеться про 10–20 тис. євро, можливо, спонсорських.

Це дало б змогу накрити півгектара м’якою сіткою, облаштувати там гніздівлі та подбати про спеціальні корми. Поселити там варто трьох когутів різного віку і дев’ять глухарок. Це дало б можливість випускати в угіддя щосезону 50–60 молодих птахів. Таким чином років за п’ять можна було б відкривати на них ліцензійне трофейне полювання. До того ж, функціонування розплідника дозолило б приливати місцевим глухарям свіжу кров і таким чином зміцнювати їх генофонд.

На перший погляд, здається, що у справі розведення глухарів нічого складного нема, але в ній багато важливих дрібниць, без дотримання яких розраховувати на успіх не варто.

Юрій РУДЕНКО,
“Лісовий і мисливський журнал”

One Reply to “Повернення глухариних полювань”

  1. Дуже дивно. З тетеревом набагато краще в Україні, але його популяція іде нанівець. А з нуля підняти глушців, легендарну птицю готур? Сумнівно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top