Мандрівка до мандрівника

Моє відкриття Малина.

Добре пам’ятав, що в Малині було підпілля, яке чинило опір німецьким окупантам під час Другої світової війни. Ця історична подія висвітлена у художньому фільмі «Ніна».

Діставшись центра міста, я направився до школи-ліцею № 1 ім. Ніни Сосніної, оскільки по дорозі довідався, що саме там розташований музей Малинське підпілля.

У кімнаті розміщені світлини та інші експонати, які розповідають про героїчний спротив окупантам. Діяльність молодіжної Малинської підпільної організації, яка діяла з грудня 1941 року по листопад 1943 р., пов’язана з родиною Сосніних. Іван Іванович Соснін був відомим лікарем у місцевій окрузі, його вісімнадцятирічна донька Ніна очолила підпільну молодіжну групу спротиву, взаємодіяла з партизанським загоном І. Бровкіна та групою ст. лейтенанта Павла Тараскіна, що втік з табору військовополонених. Через зрадника німці викрили групу Тараскіна і після жорстоких катувань розстріляли разом із бойовими друзями, але підпілля продовжувало боротьбу. Вже наступного дня у місті з’явилися листівки «Смерть німецьким окупантам».

8 травня 1965 року Павлу Тараскіну і Ніні Сосніній було посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Зараз на подвір’ї, де була хата, встановлено гранітну стелу з написом: «Тут 31 серпня 1943 року героїчно загинули, не скорившись фашистам, народні месники Н.І. Сосніна, І.І. Соснін, Є.Ф. Дорошок та Ф. Зінченко». Поруч зі школою є Алея Героїв, на якій встановлені їх погруддя, та окремий груповий пам’ятник героям Малинського підпілля, яскравий витвір монументального мистецтва, остання шана тим, хто боровся за звільнення нашої землі від фашистської окупації. Мужні постаті зі зброєю в руках, у центрі композиції Ніна Сосніна з автоматом.

У парку, що розташований неподалік, окрім кафе та атракціонів, є ще один пам’ятник – Курган Безсмертя, він увічнює пам’ять загиблих мирних жителів навколишніх сіл – понад шість тисяч осіб. Пам’ятник вразив мене своєю скорботною лаконічністю. Насипний курган увінчаний факелом у руці в оточенні невеличких мармурових стел, що розміщені по периметру меморіалу, вони сповіщають назву села і кількість жителів, знищених у ньому німецькими окупантами.

Віддавши шану загиблим, попрямував до центру. Неподалік книгарні побачив пам’ятник, і яке ж було моє здивування, коли з’ясувалось, що він присвячений відомому етнографу, науковцю М. Миклухо-Маклаю! Кого-кого, а його я аж ніяк не сподівався побачити на Поліссі! «Здрастуй, друже! Що ти тут робиш!?», – вигукувало моє серце мандрівника! Пам’ятник показує простий, відкритий характер цієї непересічної людини, великого вченого-гуманіста та мандрівника. Автором його є місцевий митець П. Ступаков, він встановлений на честь 140-річчя з дня народження М.М. Миклухо-Маклая. Мені стало цікаво, яке відношення має знаменитий на весь світ мандрівник, дослідник культури папуасів Нової Гвінеї, народів Австралії, Океанії та інших до України? З’ясувалось, що у Малині, на його околиці біля лісу і великого озера в урочищі Гамарня, стояла садиба, яку придбала мати Миклухо-Маклая Катерина Семенівна, яка через хворобу змінила прохолодний петербурзький клімат на тепліший. Зараз на території садиби розташований лісотехнічний коледж, до якого я дістався маршруткою. З тих часів залишилося приміщення, у якому зараз розташований навчальний корпус, а в одній із кімнат облаштований музей, присвячений М.М. Миклухо-Маклаю. З експозиції дізнаємось, що Миклухо-Маклай має українське коріння, та ще й козацьке коріння! Його батько Микола Ілліч Маклуха народився у м. Стародуб (колишнє полкове містечко) Чернігівської губернії, а прадід Степан отримав дворянський титул за проявлений героїзм у штурмі фортеці Очаків під час російсько-турецької війни. Микола Миколайович не раз бував у Малині, наукові захоплення не полишали його і тут. Він працював над публікаціями, впорядковував архіви, висаджував екзотичні дерева, вивчав антропологічні особливості жителів Полісся, їх побут.

Сергій ГОЛОТІН,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top