У пошуках трофейного оленя

Використання новітніх технологій – запорука вдалого полювання.

Зараз сучасні технології дозволяють мисливцям добре орієнтуватись на місцевості й допомагають перед полюванням спланувати лови та визначити найкращі маршрути та місця для засідок.

Головне – спостереження

Перед тим, як вирушити полювати на оленя, я провів більше трьох місяців в угіддях, досліджуючи їх, – збирав інформацію про ландшафт, місця перебування, відпочинку та харчування оленів, їх поведінку тощо.

Спочатку ретельно вивчав угіддя, а вже потім самих оленів. За ними я почав спостерігати у листопаді, коли олені стають найактивнішими. За весь період мого спостереження, було зроблено багато гарних знімків, проаналізовано отримані дані, визначено найзручніші місця для засідки, щоб вполювати трофейного оленя.

Для того, щоб знайти найкращого трофейного оленя, готуйтесь до того, що ваші ноги можуть промокнути, тому що зрілі самці часто вишукують болотисту місцевість або низини біля річок.

Вперше кілька особин оленів наживо я побачив на зерновому полі. Це не було для мене неждано-негадано. Але згодом я був вражений, коли звідкись з’явився і почав гарцювати 300-кілограмовий самець. Я ніколи раніше не зустрічав такого велетня і так близько, це було для мене великою несподіванкою.

Поки я намагався знайти «свого» оленя, мені траплялись й інші самці, але «мій» олень з’являвся несподівано, це був просто бездоганний трофей. Де він ховався, я не міг цього визначити.

У чому помилка?

Поява великого оленя не давала мені спокою, але я не міг зрозуміти, звідки він з’являвся. Я припустив, що цей олень забрів сюди випадково з інших угідь або він був взагалі моєї уявою. І я почав стежити за ним. На роздруковану з інтернету супутникову карту місцевості мисливських угідь, я наносив багато інформації, де я бачив оленя. Всю інформацію збирав докупи і аналізував її. Однак було щось таке, чого я не розумів і чого не було на карті. Я не міг визначити звідки цей олень приходив і куди зникав. У мене були фото майже всієї території угідь і я знав усі стежки, якими, зазвичай, користувалися тварини. Але згодом на карті я побачив, що через угіддя протікає річка, з одного боку якої розташовані поля, які простиралися на багато кілометрів. Врожай на цих полях було вже зібрано, тому вони дуже добре проглядались.

В угіддях було лише одне місце, яке я не контролював – це невеличкі ділянки, які періодично підтоп­лювались водою. Ці острівці мали загальну площу менше 0,5 га і були для мене terra Incognita. Схоже на те, що «мій» олень використовував ці «острівці», як свою домівку. Я не міг визначити місця його харчування, але схоже, місце його відпочинку – знайшов. Ось так я відшукав свою помилку.

Відстежити і отримати чітку інформацію

Ретельне спостереження допомагає краще зрозуміти звички і пересування оленів у межах мисливських угідь, це збільшує ваші шанси на успішне полювання.

Сьогодні одна із найкращих помічниць мисливців – супутникова карта мисливських угідь.

Сучасні технології та можливості інтернету дозволяють отримати детальну супутникову карту місцевості, де ви плануєте полювати. Ця карта є найкращим засобом для збирання та аналізу всієї необхідної інформації, отриманої у ході стеження за твариною. Коли ви перенесете всю отриману інформацію на карту, ви будете краще розуміти, що відбувається в угіддях, де ви плануєте полювати, і це допоможе вам визначити найкращі місця для засідок.

Зробіть свою карту

Спочатку роздрукуйте супутникову карту мисливських угідь, де плануєте полювати. Для цього можна використати карти з інтернет-ресурсу, наприклад, Google Maps. Нанесіть на отриману карту те, що ви вже знаєте з попереднього сезону полювання у цих угіддях.

Перед початком сезону полювання, необхідно ретельно вивчити та проаналізувати інформацію, яку ви вже знаєте, і розробити чіткий план дій. Можна зробити окрему карту, на якій буде відмічено рух оленів, яких ви бачили.

ПОРАДИ

Що необхідно враховувати під час створення своєї карти

Зона відпочинку
Коли ви визначили місце відпочинку оленя, відзначайте його як загальне місце відпочинку, тому що не можна бути впевненим, чи постійне це місце відпочинку, чи ні. Намалюйте межу цієї зони і замалюйте її. Я, зазвичай, використовую кольорові олівці й відмічаю одним кольором всі місця відпочинку. Якщо ви знаєте напевно, що там відпочивають тільки олені, відмічайте іншим кольором.

Зона харчування
Олені, зазвичай, залишають багато ознак того, що це місце їх харчування. Відмічайте ці місця іншим кольором. Зони харчування і відпочинку – найбільші зони на карті. Також важливо визначити коридори між цими зонами.

Стежки
Якщо ви знаєте, якими стежками олені часто користуються, відзначайте їх маркером або ручкою. Теоретично, вони повинні з’єднувати зони відпочинку і харчування.

Розміщення камер
Якщо у вас є можливість встановити фотокамери-реєстратори, це збільшить кількість отриманої інформації і може відіграти вирішальну роль у плануванні полювання. Усі місця, де був розташований мій реєстратор, відмічені і пронумеровані блакитними крапками. Наприклад, одна з позицій реєстратора – відстеження стежки від зони харчування до зони відпочинку оленя. Я зберігаю всю інформацію з реєстратора на комп’ютері, отримані фотографії допомагають мені відстежити також важкодоступні місця.

Доступні маршрути
Я планую ці шляхи у залежності від напрямку вітру. Також перевіряю, щоб маршрути не перетинали зони відпочинку тварин.

Спостереження
Якщо ви побачили оленя, позначте це місце на карті. Мисливці чомусь вважають, що вони будуть пам’ятати кожне місце, де бачили тварин, але згодом, зазвичай, забувають їх. Принаймні, якщо ви побачили оленя в одному і тому ж місці 2–3 рази, напевно, що це місце його відпочинку.

Сліди
Якісь подряпини чи ознаки тертя не свідчать про те, що ви знайдете трофейного оленя у цій місцевості, однак це часто вказує на оленячі стежки. Зібравши всі ці ознаки, ви зможете відстежити маршрут оленя і визначити найкращі місця для засідки, щоб вполювати свій найкращій трофей.

Бред ФІТЗПАТРІК,
“Лісовий і мисливський журнал”

One Reply to “У пошуках трофейного оленя”

  1. Цікава стаття. Дякую.
    питання щодо гонних ям, чи можна знаючи їх місцерозташування планувати полювання очікуючи прихід звіра? А взагалі, яка суть гонних ям?
    це як постійні точки куди олень періодично приходить на протязі гону?
    вони для залучення самок? або ще якісь варіанти?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top