Мертва деревина

Важливий елемент лісової екосистеми.

Ліс – це не тільки товарна деревина, але й ціла екосистема, одним із компонентів якої є мертві дерева. Вони є середовищем існування широкого спектру організмів і, після гуміфікації, важливим компонентом лісового грунту. В рамках Стратегії ЄС по біорізноманіттю програма ICP Forests, учасницею якої є й Україна, здійснила оцінку обсягу мертвої деревини в лісах Європи для використання при управлінні лісами та віковими класами деревостану на європейському рівні.

Ліс та інші лісисті землі займають понад 40% території ЄС. Незважаючи на цю значну цифру, європейські ліси піддаються ряду чинників, таких як: зміна клімату, фрагментація середовища проживання, інвазійні чужорідні види або інтенсифікація лісокористування. Мертва деревина є невід’ємним компонентом лісових масивів, що не зазнали суттєвого впливу людської діяльності. У пралісах дерева є відмерлими внаслідок будь-яких чинників: поважний вік, буревій, пожежа, шкідники тощо. Із плином часу такі дерева засихають, падають на землю і повільно розкладаються. При цьому процес повного розкладу, залежно від клімату і виду дерева, триває десятки чи навіть сотні років. За деякими даними, мертва деревина становить не менше, ніж 25% загального обсягу деревини в умовному центральноєвропейському пралісі.

Під мертвою деревиною розуміють «мертві» організми (стоячі чи лежачі відмерлі дерева), а також їхні частини (фрагменти стовбура, гілок, коренів, пні тощо). Мертвою деревиною можна також вважати всохлі гілки дерев, які не впали, окремі дупла в ще живих деревах тощо. У помірному кліматі в листяних лісах мертва деревина може сягати від 5% до 30% від усього обсягу деревостану. Її наявність і створення є суттєвим чинником функціонального збереження біорізноманіття лісової екосистеми. Варто зазначити, що в міжнародних і європейських лісових практиках відсоток мертвої деревини все частіше використовується в якості одного з ключових показників природності лісових екосистем. Уряди країн, які визнали необхідність збереження лісового біорізноманіття, взяли на себе зобов’язання підтримувати ці процеси шляхом включення питання моніторингу показника мертвої деревини у національні стратегії управління лісовим господарством, прийняття відповідного підтримуючого законодавства та підвищення обізнаності лісовласників та лісокористувачів.

Дослідження Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) показали, що ліси зі значною часткою омертвілих дерев є набагато здоровішими та стійкішими до хвороб, шкідників та зміни клімату, ніж молоді ліси. Мертва деревина підтримує продуктивність лісів, забезпечуючи органічні і поживні речовини для дерев, запобігаючи ерозії ґрунту і забезпечуючи довготривале зберігання вуглецю, що пом’якшує деякі наслідки зміни клімату. WWF свого часу закликав уряди європейських країн, лісовласників і лісову промисловість зберегти біорізноманіття шляхом збільшення мертвої деревини в бореальних і помірних лісах до 20–30 кубометрів на гектар до 2030 року.

Дані моніторингу

Програма ICP Forests є єдиною координаційною загальноєвропейською мережею, яка стежить за станом лісів, використовуючи загальні стандарти та гармонізовані методи збору даних. Це включає в себе також питання деревостану та біорізноманіття, зокрема, і вимірювання показників мертвої деревини на регіональних рівнях та за типами лісових масивів. Проведений ICP Forests моніторинг та оцінка лісів у 19 європейських країнах дозволив її фахівцям отримати дані щодо мертвої деревини, які можна використовувати для встановлення взаємозв’язку з іншими показниками лісу як кількісними, так і якісними, зміцнення знань про його структуру, різноманітність та взаємодію різних екосистем. У регіональному масштабі моніторинг омертвілої деревини проводиться також і в декількох національних лісових кадастрах європейських країн.

В країнах, які підлягали дослідженню, рівень мертвої деревини в лісах коливається від 5,6 до 33,1 куб. м/га, при середньому значенні 15,8 куб. м/га. При цьому, мертва деревина більше присутня в лісах Центральної Європи.

Вимірюванням підлягали різні категорії мертвої деревини: стоячі і лежачі сухостої, корчі, пеньки, деревне сміття (гілки, що лежать на лісовій підстилці тощо). Моніторинг проводився відповідно до типів і категорій лісів, прийнятих Європейським агентством з охорони навколишнього середовища (EEA).

Як показує дослідження, обсяги мертвої деревини зростають у залежності від віку деревостану. Середні значення варіюються від 5–7 куб. м/га першого вікового класу дерев (до 20 років) до 22–25 куб. м/га для лісів з віком деревостану вище 120 років. Дані, отримані від моніторингу обсягів мертвої деревини у різних типах лісів і країнах, зберігаються в спільній базі даних по європейських лісах у програмному координаційному центрі ICP Forests в Еберсвальді (Німеччина).

Розвінчати міфи

Сьогодні лісова галузь у багатьох країнах Європи все більше визнає важливість мертвої деревини. Лісовим екосистемам знадобилися мільйони років, щоб розвинутися до нинішнього стану. У цій складній екосистемі омертвіла деревина стала виконувати низку важливих функцій, зокрема:

служить субстратом, на якому відбувається проростання сіянців багатьох порід дерев;

є важливим середовищем проживання для багатьох видів, бактерій, грибів і лишайників, а також інших видів рослин;

здійснює фундаментальний вплив на потік поживних речовин і енергії в екосистемі, а також на місцеві цикли поживних речовин. У періоди посухи може використовуватися як резервуар вологи;

є засобом захисту від ерозії, впливає на поверхневий стік і геоморфологію;

зберігає вуглець у довгостроковій перспективі, тим самим пом’якшуючи деякі наслідки зміни клімату.

Сертифікація FSC у деяких європейських країнах вже сприяє збереженню мертвої деревини як одного з чинників лісового біорізноманіття. Так, наприклад, національний стандарт FSC у Німеччині передбачає:

розробку стратегії підтримки певного обсягу мертвої деревини в лісах, яка інтегрована в поточні плани управління лісовим господарством;

дерева з дуплами та іншими природними порожнинами звільняються від лісогосподарського використання і залишаються для природного старіння і гниття;

дерева, які були розколоті або зламані буревіями, штормами або ударами блискавки, а також мертві дерева, які розкололися або впали через прогресуюче розкладання, залишаються в лісі.

Шведські стандарти FSC заохочують управління обсягами мертвої деревини та спрямовані на збільшення її запасів в типовому шведському лісі не менше, ніж 20 куб. м.

Загалом, фахівці ICP Forests наголошують на важливості збільшення в європейських лісах мертвої деревини та розумного управління її обсягами в контексті збереження лісового біорізноманіття. Досягти цього можливо, у тому числі, змінами в лісовій політиці та законодавстві як на загальноєвропейському рівні, так і всередині окремих країн. І одним зі своїх завдань в ICP Forests бачать необхідність розвінчати міфи про те, що мертва деревина свідчить про хворобу лісу. У більшості випадків це означає здоровий ліс із довгим життєвим циклом і дуже великою різноманітністю місць проживання для багатьох видів флори і фауни.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top