Боухантер

Про використання луків та арбалетів на полюванні.

Полювання з луком зовсім не схоже на рушничне. Відмінність полягає не стільки в техніці стрільби, якою можна оволодіти за кілька місяців, а в особливій поведінці і культурі лучника під час полювання.

Після рутинного тижня, стомлюючої, одноманітної роботи, хочеться трохи відпочити, відволіктись і особливо помічним є саме активний спосіб відпочинку. Одній людині подобається колекціонувати метеликів, іншій – рибалити, а третю – тягне на полювання. Бродити по лісах та болотах, пробиватися крізь хащі у пошуках дичини, слухати надзвичайні історії на привалі та їсти юшку із загального казана, хизуватися добутими трофеями – це доля справжнього мисливця.

Але, на жаль, мало хто полює так, як це робили наші діди. Все менше мисливців дотримуються неписаних законів полювання, мисливської етики. Популярність сучасної автоматичної зброї, відсутність мисливської культури, впевненість у безкарності за порушення правил полювання нерідко перетворює процес добування на процес, який з полюванням та мисливством не має нічого спільного. Справжній мисливець – це зразок носія традицій і головний захисник природи.

У будь-якій країні ЄС без знань традицій, тебе ніколи не приймуть у мисливці. Знання мисливської культури – одне з головних розділів екзаменаційних білетів, які потрібно знати, як «отче наш», якщо хочеш стати мисливцем. І знання ці потрібно накопичувати, зберігати, передавати іншим і самому виконувати, інакше не бути тобі мисливцем ніколи.

Мисливська культура включає в себе: мисливську етику, мисливську мову, мисливські сигнали, хрещення та клятву мисливця, мисливську форму, атрибути та знаки розрізнення, мисливські свята, змагання і фестивалі та багато іншого. Але, крім цього, у різних країнах є свої традиційні полювання, які передаються із покоління в покоління, це і полювання з собаками, і з ловчими птахами, з арбалетом, і навіть з луком.

Якщо полювання з собакою – традиційне для нашої країни і мисливське собаківництво збереглось, здебільшого, завдяки любителям-собаководам, але й тут існує багато проблем, то полювання з ловчими птахами у нас майже втрачено. Вже не кажучи про полювання з арбалетом чи луком, яке у нас, на жаль, на відміну від США та деяких країн ЄС, знаходиться поза законом і мало кому цікаве. А даремно.

Тому, щоб довести протилежне, переконати, що полювання з луком – це цілий культурний пласт, з одного боку, полювання з історичною зброєю, з іншого – сучасною і досконалою, у цій статті ми розглянемо полювання з луком у тих країнах, де воно дозволено, та більш того, набирає все більшої популярності серед мисливців.

Полювання з луком

Практика полювання з луком стає популярною та легалізується у більшості країн земної кулі. Нині легалізація лучного полювання проходить у Швеції, Норвегії, Данії, Естонії, Литві, Латвії та Ісландії. У Фінляндії та Данії полювання з луком на дрібну дичину і козулю вже дозволено законом, але там збираються зайти ще далі і легалізувати полювання на великих копитних тварин. Нещодавно полювання з луком було дозволено у Словаччині та Болгарії. З 2012 року добувати дичину за допомогою стріл можна і в Гренландії, не кажучи вже про США та Канаду, де цей вид полювання є дуже популярним і існує здавна. У 1934 р. у штаті Віс­консін був проведений перший сезон полювання на оленів тільки з луком. У 1970 р. на частку мисливців-лучників припадало менше 8% від всіх продажів ліцензій у США. До кінця 90-х років продажі досягли 21%. У даний час у США продається понад 3,5 млн ліцензій на полювання з луком.

Тим часом, в Україні все ще тривають дискусії з приводу дозволяти чи не дозволяти лучне полювання. Основними противниками такого виду полювання у нас були і залишаються громадські природозахисні організації.

Міжнародна освітня Програма щодо полювання з луком (IBEP) ратифікована майже в усіх країнах ЄС. У деяких країнах зацікавилися можливістю використання луків на урбанізованих територіях для управління надлишковими популяціями тварин.

Наприклад, Фінська Асоціація Полювання з луком була створена в 1892 році і в ній нараховувалось всього кілька десятків мисливців. На початку 2000 року в Фінляндії було вже п’ять тис. мисливців-лучників. Загальна кількість мисливців-лучників на сьогодні дорівнює 15 тис. осіб.

Європейська Федерація Полювання з луком нараховує по всій Європі більше, ніж 35 тис. мисливців-лучників.

Лук, аргументи і факти

Лук – дуже ефективний інструмент добування дрібної і великої дичини. Освічені мисливці-лучники, озброєні сучасним спорядженням, можуть мати аналогічні або навіть кращі результати, ніж мисливці, що використовують для полювання гладкоствольну та нарізну вогнепальну зброю.

Луки поділяються на:

1.Традиційні. Точна копія зброї, винайдена нашими пращурами, лук виготовлений з традиційних матеріалів: дерево, шкіра, пір’я птахів. У полюванні не використовується.

2. Класичні. Якщо хочете пополювати на дрібну дичину (зайця, куріпку), обирайте спортивний класичний лук.

3. Блокові. Складна блокова система, зі стабілізаторами, вібропоглинаючими опорами, прицільним пристроєм та іншими «наворотами», роблять блокові луки грізною мисливською зброєю, з якою, володіючи необхідними мисливськими навичками, можна без страху вийти на козулю чи навіть на оленя.

Полювання з луком – дуже безпечний спосіб полювання. Мисливець завжди перебуває у безпосередній близькості від тварини (у середньому 18–20 м), тому йому легко контролювати ціль. Оскільки мисливці-лучники не ходять із «зарядженою зброєю», нещасні випадки такого виду – не зустрічаються. Стріли не летять так далеко, як кулі, та не рикошетять. Луки часто використовуються на урбанізованих територіях, де застосування вогнепальної зброї обмежено, а популяції деяких видів тварин – надлишкові. Наприклад, мисливці-лучники були використані для зниження чисельності популяцій зайців і кроликів в околицях Гельсінкі та інших міст Фінляндії, а на деяких ділянках – гусей і бобра. У США луки використовуються для зменшення кількості оленів, що мешкають поблизу міст. За даними статистики за 2011 р., у США, з усіх нещасних випадків, що сталися на полюванні, тільки 1% був за участю лука та арбалета.

Чинники, що сприяють зростанню популярності лука, це: безпека, непомітність, більше можливостей полювати на приватній території, більш низька ціна ліцензії на добування дичини, менше вікове обмеження на володіння зброєю та полювання з нею, більш широкі терміни сезону полювання тощо.

Арбалети проти луків

Звук пострілу рушниці чути далеко і він розлякує всю дичину навколо. Натомість постріл з арбалета практично не чутний і часто, якщо мисливець промахнеться, дичина не лякається, не тікає, що дає можливість перезарядити арбалет і виправити помилку. Для багатьох таке полювання цікаве тим, що шанси мисливця і дичини однакові – все по-чесному.

Мисливцю, який підстрелив кабана з рушниці, особливо нічим похизуватись, це може зробити будь-хто, у кого є вогнепальна зброя. Інша справа, добути звіра за допомогою арбалета чи лука, де до звіра необхідно непомітно підібратися мінімум за 50 метрів, а потім точно влучити у життєво важливий орган. Влучно поцілити – це найважливіший момент полювання з луком чи арбалетом і тут необхідний досвіт, вміння, гострий зір, тверда рука, сила і спритність. Практика та тренування зі стрільби, ось що головне для досягання високої результативності.

Це все значно підвищує цікавість до такого полювання, саме тому, в Америці лучники і арбалетчики становлять 65% від усіх мисливців. Все тому, що таке полювання більш гуманне, на такому полюванні майже не буває підранків. Після того, як у дичину потрапить дріб або куля, підранок ще намагається врятуватися втечею, а після потрапляння стріли, дичина зазвичай гине миттєво.

Арбалет дуже стародавня зброя. По суті, це автоматизований лук. У Європі така зброя стала популярною в десятому столітті. На початку арбалет або як його тоді називали самостріл, використовували тільки в боях. Але дуже скоро його почали застосовувати для полювання заможні мисливці, оскільки коштував він не малих грошей. Лук коштує в кілька разів дешевше за арбалет, але арбалет володіє низкою переваг.

Арбалети бувають двох видів:

1.Рекурсивні, легкі арбалети, які мають плечі з натяжною силою до 50 кг. Вони легко розбираються і придатні для полювання на дрібних звірів і птицю.

2. Блокові, важкі арбалети. Вони прекрасно підходять для полювання на великого звіра. Такі арбалети дуже потужні з великою силою пострілу.

Перевага арбалета у тому, що він може бути постійно зарядженим і готовим до пострілу. Стрілу утримує не стрілець, а спусковий механізм. Для влучної стрільби з лука потрібно було багато тренуватись, у той же час точність стрільби з арбалета більше залежала від самої зброї, ніж від стрільця.

Для стрільби з лука треба бути сильною людиною, а з арбалета може легко вистрілити навіть фізично слабка людина. Незважаючи на все це, у арбалета були й недоліки. Вартість його значно дорожча лука. За швидкістю стрільби теж поступається луку.

Тренований лучник може зробити близько 10 пострілів за хвилину, а арбалетник всього три. Саме тому арбалет, незважаючи на те, що він є більш сучасною і автоматичною зброєю, так і не замінив лука.

Як і з вогнепальною зброєю, з арбалетом потрібно дотримуватися правил безпеки. Не можна тримати заряджений арбалет, не направляти його на себе або інших людей. Треба постійно стежити за пальцями правої руки, щоб відпущена тятива їх не зачепила і не поранила.

Варто нагадати, що на території України, полювання з арбалетом, як і з луком не передбачено законом «Про полювання та мисливське господарство».

З луком та арбалетом до Білорусі

Білоруси з радістю пропонують свої послуги боухантерам. (від англ. bow – лук і hunter – мисливець). Згідно з останніми змінами до Правил полювання у Білорусі (Указ Президента, 2010 р.), тепер у Білорусі дозволено вольєрне полювання, під час якого передбачено добування дичини і за допомогою метальної зброї.

Згідно з Правилами у мисливських вольєрах Білорусі для полювання можуть застосовуватися луки та арбалети, що відповідають наступним вимогам:

лук повинен триматися, натягатися і спускатися для пострілу тільки за допомогою м’язової сили людини і мати силу натягу не менше 18 кг (40 фунтів (lb));

арбалет повинен мати силу натягу до фіксування тятиви не менше 45 кг або 100 фунтів;

довжина стріли для лука повинна бути не менше 61 см (24 дюйми), для арбалета довжина стріли не лімітується;

наконечник стріли повинен бути твердим, з гострими ріжучими краями і шириною біля основи не менше 2,2 см (7/8 дюйма), або ріжучі краї повинні розкриватися до зазначеної ширини при потрап­лянні в об’єкт полювання.

В Україні теж були спроби ввести аналогічну норму у закон, але законопроект не набрав необхідної кількості голосів і був вороже сприйнятий природозахисниками.

У результаті українські мисливці не мають змоги приєднатись до великої армади лучників з усього світу, більше того, ми закрили для себе розвиток мисливського туризму цього напрямку, який в інших країнах світу приносить значні кошти до бюджету.

Легалізувати культуру

Уявляєте, яка доза адреналіну вривається у кров, коли після багатогодинного вистежування, успішної підготовки до пострілу, в прицілі з’являється заповітна мішень. При цьому на підсвідомому рівні живе постійне хвилювання, що звір може відчути небезпеку і першим піти в атаку. Однак у мисливця немає права на сумніви. Адже він боухантер, він рівний зі звіром.

На тлі відроджуючої культури полювання з луком особливим дисонансом звучить закон, що забороняє використовувати метальну зброю. Його головний аргумент – це велика кількість підранків при полюванні з луком. Тим не менше, час іде, і змінюються технології, змінюється зброя. Культура полювання також зростає. Хочеться вірити, що коли-небудь зміняться і закони. І боухантери зможуть легально полювати в українських угіддях, а якщо ж такого не станеться, то вони будуть вимушені їздити за своїм лучним задоволенням до інших країн.

Якому бренду луків віддати перевагу?

Звичайно ви можете придбати лук чи арбалет китайського або вітчизняного виробництва, які будуть мати вартість у кілька разів дешевше, але якщо ви плануєте займатись цим видом стрільби серйозно, то краще придбати річ, яка послугує вам вірою і правдою і, звичайно, блокової системи. Лук українського виробництва ви можете придбати тільки класичного виду, а от найкращі блочні луки та арбалети випускає звісно США, де цей вид полювання має велику популярність.

BEAR Archery. Потужні та надійні моделі блочних луків, які завоювали величезну популярність серед мисливців. Луки виготовляються в США з якісних матеріалів, за ультрасучасними технологіями. Особливо відомі моделі – Bear Method, Empire, Legion, Apprentice 2, Anarchy, Domain, Encounter. Лук Bear Motive – визнаний одним з найкращих у своєму класі. Флагмани серії Agenda, Finesse і Rumor відрізняються високою точністю і міцністю.

HOYT. Американська компанія, яка почала своє існування ще у 1931 році. Неперевершена якість і відмінні тактико-бойові характеристики бренду HOYT повністю виправдовують високу ціну деяких моделей. У лінійці компанії HOYT є доступні моделі для початківців мисливців – блокові луки HOYT Pro Hawk і HOYT Ruckus. Для досвідчених мисливців компанія HOYT пропонує потужні і надійні Spyder Turbo, Carbon Matrix G3, Carbon Element G3, Charger Long Draw. Для прекрасних амазонок і підлітків інженери HOYT розробили полегшені блокові луки – Spyder 30 і Spyder 34.

Топ огляд

Лук HOYT ProHawk

ProHawk дивує тим, що буквально напханий високотехнологічними запчастинами, при цьому будучи одним з найдоступніших луків на світовому ринку. Основа блочного лука ProHawk виконана за технологією TEC LITE, що гарантує малу вагу і дуже високу міцність виробу. Чудову швидкість і продуктивність забезпечують блоки M4, а безшумність пострілу гарантує технологія AlphaShox. Плечі ZRS 12 надійно з’єднані з основою за допомогою механізму X-LITE.

Довжина від осі до осі – 81 см (32″). Початкова швидкість – 94 м/с (310 fps). Довжина натягу – 57,5–75 см (23″–30″). Сила натягу – від 18 до 27 кг (від 40 до 60 lbs). База – 18,4 см, загальна вага – 1,8 кг.
Ціна: ≈ 17 000 грн.

Лук BEAR Archery Agenda 7 Revolution

Має полегшену конструкцію рами, яка дозволила ще більше знизити вагу лука, поліпшивши його мобільність і зручність використання. Безліч кріпильних отворів на рамі біля плечей дає можливість кріпити на лук різноманітне навісне обладнання, таке як відеокамери, реєстратори, котушки для боуфішінга, ліхтарі та багато іншого.

Нові потужні плечі дають значний приріст в точності стрільби і надійності всієї конструкції і явно орієнтовані на подальше використання з новим поколінням блоків. Оновлена система гасіння вібрацій дозволяє з упевненістю заявити про те, що блочний лук Agenda 7 на сьогодні є новим світовим чемпіоном з безшумності і точності стрільби.

Довжина лука – 81,3 см. Початкова швидкість пострілу – 104 м/с (340 fps). Довжина натягу – 78,7 см. Сила натягу – 20 кг. База – 17,8 см, загальна вага – 1,8 кг.
Ціна: ≈ 41 000 грн.

Арбалет Barnett crossbows Ghost 410

Компанія Barnett – абсолютний лідер на ринку арбалетів. За своїми тактико-технічними якостями моделям компанії Barnett немає рівних: використання надлегких матеріалів за технологією CRT і зміщення балансу в бік приклада – лише деякі показники, які сприяли збільшенню швидкості і потужності блокових арбалетів Barnett. Однією з най­очікуваніших новинок сезону став мисливський арбалет Barnett GHOST-410, який можна назвати одним із кращих сучасних арбалетів.

Оновлений привид від Barnett – це не просто неймовірно потужний, легкий і ергономічний арбалет. Барнетт Привид 410 – це досконала зброя, яка рекомендована для полювання на великих тварин, у тому числі, ведмедів. Зручний і компактний мисливський арбалет вагою всього 3,27 кг підійде будь-якому мисливцю, незалежно від рівня фізичної підготовки.

Колодка новинки виконана за технологією Carbon Riser Technology, тобто при її виготовленні використаний карбон, що зробило знаряддя більш легким і поліпшило баланс. При цьому конструкція обладнана реверсивним спуском, завдяки чому вдалося збільшити швидкість пострілу до 125 м/с без збільшення розмірів конструкції.

Арбалет забезпечений алюмінієвими направляючими, системою блоків Whiplash, а плечі обгорнуті гумою за технологією AVI, яка відповідає за плавні постріли, пригнічує вібрації і робить арбалет практично безшумним. Крім того, GHOST-410 оснащений захистом від холостого пострілу Anti-Dry Fire, яка робить знаряддя безпечнішим у використанні.
Ціна: ≈ 24 000 грн.

Огляд
Дениса ХВИЛІ,
“Лісовий і мисливський журнал”

2 Replies to “Боухантер”

 1. В 21 столітті ви продаєте знаряддя вбивства, що приносить неймовірні страждання тварині, яку вб’є виродок, який її буде використовувати. Ви взагалі люди чи потвори від Біса?

 2. “Постріл з метальної зброї є більш етичним відносно тварини, оскільки на відміну від кулі при ураженні стрілою не утворюється тимчасово-пульсуюча порожнина, відсутній больовий шок – при влучному пострілі стріла проходить звіра наскрізь, і звір фактично втрачає свідомість через різке падіння тиску або внаслідок пневмотораксу. Полювання з луком проводиться
  більше, ніж у 132 країнах світу, з них у 85 полювання з луком прописане як невід’ємне право, а в 20 країнах з розвиненим мисливством заохочується. Мисливський сезон для мисливців, які полюють з луком та арбалетом є довшим, ліцензії коштують менше, ніж для полювання із
  огнепальної зброї, існують місця, де можна полювати виключно з луком. За статистикою,
  окрема США, мисливець-лучник добуває в 10–15 разів дичини менше, ніж мисливець з рушницею, оскільки полювання з луком є в рази складнішим, ніж полювання з огнепальною зброєю.
  Полювання з луком це на 90% індивідуальне полювання, оскільки в звіра, що біжить від нагоничів, ви просто не влучите. Обсяг часових витрат для навчання та тренувань у стрільбі з лука, а вона потребує гарної фізичної форми, непомірно великий порівняно з огнепальною
  зброєю. Особисто я на такі тренування витрачаю не менше 4 годин на тиждень. Полювання з луком недешеве задоволення. Якісний лук із навісним обладнанням для такого полювання буде коштувати, щонайменше, 20 тис. гривень, мій лук із навісним спорядженням та комплектом стріл коштує близько 50 тис. гривень.”

  Олександр БАХМАТСЬКИЙ, президент ГО «Федерація 3-Д стрільби з лука»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top