Світові тренди у лісовому секторі

Женевське бачення ролі лісів у циркулярній економіці.

У жовтні 2019 року в Швейцарії відбулося засідання спільної сесії Комітету по лісу і лісовій галузі ЄЕК ООН (COFFI) та Європейської лісової комісії ФАО (EFC). Про важливі питання, які були розглянуті на цьому зібрані, нашому виданню розповіла учасниця засідання завідувач Cектору міжнародних відносин, науки та зв’язків з громадськістю Держлісагентства Любов Полякова.

Напевно, спочатку необхідне пояснення читачам, що європейський регіон є унікальним з огляду на увагу з боку ООНівських структур та організацій до лісового сектору. Європейська Економічна Комісія ООН є єдиною комісією у світі, яка має комітет, пов’язаний з лісовими питаннями. В інших частинах світу працюють лише регіональні лісові комісії ФАО. Тому, в Європі з метою уникнення дублювання роботи створена спільна секція ЄЕК ООН/ФАО з питань лісового господарства та лісоматеріалів, яка є секретаріатом двох поважних структур (COFFI та EFC) та організовує роботу у міжсесійний період.

А тепер щодо роботи спільної сесії. Основна увага була приділена обговоренню питань ролі лісів у циркулярній (або безвідходній) економіці. За останні десять років підходи до екологізації економіки змінились декілька разів. Якщо у 2010 році в Європі говорили про принципи «зеленої» економіки, потім поняття «зеленої» економіки поступово змінилось «біоекономікою», то тепер світ говорить про циркулярну економіку. Не тільки Україні, але й більшості країн Європи ще належить пройти великий і складний шлях для забезпечення ефективного використання лісових ресурсів та налагодження безвідходного виробництва. Але важливо при цьому не забувати стосовно необхідності забезпечення не лише безвідходного виробництва, а й підвищення життєздатності лісових екосистем до зміни клімату у рамках сталого лісоуправління.

На жаль, представники лісової промисловості не повністю усвідомлюють наслідки впливу зміни клімату на лісові екосистеми та масштабні втрати ресурсу внаслідок короїдного всихання в Європі. Так, потрібно налагоджувати безвідходне виробництво, застосовувати інноваційні підходи у використанні лісових продуктів (сьогодні вже не здивуєш дерев’яними високоповерхівками, але виробництво тканин, сантехніки та упаковки в косметології з використанням целюлози ще не є звичним). Разом з цим, потрібно розвивати адаптаційні заходи для зменшення уразливості лісів до зміни клімату та поширювати практику прогнозування та аналізу балансу заготівлі та споживання деревини та продуктів її використання. Зважаючи, що наступного року закінчується термін провадження добровільного плану дій Рованіємі щодо ролі лісів у зеленій економці, секретаріатом була зроблена спроба розробити так зване Женевське бачення ролі лісів у циркулярній економіці. Але після ґрунтовного обговорення та висловлених побоювань щодо передчасності підготовки навіть добровільних зобов’язань у цьому зв’язку, було вирішено провести додаткове дослідження згаданого питання та обговорити конкретні кроки на наступній спільній сесії.

– Любове Володимирівно, розкажіть, будь ласка, які ще питання були розглянуті?

– Учасники спільної сесії не оминули увагою питання глобальних та регіональних, пов’язаних із лісом процесів. І, в першу чергу, це питання регіонального внеску у впровадження Стратегічного плану ООН щодо лісів, роль та перспективи внеску лісів у виконання порядку денного збалансованого розвитку на період до 2030 року. Обговорили також перспективи для Європейського регіону, які відкриває оголошена декада ООН з відновлення лісових ландшафтів (з 2021 по 2030 роки).

З огляду на підвищення ролі Європейської лісової комісії у виконанні Стратегічного плану ООН з лісів, була підтримана українська ініціатива стосовно організації в рамках технічних сесій Форуму ООН з лісів регіональних дискусій із метою обговорення сучасних викликів лісового господарства з виключною роллю регіональних комісій ФАО в їх підготовці та проведенні.

Любов Полякова під час засідання Комітету ЄЕК ООН/ФАО з питань лісів та лісової промисловості у Швейцарії

Цікавою також була участь у роботі панельної дискусії з лісових інвазивних видів. Презентована спеціалізована робота ФАО з популяризації інформації із лісових інвазивних видів, зокрема, щодо створення реєстру та геобази даних. Дуже наглядною є цифра 12 млн євро – стільки щороку коштують втрати європейським лісам поширення інвазивних лісових порід. На жаль, щорічні втрати лісового господарства України внаслідок короїдного всихання, яких би можна було запобігти при внесенні змін у чинне законодавство, не турбують українську громадськість. А ще більші втрати ми можемо отримати у наступному році, оскільки вже є підтверджені факти появи в лісах Луганської області інвазивної ясеневої златки.

Обговорено підготовку другого звіту про стан генетичних ресурсів, який повинен бути представленим у червні наступного року.

Вирішено також ряд процедурних питань. До складу бюро Комітету по лісу та лісовій галузі ЄЕК ООН обрано представника Вірменії. Вибори двох нових представників до складу Виконавчого комітету Європейської лісової комісії ФАО не відбулись через відсутність кворуму в останній день засідання. У цьому зв’язку учасники засідання уповноважили секретаріат провести вибори в рамках позачергової сесії комісії, яку потрібно провести у найкоротші терміни. Разом з цим, відповідно до процедури, члени чинного Виконавчого комітету Європейської лісової комісії доручили мені, як його співголові, здійснювати повноваження Голови комісії, не чекаючи офіційного обрання.

– Приємно відчувати повагу та довіру до Вас, як представника лісової галузі нашої держави. Розкажіть про важливі міжнародні заходи стосовно лісового господарства, які також відбулися цього року.

– 2019 рік був насичений міжнародними заходами, але вони мали більше підготовчий характер до визначних подій, які плануються наступного року.

Почну, напевно, з найінтригуючої події цього року. Міністерство сільського господарства Словацької Республіки від імені процесу «Ліси Європи» надіслало звернення до ЄЕК ООН та ФАО щодо організації продовження процесу переговорів із розробки юридично обов’язкової угоди стосовно лісів Європи. Зараз поясню в чому інтрига. Наприкінці минулого року на рівні експертів процесу текст звернення до ЄЕК ООН та ФАО із описом бажаного формату та порядку майбутніх переговорів, який було узгоджено всіма учасниками включно із представниками Російської Федерації. Але коли документ було направлено країнам для проходження офіційної процедури погодження, від Російської Федерації було отримано ряд суттєвих заперечень, неприйнятних для інших учасників процесу.

Разом з цим, звернення Міністерства сільського господарства Словацької Республіки все ж таки було направлене до Женеви та Риму. Чому росіяни заперечили, а бюро процесу все ж таки направило запит, – важко сказати. Або присутні в ході узгодження рішення представники Російської Федерації не змогли донести точку зору інших учасників, або не вірно сприйняли переклад звернення. Але, незважаючи на факт, що більшість країн Європи погодилась із вимогою Російської Федерації та Швейцарії щодо адміністрування майбутньої угоди ЄЕК ООН, що було основною перепоною для завершення переговорів у далекому 2013 році, Російська Федерація не має наміру прислухатись до позицій інших країн регіону.

На жаль, ми ще не маємо остаточного рішення ні ЄЕК ООН, ні ФАО з цього питання. Але надія на позитивне закінчення «епопеї» переговорів існує, тим більше, що статус ООНівської конвенції по лісах Європи надасть можливість винесення лісових питань на порядок денний міжнародного рівня нарівні з питаннями охорони біорізноманіття, опустелювання та зміни клімату.

Також у 2019 році розпочалася підготовка 8-ї Конференції процесу «Ліси Європи», яка відбудеться у жовтні 2020 року в Братиславі, Словацька Республіка. На розгляд відповідальних за лісове господарство країн Європи буде винесена Міністерська резолюція та документ щодо подальших напрямків роботи процесу і соціальної складової сталого лісоуправління. Чи буде це один документ або резолюція та декларація, нині ще не вирішено, так само як і не узгоджено тексти добровільних зобов’язань країн. Робота з підготовки конференції буде завершена до середини наступного року.

Цього року також відбулось і багато лісівничих заходів світового масштабу. Завершено підготовку глобального набору критеріїв та індикаторів збалансованого лісоуправління і розпочалось обговорення параметрів звітності. Особливо активно Україна приєдналась до обговорення індикатора 15 «фінансові ресурси зі всіх джерел для впровадження сталого лісоуправління» з огляду на специфікацію термінологічної бази індикатора та джерел надання інформації. На жаль, на сьогодні можливості України отримати міжнародну фінансову допомогу на удосконалення лісового господарства держави вкрай обмежені. Вся міжнародна фінансова допомога направляється країнам, які розвиваються. Нині ми можемо тільки заздрити досягненням, скажімо, Мексики у використанні ГІС-технологій у лісовому господарстві. Тому, для нас є надважливим розвиток двосторонньої співпраці. На даний час маємо двох стратегічних партнерів – лісові адміністрації Німеччини та Турецької Республіки, які надають дієву допомогу як у проведенні тренінгів, так і надання методичної допомоги. І у нас є суттєві досягнення в цьому зв’язку. Цього року делегація Генерального директорату лісового господарства Турецької Республіки інспектувала роботу наших лісопатологів у Харкові стосовно використання встановленої, за турецькі кошти, лабораторії для розробки біологічних засобів боротьби зі шкідниками та хворобами лісу.

І, що найцікавіше, турецькі колеги не тільки залишилися задоволеними результатами роботи лабораторії, вони навіть переймали український досвід, оскільки українські фахівці принципово вдосконалили процедури висадки біологічного матеріалу.

– До яких міжнародних лісових подій готуєтесь Ви в наступному році?

– 2020 рік буде багатий на заходи визначного характеру. У наступному році спливає термін багатьох зобов’язань як у рамках цілей збалансованого розвитку, так і в рамках Форуму ООН з лісів, процесу «Ліси Європи» тощо. Крім того, ми очікуємо презентацію двох великих звітів по стану лісових ресурсів світу та Європи. Буде дуже цікаво спостерігати за динамікою відновлення лісових ландшафтів, оскільки за науковими спостереженнями процес знелісення у світі зупинений і поступово площа лісів збільшується. Але чи це відповідає дійсності, ми побачимо лише у наступному році після презентації звіту по стану лісових ресурсів.

– Дякуємо за цікаву та змістовну розмову.

Регіональне управління лісового господарства Болу, Туреччина

 

Максим ЗЕЛЕНИЙ,
“Лісовий і мисливський журнал”

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top