Щоб виглядав ніби парк

Як зробити ліс чистим.

Лісові масиви, особливо довкола міст, сіл і райцентрів, нині повсюдно страждають від надмірного «антропогенного впливу»: їх нещадно засмічують відпочивальники, грибники та автотуристи, а збирати сміття, очищати лісові угіддя від різноманітного мотлоху і бруду доводиться лісівникам. Окремі лісгоспи в Житомирській області навіть закупили спеціальну прибиральну техніку і вже створили спеціальні «комунальні» групи для того, щоб у лісі підтримувати чистоту і належний порядок.

У Баранівському держлісомисгоспі, наприклад, щоб оптимізувати антропогенний тиск на довкілля, вирішили більше створювати рекреаційних центрів, де б любителі відпочинку на природі могли проводити час цивілізовано, не завдаючи шкоди довкіллю.

– В наші лісові угіддя, як кажуть, вхід вільний для всіх, деякі обмеження запроваджуються лише в пожежонебезпечний період, – зазначає головний лісничий Баранівського держлісомисгоспу Віктор Мірошниченко. – Не в усіх країнах є така норма. На жаль, не всі наші люди розуміють і цінують такий привілей.

З іншого боку, зараз у державі не існує чіткої нормативно-правової бази, яка б регулювала це болюче питання. Лісівники – не екологічні, не санітарні інспектори і не правоохоронці, щоб притягати до відповідальності злісних забруднювачів довкілля. Проте ми постійно працюємо із місцевими жителями: роз’яснюємо, просимо не смітити в лісі й, звичайно, прибираємо. За кожною ділянкою лісу закріплено відповідальних працівників лісгоспу, вони й несуть оцей «тягар» відповідальності та контролю за закріпленою територією. У нас практично у кожному лісництві збудовані просторі центри для відпочинку на природі. Ці популярні місця ми обирали спільно із місцевими громадами за їх пропозиціями і побажаннями. Обгородили їх, поставили бесідки і столики, дитячі майданчики, відвели місця для вогнищ і збирання сміття. Але не всі це належно оцінюють. Деякі бесідки вже поламані, покрівля на них пошкоджена. Минуло всього 2–3 роки і вже необхідно ремонти проводити. Нам не так важко будувати ці рекреаційні куточки, як потім за ними доглядати. Боляче бачити, як їх час від часу псують.

І все ж ми продовжуємо працювати в цьому напрямку: встановлюємо нові інформаційні щити, публікуємо роз’яснення у місцевих ЗМІ, проводимо регулярні зустрічі з місцевим депутатським активом і сподіваємося на те, що з часом ставлення людей до природи, до лісу стане кращим, цивілізованим, – каже головний лісничий Баранівського держлісомисгоспу.

Володимир ВАСИЛЬЧУК,
фото автора,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top