Бреннеке vs. Гуаланді

Характеристика та порівняння куль Бреннеке і Гуаланді.

Ознайомившись із описом куль Бреннеке і Гуаланді, кожен мисливець зможе підібрати собі боєприпас, необхідний для полювання на конкретний вид копитної дичини. Але, перш ніж вийти на полювання, необхідно перевірити бій цього патрона зі своєї рушниці. Це неминуча необхідність, від якої залежить успіх у полі.

Кулі для стрільби з гладких стволів Бреннеке і Гуаланді з’явилися на світ у різний час, але обидві відразу ж міцно зайняли місце в арсеналах мисливців, які розуміють сенс у якісних боєприпасах і добуванні великого звіра (кабана, лося, оленя). Обидві кулі є важкими каліберними, а за своїм конструктивним рішенням відносяться до куль стрілкового типу. Так прийнято називати моделі куль з важкою головною частиною і полегшеним хвостовиком (стабілізатором), виконаним з легких матеріалів – повсті або пластмаси. Стабілізатор сприяє стабілізації кулі в польоті на траєкторії. Набігаючі на кулю зустрічні потоки повітря змушують кулю розвернутися головною важкою частиною вперед, а в цьому положенні центр тиску розташовується позаду центру ваги кулі. Це робить політ кулі стійкішим на заданій їй траєкторії. На думку автора, кулі Бреннеке і Гуаланді є лідерами у добуванні великого звіра на дистанціях до 70 метрів.

Якщо мисливці багатьох країн широко використовують у своїй практиці кулю Бреннеке вже більше ста років, то Гуаланді побачила світ пізніше.

Ці кулі, можна сказати, однотипні у своєму застосуванні для добування звіра, але кожна з цих куль може показувати різний результат з точності ураження цілі при стрільбі з одного і того ж ствола. Це є наслідком того, що кожна рушниця має свої індивідуальні особливості, які вона набула при своєму виготовленні. Немає стволів з абсолютно однаковими діаметрами каналів, патронників і стволових звужень, абсолютно однаковою товщиною стінок стволів і патронників. Тому кожен мисливець, який бажає домогтися успіхів у своєму полюванні, повинен зробити вибір кулі, яка забезпечить йому точніший постріл з його рушниці. Може бути і так, що з кожного ствола його двостволки найкращий бій будуть показувати кулі різних конструкцій. Давайте познайомимося з цими кулями докладніше.

Куля Бреннеке

Німецький підприємець і винахідник, який захоплювався полюванням, Вільгельм Бреннеке (1865–1951) у 1895 році заснував у Лейпцигу компанію Brenneke GmbH. Ця компанія, що має в даний час представництва в багатьох країнах світу, з 1971 року розташовується недалеко від Ганновера в місті Лангенхаген.

У 1898 році Вільгельму Бреннеке був виданий патент на кулю для гладкоствольної зброї, яка мала характерні особливості своєї конструкції. До них відносяться похилі напрямні ребра на циліндричній свинцевій головній частини корпуса кулі і легкий пов­стяний стабілізатор, прикріплений до корпуса за допомогою гвинта. Ребер у першій модифікації кулі Бреннеке було шість.

Куля Бреннеке третього ступеня модифікації (1920 р.) набула вже 12 похилих подовжніх ребер і конічний виступ на головній площині кулі. На думку автора цих рядків, це нововведення не тільки збільшило проникання кулі в тканини тіла об’єкта полювання, як стверджував розробник, це вплинуло на поліпшення обтікання кулі, а також сприяло і підвищенню стабілізації кулі в польоті, тобто стійкішому польоту.

У 1941 році куля, модель якої тепер називається Classic, придбала свій остаточний вигляд. Основою її став виступаючий вперед усічений конус невеликої висоти. Це ще більше поліпшило обтікання кулі. На цьому розробку куль для гладких стволів компанія Brenneke GmbH не зупинила і пошуки поліпшення кульового пострілу з гладкого ствола привели до того, що моделі куль, які стали з’являтися з 1970 року, оснащуються пластиковими стабілізаторами. У даний час випускається досить широкий діапазон кульових боєприпасів, це патрони з наступними моделями куль:

Classic 12/70 (31,5 г) – для будь-яких рушниць з відкритим прицілом і стволами зі звуженнями або без них. Початкова: швидкість – 430 м/сек., енергія – 2912 Дж.

Super Magnum 12/76 (39 г) – з будь-яких рушниць з відкритим прицілом і стволами з звуженнями або без них. Початкова: швидкість – 450 м/сек., енергія – 3947 Дж.

Rubin Sabot 12/76 (28 г) – підкаліберна, в контейнері, для всіх типів рушниць із стволами зі звуженнями або без них. Початкова: швидкість – 519 м/сек., енергія – 3771 Дж.

Super Sabot 12/76 (31,8 г) – тільки для циліндричного ствола. Початкова: швидкість – 465 м/сек., енергія – 3438 Дж. Відрізняється незвичайною для куль Бреннеке конструкцією.

Super Sabot 12/70 (31,8 г) – тільки для циліндричного ствола. Початкова: швидкість – 429 м/сек., енергія – 2926 Дж. Відрізняється незвичайною для куль Бреннеке конструкцією

Opal Magnum 12/76 (43, г) – тільки для циліндричних стволів. Початкова: швидкість – 491 м/сек., енергія – 5184 Дж.

CAMOU 12/70 (28,4 г) – тільки для циліндричних стволів. Початкова: швидкість – 460 м/сек., енергія – 3000 Дж.

Rubin Sabot 12/70 (28 г) – підкаліберна, в контейнері, для всіх типів рушниць із стволами зі звуженнями або без них. Початкова: швидкість – 468 м/сек., енергія – 3067 Дж.

Rubin Sabot nature 12/70 (19 г) – підкаліберна, в контейнері, для всіх типів рушниць із стволами зі звуженнями або без них. Початкова: швидкість – 610 м/сек., енергія – 3535 Дж.

Classic 16/70 (27 г) – для всіх типів рушниць із стволами зі звуженнями або без них. Початкова: швидкість – 415 м/сек., енергія – 2325 Дж.

Classic 20/70 (24 г) – для типів рушниць із стволами зі звуженнями або без них. Початкова: швидкість – 430 м/сек., енергія – 2219 Дж.

CAMOU 28/70 (18,3 г) – для будь-яких рушниць з відкритим прицілом. Початкова: швидкість – 412 м/сек., енергія – 1549 Дж.

Використовуючи боєприпаси для гладких стволів, спорядженими кулями Brenneke, виробник радить звернути увагу на наступне:

1. Кожна марка кулі має свою максимальну дальність прицільної стрільби, яка при використанні рушниць з оптичними прицілами у деяких моделей куль може становити більше 80 м;

2. Кучність кульового осипу в мішені не залежить від розміру діаметра стволового звуження, але в кожному випадку середня точка прицілювання істотно зміщується, тому пристрілка кулі повинна виконуватися для конкретного змінного чока, який буде застосований на полюванні;

3. Результати стрільби патронами калібру 12/70 можуть погіршуватися при стрільбі з рушниць, стволи у яких мають довжину патронників 76 і 89 мм;

4. Поліпшення результатів стрільби з рушниць з насадками «парадокс» можна не очікувати.

Куля Гуаланді

Італієць Еліо Гуаланді в 1948 році створив компанію Graphic Arts Helium Gualandi. Еліо успадкував стійкі мисливські традиції своєї родини. Продукція його компанії мисливського призначення вийшла на міжнародний ринок у 1950 році.

Перші експерименти зі створення нової кулі для гладких стволів компанія почала в 1977 році. А в 1982 році син Еліо – Роберто, узагальнивши накопичений досвід, приступив до розробки конструкції нової кулі 12 калібру. Ця спроба виявилася успішною, наслідком чого з’явилася цілком перспективна модель кулі стрілкового типу з пластмасовим пижом-стабілізатором, які мають амортизатор трубчастого типу, задня частина пижа має обтюратор. Куля встановлюється в гільзу безпосередньо стабілізатором на порох, без будь-яких прокладок і пижів. Це дуже зручно для спорядження патронів.

У кулі Гуаланді 12 калібру (масою 32 г) на бічній поверхні розташовано два похилих поздовжніх ребра, біля яких у головній частині виконані, що сходять нанівець, поздовжні канавки-виїмки. Корпус також оснащений двома поперечними провідними пасками в головній і задній частинах корпуса кулі. Діаметр тіла кулі – 15 мм, зовнішній діаметр переднього паска – 18,5 мм, зад­нього – 17,5 мм.

Не дивлячись на те, що корпус кулі виконаний з твердого свинцю з присадками, в ствольному звуженні ребра і пояски легко деформуються. Передня частина корпуса кулі, її головка виконана у вигляді усіченого конуса невеликої висоти, бокова поверхня якого рельєфна і нагадує пелюстки турбіни. Завдяки такому конструктивному рішенню корпуса, кулю можна використовувати в стволах зі звуженнями аж до 1 мм. Пластмасовий стабілізатор у неї білого кольору.

Після цього компанія Graphic Arts Helium Gualandi запропонувала мисливцям кулю для набою Магнум. Вона відрізняється від своєї попередниці не тільки масою в 40 г, але і геометрією корпуса. У неї відсутні похилі ребра на бічній поверхні, але з’явився виступ, що створює менший діаметр корпуса кулі в задній частині. Цей момент дозволив зрушити трохи центр ваги кулі до її передньої частини, відсунувши його від центру тиску. Щоб легко відрізняти цю кулю від поперед­ньої кулі, вона оснащена стабілізатором червоного кольору.

Куля Гуаланді випускається також 16 і 20 калібру. Вони мають наступні марки і масу:

PCKM 12 – 40 м
PCK 12 – 32 м
PCK 16 – 28, 5 м
PCK 20 – 25, 5 м

За твердженням виробника, у каліберної кулі 12 калібру масою 32 г при стрільбі на дистанції 50 м поперечник розсіювання куль не більше 70 мм. У кулі масою 40 г на тій же дистанції поперечник розсіювання не більше 80 мм, її початкова швидкість трохи нижче, ніж у першої кулі, але кінетична енергія, за рахунок більшої маси, на 12–18% більше. Стрільба кулею з масою 40 г із стволів зі звуженнями не рекомендується.

Фахівці вважають, що кулю Гуаланді 12 калібру з масою 32 грами можна з успіхом використовувати для полювання на великих тварин з масою тіла 200–250 кг на максимальній відстані до 50 метрів.

Поперечник розсіювання куль при стрільбі з балістичного ствола на дистанції в 35 метрів становить 55 мм.

Володимир ВИПРИЦЬКИЙ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top