Що там усередині?

Налаштування звука відкрито-язичкового манка, щоб він звучав, як голос бика оленя, починається з розуміння того, як влаштовані та працюють його різні частини.

Не підготовлений манок може не видавати звук, схожий на рев оленя, і цьому є кілька причин. Деякі речі ви можете контролювати, а деякі – ні, але звук не відрегульованого манка, який ви тільки-но дістали з коробки, вас не повинен влаштовувати. Ось кілька порад, які зроблять звук манка наближений до природного голосу оленя.

Язичковий манок, його будова і функції

Тональна планка

Форма наконечника тональної планки визначає наскільки легко язичок примерзає до нього в холодну пору. Планка повинна поступово звужуватися вниз і вбік від язичка, але не сильно, щоб язичок міг згинатися. Резонатор повинен створювати ефект зворотного тиску, як у трубі. Повітря, проходячи по цьому каналу, повинне збільшувати резонанс.

Язичок

Язички бувають тонкі, до 0,01 дюйма (0,25 мм) завтовшки, вони чутливі і в них простіше дути, але вони відносно тихі й не дуже добре звучать. Якщо дути занадто енергійно на тонкий язичок, це може призвести до вищання і обриву звука посередині підманювання. Це погано. З товстішими язичками – від 0,015 (0,38 мм) до 0,0175 (0,45 мм) дюйма можна дути сильніше, що дає можливість відтворювати гучніше і далеке підманювання. Ширина язичка теж має значення. Як правило, вузькі язички створюють високочастотні звуки, а широкі – дають набагато глибші звуки. Замінні язички недорогі й вони можуть бути відшліфовані та оброблені так, що будуть створювати ідеальний звук.

Тримач

Тримач просто утримує язичок на місці в нижній частині тональної планки. Це не впливає на якість звука, але тримачі повинні бути прості, щоб язичок можна було просто і швидко замінити.

Трубка

Трубка може бути простою, наприклад, зроблена з дводюймового порожнистого шматка дерева, або ж складною – ребристою, полімерною, зігнутою у формі рога. Додавання довжини гнучкої трубки може радикально змінити якість звука і проекцію манка. Я часто користуюся клейкою стрічкою або суперклеєм, щоб подовжити трубку.

Це може виглядати не красиво, але ця модернізація допомагає зробити гарний звук манка, створюючи більший резонанс і зворотний тиск.

Гумова стрічка

Переміщення гумової стрічки змінює точки опори язичка, вони впливають на довжину і висоту звучання. Гумова стрічка також зручна для запам’ятовування позицій (мітки) і фіксації губ. Маючи дві-три мітки на тональній планці, простим переміщенням стрічки, ви можете змінювати тривалість звуків від коротких до довгих.

Тобі Валрат,
Оutdoorlife,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top