Народжений у воді

Найдивовижніша пташка української фауни.

Пташка, що символізує витонченість, благородство, безтурботність, спокій, красу, гідність, свободу, швидкість, скромну, схильну до самоти натуру, і подружню вірність.

Кожен поважаючий себе природолюб, незважаючи на те, професіонал він чи аматор, повинен обов’язково знати флору і фауну рідної країни. А особливо це стосується людей, які відповідають за охорону та відтворення диких звірів і птахів.

Наприклад, деякі мисливці вважають, що їм достатньо знати тільки мисливські види дичини, але це хибна думка. Справжній мисливець, з європейським мисленням, який не є споживачем, а по-справжньому любить природу і його головна мета зберегти красу, неповторність і різноманіття нашої фауни для нащадків, буде прагнути цікавитись і піклуватись про кожну живу істоту.

В Україні є тварини, які знає кожен школяр, але є й такі, про які чув не кожен дорослий.

Я кілька разів бачив вражаючі фото однієї пташки і завжди був впевнений, що це якась заморська красуня-віртуоз, а з’я­су­ва­лося… – вона наша. Окрасою пір’я пташка просто зачаровує! Ви тільки подивіться на неї, навіть не віриться, що така строката та різнобарвна пташка може жити в наших краях, здається, що вона прилетіла із далеких місць, де мешкають тільки екзотичні тварини. Спинка і крильця у неї небесно-блакитні, черевце – яскраво-руде. Під дзьобом і з боків на голові – білі цятки. А лапки – помаранчево-червоні.

Одна з найкрасивіших пташок нашої країни має абсолютно невідповідну назву – зимородок, адже більшість видів цього птаха водяться в тропічних країнах і ніколи не бачили зими.

Через спосіб харчування і поведінку зимородок відомий ще як «рибалочка».

Англійською зимородок – «кingfisher», що означає – король рибалки.

Рибний день

Ця маленька пташка (трішки більша за горобця, довжина крила 7 см, маса 25–45 грамів) упродовж дня ловить і з’їдає риби, загальна вага якої становить 60% від власної ваги пташки.

Коли зимородок полює із засідки, він нерухомо сидить на якому-небудь сідалі, пильно спостерігаючи навколо. Нерідко він літає над самою водою, іноді, зупиняєтьсь, швидко махаючи крилами. При цьому він то піднімається, то опускається донизу у вертикальному напрямку. Побачивши здобич, зимородок стрімко падає у воду, занурюється в неї і, схопивши рибинку, несе її в дзьобі до нори чи повертається з нею на свій спостережний пункт. Повернувшись на сідало, зимородок із силою колотить свою здобич об землю чи гілку, а потім спритно розміщує її вздовж дзьоба і заковтує головою вперед так, щоб плавники не створювали ніяких перешкод. Іноді йому доводиться підкинути рибку в повітря і знову зловити її в більш зручному положенні.

Якщо справи з їжею зовсім погані, то зимородок починає ловити пуголовків, дрібних жуків, бабок, водоплавних комах і навіть молюсків. Дуже рідко його здобиччю стають невеликі жаби.

Моя територія

Лапки цієї пташки настільки короткі, що не дозволяють їй пересуватись по землі, тому представники цього виду використовують для цього тільки крила. Не дивлячись на поширеність виду в Україні, зимородки люблять усамітнення, тому їх дуже важко побачити у вільній природі.

Зимородок дуже чутливий до якості природного середовища. Негативно діють на нього випас худоби, забруднення водоймищ пестицидами, побутовими та промисловими відходами тощо.

У рибалочки дуже суворі вимоги до умов середовища: чиста водойма з проточною водою (не мілка і не глибока), обрив і порослі береги. Птахи не люблять близького сусідства з іншими видами птахів.

Тому, на жаль, чисельність цього виду-індикатора на більшій частині території Європи скорочується. Птах перебуває під захистом Бернської Конвенції та Директиви Європейського союзу про захист диких птахів.

Гніздиться майже по всій території України, крім Кримського півострова i високогір’я Карпат. Рибалочка в наших широтах належить до мігруючих птахів, і лише поодинокі особини залишаються на зиму на території України. Нещодавно зимородок встановив рекорд міграції. Зимородок, виловлений у Гданську (Польща) і знову випущений на свободу членами організації Landguard Bird Observatory, встановив міграційний рекорд, подолавши майже тисячу кілометрів до Великобританії.

Сімейне життя

Щоб створити пару, самець приносить для самки пійману рибку. Якщо самка прийме дар, то пропозиція прийнята. Пара створюється тільки на теплу пору року. Зимою птахи розлітаються окремо, але весною повертаються до старого гнізда, де і об’єднується пара.

Гнізда рибалочки риють на крутих берегах, неподалік від водойми. Побудувавши гніздо один раз на якомусь місці (обриві), зимородки повертаються в ті ж місця і в наступному році. Там, де береги річок не схильні сильним руйнуванням у період весняної повені, зимородки розмножуються безпосередньо в торішніх норах.

Попередньо нора чиститься і, зазвичай, поглиблюється. Зимородки непогано почувають себе і високо в горах, можуть гніздитися на висоті до 2000 м. Вхід у гніздо прикритий гілочками дерев, кущів та коренями рослин. До нори не може підібратися ні один із потенційних хижаків. Відстань між гніздами – від 0,3–1 км і більше. Нора горизонтальна, довжиною 0,3–1 м. Риттям нової нори пара займається близько тижня. Якщо на шляху нори зустрічаються перешкоди, то пара покидає цю нору і переходить до побудови іншої. Нора закінчується розширеною гніздовою камерою. Підстилки у гнізді немає. Яйця зимородків блискучі, білі, майже круглі. Батьки насиджують яйця по черзі приблизно три тижні.

До того ж самці зимородка полігамні, у них може бути до трьох «дружин» і 5–7 пташенят від кожної, але, незважаючи на таку величезну родину, самець зимородка є дуже відповідальним батьком і мужньо годує всіх своїх нащадків.

Пташенята після прокльовування без оперення – голі й сліпі, але вони швидко ростуть. Живляться пташенята личинками комах, яких батьки ловлять і попередньо подрібнюють. Годує пташенят самка, а самець весь цей час тримається неподалік. Через три тижні після вилуплення пташенята можуть вилітати із гнізда самостійно. Оперення у них менш яскраве, ніж у дорослих особин, і менше за розміром. Кілька днів вони літають біля батьків, які їх продовжують годувати. У сприятливі роки птахи встигають навіть насидіти другу кладку у середині літа, – у серпні другий виводок вже готовий до польоту.

Коли другий виводок стає дорослим, ближче до осені, птахи готуються до міграції – відльоту на зимівлю. Зимують зимородки в Південній Європі, Азії та Африці.

Ворогів у рибалочки практично немає. Інколи на них полюють соколи та яструби.

У повсякденному житті самці і самки – закляті вороги. Конфлікти, що виникають між ними, спочатку вирішуються за допомогою переслідувань та рідкісних атак дзьобом, але якщо це не допомагає врегулювати суперечку, то вони переходять до більш серйозних дій – зчепившись довгими дзьобами на березі річки, суперники намагаються зіштовхнути один одного у воду.

Легендарна пташка

Зимородки – унікальні, неповторні птахи нашого краю і не дивно, що про них складено безліч переказів та легенд. Дослівний переклад наукової назви (Alcedo atthis), яке ще стародавні греки дали цій чарівній пташці, означає «та, що приносить потомство у воді». За грецькими переказами, богиня Альциона, дізнавшись, що її чоловік Кейкс – син Вечірньої зірки – потонув, у відчаї кинулася слідом за ним у безодню. Із співчуття боги перетворили вірну подружню пару в зимородків.

За твердженням Плутарха, самочка зимородка буде всюди тягати на собі свого постарілого і знесиленого чоловіка, годувати і піклуватися про нього до самої смерті.

Ще існує легенда, що Ной послав зимородка за вогнем. Він злетів високо до небес і його крила пофарбувалися в колір неба. Коли зимородок побачив багаття, то кинувся донизу, щоб взяти вуглинку, яка обпекла йому пір’я і лапки, які стали з тих пір вогняного кольору.

Ось така ця неймовірна, красива та цікава мешканка наших водойм. Маємо надію, що тепер, дізнавшись більше про цю дивовижну пташку, у неї з’явиться більше шансів повертатись кожного року до України і радувати нас і наших нащадків.

Денис ХВИЛЯ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top