«Буде діяти закон!»

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук про подальший розвиток лісової галузі.

Нарада з керівниками територіальних органів Державного агентства лісових ресурсів України щодо подальшого розвитку лісової галузі відбулася 14 січня під головуванням Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука.

На ньому Прем’єр-міністр представив нового керівника Держлісагентства Андрія Заблоцького, якому він доручив провести масштабний аудит підприємств у ряді областей і за результатами прийняти відповідні кадрові рішення.

«Через незаконну вирубку лісів держава вже зазнала збитків більше, ніж на 1 млрд грн тільки за останні кілька років. Це неприпустимо. В Україні буде діяти закон. Усі причетні до корупції будуть звільнені, а за результатами розслідування – притягнуті до відповідальності. Ми не можемо закривати очі на «сірий ринок» лісу і незаконну вирубку. Хто займається тіньовими схемами, пишіть заяву і звільняйтесь. Хто не почує цю позицію, тому буде складно працювати. Контрабанда лісу під виглядом дров до Європи має припинитись», – попередив Олексій Гончарук.

Голова Держлісагентства України Андрій Заблоцький, у свою чергу, розповів про основні концептуальні зміни діяльності у лісовій галузі.

«Для мене велика честь очолити таке відповідальне відомство. Ми розуміємо, що в суспільстві є великий запит на зміни, і є запит, щоб повернути довіру суспільства до лісівників.

Раціональне використання лісових ресурсів в усьому світі є пріоритетом, – зазначив Андрій Заблоцький, – ми маємо більше саджати лісу, ефективно використовувати лісові ресурси на підставі інвентаризації та актуальної інформації. На жаль, на сьогодні цього немає. Тому, на виконання Указу Президента України, доручень Уряду Держлісагентством розробляється проект Закону щодо Національної інвентаризації лісів, який має на меті покласти край невизначеності».

Крім того, додав він, відповідно до нових цілей Уряду лісівники повинні збільшити лісистість до 20%.

Держлісагентство над цим вже працює, розробляються відповідні програми.

Стосовно незаконних рубок Голова Держлісагентства наголосив, що «значна частина ринку сьогодні знаходиться у тіні. Саме електронний облік має на меті виправити це. Також плануємо ввести кримінальну відповідальність як за переміщення деревини без бирок, так і за закупівлю незаконно заготовленої деревини».

Централізований облік деревини зробить зрозумілим її походження. Відповідно правоохоронні органи та громадськість зможуть перевірити легальність деревини за номером бирки, товарно-транспортними накладними, номером автомобіля тощо. Прозорість у цьому питанні є ключовим і першим етапом.

Стосовно незаконного обігу деревини. За словами очільника агентства, на сьогодні нараховується значна кількість нелегальних лісопилок. «Це пов’язано, зокрема, і з тим, що для відкриття пилорами необхідна велика кількість дозвільних документів. Прозорість регулювання, швидке відкриття бізнесу має бути пріоритетом, щоб легалізувати діяльність. Відповідно деревина без бирки на пилорамі буде поза законом. Це ті елементи, які дозволять викорінити корупцію у галузі і нелегальний обіг деревини», – наголосив Андрій Заблоцький.

Щодо ринку деревини, то сьогодні на ньому немає правил гри, вони були скасовані більше року тому. «Тому терміново треба прийняти Закон про ринок деревини, де будуть чітко прописані прозорі та зрозумілі правила для всіх учасників процесу, щоб кожен бізнес – від маленького до великого – мав можливість доступу до спільного обмеженого ресурсу. Відповідно це забезпечить рівність та конкуренцію на ринку», – зазначив Голова відомства.

Окремо Андрій Заблоцький зупинився на фінансуванні галузі. Держлісагентство порушуватиме це питання перед Урядом та Верховною Радою, аби підвищити державне фінансування. В окремих випадках його критично не вистачає.

«Виникає дуже багато питань як від суспільства, так і правоохоронних органів щодо неефективності роботи держлісгоспів, – зазначив Голова Держлісагентства. – Ми маємо на сьогодні близько 2 млрд грн заборгованості за цими підприємствами. Вважаю, що це є недопустимим, потрібно провести комплексний аудит по всіх державних підприємствах, визначити причини їх збитковості, прийняти відповідні рішення».

Пріоритетом для вирішення цього питання, за його словами, мають бути оптимізація діяльності держпідприємств, врегулювання податкового навантаження, реструктуризація боргу. Також паралельно з цим треба розглянути й інституційну реформу, аби покращити ефективність управління галуззю в цілому.

«І останнє, на мій погляд, найбільш важливе питання – повернення довіри громадськості до лісівників, – зазначив наприкінці свого виступу Андрій Заблоцький. – Плануємо створити Єдиний лісовий портал, на якому, зокрема, розміщуватиметься онлайн-карта рубок, де кожен громадянин матиме змогу – і на сьогодні вже має у більшості областей України – перевірити, чи є рубки законними, чи ні. Плануємо впродовж трьох місяців завершити таку роботу по всій території України – від Карпат до Сходу, від Півночі до Півдня»,– наголосив Андрій Заблоцький.

Також планується перевести в електронний формат видачу усіх дозвільних документів, щоб в Україні запрацював повноцінно «Ліс у смартфоні».

Віталій ГОПКАЛО,
Газета “Природа і суспільство”

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top