Гемотрансфузія

Кожен мисливець повинен знати яка група крові у його собаки.

Травми, вогнепальні поранення, операційні та післяпологові кровотечі, важкі шлунково-кишкові кровотечі, отруєння, наслідки важко перенесеного піроплазмозу і безліч інших захворювань, що супроводжуються анемією (недокрів’ям) – все це стани, які без переливання крові можуть закінчитися летально.

У житті багатьох власників собак трапляються неприємні моменти, які пов’язані зі здоров’ям чотирилапих улюбленців. Ці бешкетники періодично знаходять неприємності або неприємності знаходять їх. Добре, коли все закінчується легким переляком, але якщо все набагато серйозніше, коли стається травмування із значною втратою крові, як тоді бути власникові собаки?

По-перше, необхідно негайно звернутися до фахівців, які оброблять рани і зупинять кровотечу.

По-друге, лікарі встановлять ступінь ризику для життя тварини, який виник унаслідок кровотечі.

По-третє, призначити, якщо потрібно, переливання крові тварині.

У цій публікації ми поговоримо саме про третій пункт допомоги.

Групи крові собак

У чотирилапих, як і в людей, кров поділяється на групи. Загалом досліджено 11 груп крові у собак, їх позначають цифрами або латинськими літерами: А, Тг, В, С, D, FJ, К, L, M, N. Цікаво що у людей – 4 групи, у коней – 15, а у котів – 3. Перша група «А» найпоширеніша серед собак, її мають майже 60% представників цього племені.

Отже, що таке група крові у собак?

Червоні клітини крові – еритроцити, мають антиген, який відповідає про належність до групи крові. Це білок, який є на поверхні кожного еритроциту і коли він потрапляє до іншого організму, то за його невідповідності еритроцит сприймається як «чужий». При цьому стається «відповідь» організму у вигляді антитіл. Якщо стається повторне потрап­ляння чужої крові до організму, його імунна відповідь настільки сильна, що виникає загроза здоров’ю й життю пацієнта.

Як і люди, собаки можуть померти, якщо їм переллють несумісний тип крові. При першому переливанні собаки захищені від смертельного результату, тому що у них відсутні антитіла до чужої крові. Але якщо потрібні багаторазові переливання, наприклад, при гемофілії, організм почне виробляти антитіла до чужорідної крові, викликаючи імунну реакцію, що призведе до летального завершення лікування. Причому деякі види крові викликають більш негативні реакції, ніж інші.

Коли існує необхідність термінового переливання крові тварині, то для першого разу просять родичів: мати або з братів та сестер собаки. Для першого разу саме вони є ідеальними донорами.

Пошук донорів, або створення банку крові, є дуже давньою проблемою для зоологів та ветеринарів. «Якби ми могли визначати всі групи крові у собак, то можна було б забезпечити процес правильного підбору крові», – говорить професор Брюс Паррі, який очолює ветеринарне відділення в Мельбурнському університеті. Саме цей університет має єдиний в Австралії комерційний банк собачої крові, який забезпечує ветеринарних хірургів приблизно 700 тис. мілілітрами крові на рік.

Вчений Кейт Зуен Вен Чанг з Тайваню довгий час намагався знайти вихід із цієї ситуації й таки домігся свого. Він зміг визначати групи крові собак за допомогою антитіл, які виробляються бактеріофагами до відомих білків, що визначають наявність тієї чи іншої групи крові у собак. Нині ветеринари можуть визначати тип крові собаки і перевіряти її на сумісність з кров’ю донора. Можна сподіватися, що тепер ветеринарія зробить значний крок уперед.

Зі шкільної програми нам відомо ще й про резус-фактор крові. Він теж має антигенні властивості. Отже, людина має 4 групи крові: 0 (I), А (II), В (III), АВ (IV), яка може мати резус-від’ємний або резус-позитивний фактор.

У собак резус-фактора немає. Тому основний підбір донорів керується тільки відповідністю по групі.

Були випадки у клінічній практиці, коли донорами чау-чау був доберман, а спанієля – такса. Фахівці довели сумісність їх зразків крові й скористалися можливістю врятувати життя тварині.

У міжнародній ветеринарній практиці відомі антигени, що обумовлюють групи крові собак, яким надали міжнародні позначення: DEA – Dog Erythrocyte Antigen. Окремі антигени позначають цифрами: DEA 1.1, DEA 1.2, DEA 3, 4, 5 тощо. Це перші кроки зі створення музею-банку крові та плазми крові собак.

В Україні ж перспективи не такі райдужні, як у розвинених країнах заходу, мабуть, ми ще довго будемо користуватися застарілими методами визначення належності до груп крові, а створення банку крові собак взагалі не заплановано. Плани зі створення лабораторій із визначення групи крові у тварин перебувають у зародковому стані.

Маємо надію, що популярність собаківництва в нашій країні дасть поштовх щодо створення таких лабораторій та банку крові тварин.

Бажаю здоров’я!

Порада

Якщо ви стали щасливим власником цуценяти за кордоном, подбайте, щоб у його документах була відмітка про групу крові. Можливо, саме це врятує життя вашому чотирилапому улюбленцю у разі загрози його здоров’ю.

Уляна ЯНЕНКО,
лікар ветеринарної медицини,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top