«Іноземець» на Вінниччині

Лісівники активно вводять до складу лісових культур горіх чорний.

– Державні підприємства Вінницького ОУЛМГ успішно використовують сучасні науково обґрунтовані технології лісовідновлення та формування високопродуктивних лісових насаджень, збагачення їхнього породного складу, формування біологічно стійких насаджень, зокрема, і за рахунок введення у склад лісових культур цінних аборигенних та інтродукованих лісових порід, – підкреслює начальник Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Бондар.

Держпідприємства лісового господарства Вінницького ОУЛМГ мають досить вагомий досвід вирощування горіха чорного – як чистих плантацій, так і супутньою породою у складі лісових культур дуба звичайного. Понад 25 років його вирощують усі держлісгоспи Вінниччини, створивши за цей період більше, ніж 8000 га лісових культур за участю цієї породи, щороку саджаючи 500–600 га.

Найпершими розпочали вирощувати горіх чорний на Вінниччині держлісгоспи півдня області. Зокрема найбільша в області площа насаджень горіха чорного – 1397 га лісових культур – у ДП «Могилів-Подільський лісгосп». З них 101 га – з головною породою горіха чорного.

Крім того, у Могилів-Подільському лісгоспі – найстаріші в області за віком високопродуктивні насадження горіха чорного. І не лише в області, а й, можливо, і в Україні. У Вендичанському лісництві (квартал № 54) є ділянка із 104-річними насадженнями, у Моївському лісництві (квартал № 75) – ростуть насадження віком 86–89 років.

Як потрапив цей інтродуцент до подільських лісів у ті буремні сторінки історії – революція і післяреволюційні часи? Історія не зберегла відповідей на це запитання. Проте нащадки мають столітні ліси – результати праці лісівників попередніх поколінь.

Сьогодні держлісгоспи Вінниччини повністю забезпечені власним насінням горіха чорного для створення якісного садивного матеріалу. Цього року ДП «Могилів-Подільський лісгосп» заготовило 3,5 тонни насіння горіха чорного. Щорічно у лісових розсадниках вирощують 70–80 тис. штук сіянців горіха чорного і створюють близько 50–60 га лісових культур за участю цієї породи.

Про прекрасний приріст горіха чорного яскраво свідчить приклад ділянки площею 1,5 га у 69-му кварталі Моївського лісництва. Тут 24-річні насадження заввишки у середньому 15–17 метрів! Стовбури дерев абсолютно рівні. Причому важливим є те, що роботу з формування крони практично непотрібно проводити. Приміром, як із молодими культурами дуба звичайного, який дає багато бічних пагонів. А ще горіх чорний прекрасно росте у складі з іншими лісовими породами, не пригнічуючи їх. У Могилів-Подільському лісгоспі найчастіше створюють культури із дубом та горіхом за схемою 4 ряди дуба звичайного – 1 ряд горіха чорного.

– Ці культури вимагають проведення меншої кількості доглядів, подекуди вже на третій рік їх можна переводити у покриту лісом площу, – зазначає головний лісничий О. Хомич.

Горіх чорний – це нетрадиційна порода для українських лісів, батьківщиною якого є Північна Америка. Проте лісівники Вінниччини активно вводять «іноземця» до складу лісових культур – як чистими рядами, так і у складі з іншими породами. Цей інтродуцент прекрасно зростає у подільських лісах, а ще є перспективним у вирощуванні.

Горіх чорний цінують за хороші властивості деревини – її вартість навіть перевищує вартість деревини дуба. Відзначається інтенсивним ростом у порівнянні з дубом звичайним , особливо в молодому віці: щорічний приріст у висоту може досягати до 1,5 метра, в діаметрі – до 2 см. А ще ця порода відзначається стійкістю до хвороб, шкідників, зимостійкістю та посухостійкістю. Це особливо актуально у зв’язку із глобальними процесами зміни клімату та зниженням рівня ґрунтових вод.

Оксана НІКІТІНА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top