FACE – обличчя Європи

Міжнародна співпраця – шлях до розвитку мисливського господарства.

Ми вже розповідали про найбільшу організацію у світі полювання – Міжнародну Раду з полювання та охорони тваринного світу (CIC). У цій публікації продовжимо наше знайомство з найбільшими організаціями, які об’єднують мисливців та займаються розвитком та популяризацією полювання на Землі.

Другою за значенням та за популярністю серед мисливців у світі після CIC, є Федерація мисливських і природоохоронних асоціацій Європейського Союзу (FACE, The European Federation of Associations for Hunting and Conservation, http://www.face.eu).

FACE, як і СІС – є громадською неприбутковою організацією, яка була заснована у 1977 році, в Європі в якості міжнародної неурядової некомерційної організації і яка нині об’єднує сім млн мисливців.

Це робить FACE найбільшим демократичним представницьким органом для мисливців у всьому світі, і, ймовірно, однією з найбільших європейських громадських організацій.

Членами FACE є національні мисливські організації з 36 європейських країн, у тому числі, 28 країн ЄС. До складу FACE також входить чотири асоційованих члени.

Європейські мисливсь­кі ор­ганізації – члени FACE, об’єднують мисливців з усієї Європи і мають довгу історію і традиції, як приклад, Словацьке товариство мисливців, яке відзначило своє 95-річчя, угорське товариство мисливців було засновано 135 років тому, а мисливці Сербії – 120 років. Польський Союз мисливців відсвяткував 90 років, а болгари – 115.

Редакцію нашого журналу зацікавило, чи присутня Україна серед членів авторитетної міжнародної організації FACE? Ми зв’язалися з її Штаб-квартирою, яка розташована в Брюсселі (Бельгія), де нам відповіли, що, на жаль, наша країна не представлена у Федерації і ні якого співробітництва за весь час її існування з нами не було.

Також з’ясувалось, що Білорусія, як й у співпраці з CIC, обійшла нас і тут.

Нещодавно голова Білоруського товариства мисливців і рибалок (БТМР) Юрій Шумський, взяв участь у генеральній асамблеї FACE, де він виступив з пропозицією розглянути питання про входження БТМР до лав FACE. Білоруси розраховують, що майбутній вступ до Федерації мисливських і природоохоронних асоціацій Європейського союзу надасть додаткового імпульсу розвитку мисливського господарства в їхній країні. Нагадаємо, що БТМР вже є членом таких найбільших міжнародних організацій як Міжнародна рада з полювання та охорони тваринного світу (CIC), Міжнародна кінологічна федерація (FCI) та Міжнародна федерація зі спортивного лову риби у прісній воді (FIPSed).

Міжнародні організації та угоди

FACE дотримується законів і норм ЄС. Основні Угоди, за якими працює Федерація, це – Угода по Афро-Євразійських водоплавних птахах (AEWA – African-Eurasian Waterbird Agreement), Бернська Конвенція, Конвенція про Міжнародну торгівлю зникаючими видами (Cites Convention On International Trade In Endangered Specie), Угода про Міжнародні гуманні мисливські стандарти (Aihts – Agreement On International Humane Trapping Standards) тощо.

Федерація щільно співпрацює з більшістю міжнародних організацій, які близькі їй по духу. Також FACE співпрацює з IUCN (International Union for the Conservation of Nature) – Міжнародним союзом охорони природи, Міжнародною організацією захисту птахів (Birdlife International), Альянсом європейських рибалок EAA (European Anglers Alliance), Міжнародною Асоціацією соколиного полювання і захисту хижих птахів IAF (International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey) та іншими.

Членство FACE

Чим же займається FACE, хто входить до її складу і як Україні стати її членом?

Після перемовин нашої редакції з FACE, генеральний секретар Федерації Філіппо Сегато повідомив, що їх організація зацікавлена у співпраці з нашою країною і вони хотіли б бачити Україну у своєму складі і чекають від нас офіційного запиту на вступ.

Вступ до FACE регламентується Статутом Федерації, за яким повноправним членом їх організації може бути тільки організація, яка об’єднує мисливців, у нашій країні це, в першу чергу, УТМР. Що стосується державного уповноваженого органу – Держлісагентства, то воно може увійти до складу FACE на правах асоційованого члена і брати активну участь у роботі Федерації, але без права голосу.

Але ж голос, на нашу думку, це не найголовніше, адже Україна від міжнародної співпраці, в першу чергу, одержить досвід, підтримку та визнання європейської спільноти. А якщо до FACE приєднається ще й УТМР, основні завдання якого робота з громадськістю та міжнародна діяльність у галузі мисливського господарства та полювання, то Україна буде повноцінним учасником міжнародного мисливського життя з правом впливу на ухвалення рішень FACE, висловлюючи свою позицію на регулярних зустрічах, щорічному Весняному зборі та Осінній Генеральній Асамблеї Федерації, на якій у цьому році делегатами з 30-ти європейських країн був обраний новий президент FACE, колишній член Європейського парламенту, активний мисливець, почесний член, доктор Міхел Ебнер (Michl Ebner).

Під час свого виступу Міхел Ебнер заявив: «Захист і просування мисливства в Європі сьогодні надзвичайно активно здійснюється за допомогою Інститутів Європейського Союзу. Нам необхідно відстоювати інтереси та законні права семи мільйонів мисливців, враховуючи їх зауваження і побажання. Своєю головною метою я вважаю популяризацію мисливської культури і зміцнення співробітництва між мисливцями різних країн. Я буду прагнути представляти мисливство як невід’ємну частину суспільного життя, яка складається з різних традицій і підходів до збереження навколишнього середовища та біорізноманіття, що б люди, які живуть у Європі, не ставали жертвами ідеологічних шаблонів, які позбавляють нас права повною мірою, але відповідально проявляти свій характер».

Що стосується співпраці України з Міжнародною радою з полювання та охорони тваринного світу (CIC), то з головного офісу нам відповіли, що хотіли б відновити співпрацю з УТМР та запросити до своїх лав Держліс­агентство, просять надіслати офіційне запрошення на ім’я Генерального директора Тамаша Маргескю, відвідати Україну та провести зустріч для обговорення всіх цих питань.

Тому тепер все залежить від волі керівництва ВР УТМР та Держлісагентства України.

Але повернемось до розповіді про FACE.

Мисливське господарство в Європі залежить від багатьох чинників і тому робота FACE орієнтована на 12 основних напрямків, які є фундаментом роботи організації.

Головне завдання FACE – захист прав членів Федерації.

Крім того, FACE має шість технічних тем, це: Охорона природи; Охорона диких тварин; Міжнародні угоди; Стан диких тварин і їхнє здоров’я; Вогнепальна зброя і боєприпаси; Методи полювання і культура.

Федерація розкриває всі ці теми у своїх проектах, які організовуються і проводяться щороку.

На думку FACE, їхня рушійна сила – це єдність загальноєвропейських держав, співпраця яких вирішує загальні для всіх питання, наприклад, міграція птахів Середземноморського узбережжя, управління хижими тваринами на Півночі тощо.

У Федерації працюють різні тематичні робочі групи. Робоча група з правових питань, фахівці якої регулярно зустрічаються, аналізуючи і пояснюючи європейські правові норми полювання. Робоча комунікаційна група. Тут збираються фахівці з метою обміну інформацією про тенденції кращої практики у галузі комунікацій та зв’язків з громадськістю. Також працює група експертів з аграрних питань.

Звітність FACE

Щорічно FACE публікує Доповідь про результати своєї роботи, демонструючи внесок європейських мисливців у збереження природи.

У 2014 році, у рік 35-річчя Директиви про птахів та 10-річчя BirdLife, FACE розробило Доповідь, присвячену мисливцям, які сприяють збереженню птахів.

Програма Natura 2000 є центральним проектом ЄС у галузі біорізноманіття. Natura 2000 в даний час охоплює майже 20% території ЄС.

FACE працює над питаннями окремих видів тварин, це не тільки великі хижаки, але й збереження різних видів птахів, будь-то міграційні, такі як баклан і рожевоногий гусак, або осілих видів, таких як куріпка, які страждають через втрату середовища проживання.

Інформаційний портал «Артеміда»

«Артеміда» – це інформаційний портал про мисливські види тварин в Європі.

«Артеміда» (http://www.arte­mis-face.eu) є продовженням Проекту ініційованого у 2006 році FACE і його членами для надання точної та актуальної інформації як інструменту для управління і збереження мисливськими видами тварин у Європі.

Інформаційний портал Артеміда пропонує два варіанти пошуку: по виду тварини; або ж по країні. Розділ «Види» дає короткий опис видів тварин, а також вказівку, де на них полюють. Розділ «Країна» дає детальну інформацію про те, яким чином зібрані дані та на які види тварин полюють у цій країні, та їх правовий статус.

Європейська Комісія та Парламент

З Європейською комісією («Кабмін» ЄС) і Парламентом ЄС, FACE постійно працює на різних рівнях. З посадовими особами Комісії та Парламенту FACE проводить регулярні особисті двосторонні та багатосторонні зустрічі з метою обміну думками та інформацією.

FACE бере участь у багатьох консультативних та експертних групах Комісії. Федерація вносить до Комісії свої законодавчі пропозиції, а їх реалізація має важливе значення для мисливців Європи.

Мисливство – культурна спадщина

У кожній країні існують свої види полювання, свої традиції і культура. Полювання, безсумнівно, має національне значення для кожної країни і вносить різноманітність у загальноєвропейську культуру.

Робота FACE спрямована на збереження та захист видів полювання, традицій і культур, які існують протягом багатьох століть.

Члени Федерації постійно організовують національні виставки, конкурси та освітні заходи, пов’язані з мисливською культурою. FACE полегшує спілкування між регіонами, які мають схожі культури: англо-саксонську, скандинавську, центрально-європейську та середземноморську. Це відбувається за допомогою різних засобів комунікації, але завжди спираючись на досвід і знання FACE.

У 2012 році FACE був офіційно акредитований Генеральною Асамблеєю ЮНЕСКО. Це дало FACE статус неурядової організацій у галузі нематеріальної культурної спадщини, яка може виступати в якості консультанта та експерта у галузі мисливського господарства і культури, яка з ним пов’язана.

Федерація охороняє і підтримує непопулярні, але які мають глибоке коріння види полювання, зокрема з ловчими птахами, з гончими собаками, з самоловами (трапери), з луками, а також риболовлю.

У 2010 році ЮНЕСКО на засіданні Міжурядового Комітету, який відбувся в Найробі (Кенія), визначило соколине полювання – мисливським мистецтвом із залученням ловчих хижих птахів, яке є однією з найдавніших традицій в культурі людства, про яке вперше згадується ще понад 4000 років тому.

І недарма ЮНЕСКО приділяє увагу мисливству, адже мисливці, в першу чергу, не користувачі ресурсів, а носії культури та захисники природи, які піклуються, у тому числі, й про стан здоров’я тварин, що живуть у дикій природі, адже сьогодні в деяких регіонах, у тому числі, й в Україні, склалася загрозлива ситуація з деякими захворюваннями, такими як чума свиней, сказ, пташиний грип тощо.

Досягти позитивних результатів в охороні, відтворенні та збереженні тваринного світу, національних традиціях, мисливській культурі можливо тільки об’єднавшись задля спільної мети.

Маємо надію, що це очевидні речі і що керівники, від яких залежить доля мисливської галузі України, скористаються міжнародним досвідом і допомогою і зроблять все, щоб мисливське господарство в нашій країні зрушило з мертвої точки і розвивалось на рівні розвинених країн Європи.

«Мисливство – невід’ємна частина суспільного життя, яка складається з різних традицій і підходів до збереження навколишнього середовища та біорізноманіття, мисливці не повинні ставати жертвами ідеологічних шаблонів», – Міхел Ебнер, президент FACE.

Роман НОВІКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top