Якість та ефективність

Механізація лісогосподарських робіт у Фінляндії.

Протягом десятиліть значна частина робіт з лісовідновлення, обробки ґрунту та посіву лісових культур у лісовому господарстві Фінляндії здійснюється механізованими способами. При цьому, у галузі активно ведеться робота з розвитку та удосконалення лісової техніки, використання сучасних видів обладнання.

Лісовідновлення

Механізований посів лісових культур виконується у лісовому господарстві Фінляндії під час боронування або часткової мінералізації ґрунту лісової ділянки. У фінських лісах при штучному лісовідновленні метод посіву використовується лише при відновленні сосни. На всіх об’єктах, де можливе природне лісовідновлення, фінські лісівники також застосовують посів, причому в більшості випадків механізованим способом. Фіни вважають, що посів є надійнішим, легшим і в довготерміновій перспективі дешевшим способом лісовідновлення та має наступні переваги в порівнянні з природним:

одночасно виконуються дві операції: обробка ґрунту і посів;
насіння завжди потрапляє в свіжий, вологий та оброблений ґрунт;
можливість використання високоякісного селекційного насіння;
насіння обов’язково потрапляє в землю, тобто відсутня залежність від врожайності насіннєвого року;
більш раціональне використання ділянки (більш рівномірний і густий молодняк);
немає необхідності у виїзді на місце для видалення повалених бурею насіннєвих дерев.

Механізована посадка. У Фінляндії вже впродовж декількох десятиліть проводяться експерименти з механізованої посадки із застосуванням різних видів техніки. В якості базової машини для посадки лісових культур фінські лісівники використовують екскаватор або харвестер. Оскільки при механізованій посадці обробка грунту і посадочні роботи ведуться однією і тією ж машиною одночасно, це дозволяє завершити весь комплекс даних робіт на об’єкті лісовідновлення за один раз.

Механізована посадка прийнятна для таких об’єктів лісовідновлення, де для обробки ґрунту застосовується спосіб локального створення мікропідвищень у вигляді гряд, майданчиків або окремих горбків (купин), в яких розміщуються саджанці. При механізованій посадці особливо важливе значення мають рівномірна якість саджанців і їх однаковий розмір у кожній окремій партії.

Догляд за молодим деревостаном

Механізовані способи виконання лісових робіт широко застосовуються у Фінляндії і для догляду за молодим деревостаном як на ранньому етапі його розвитку, так і в подальшому, зокрема, при проріджуваннях (прочищеннях). Сьогодні, в більшості фінських лісів основна частина робіт по догляду за молодим деревостаном виконується вручну, за допомогою моторизованих кущорізів. Застосування механізованих способів догляду за молодняками поки що поширена не на всіх лісових територіях, однак їх освоєння, як і удосконалення, ведеться швидкими темпами. Слід зазначити, що для першого прийому освітлення розроблений новий спосіб механізованого видалення небажаної рослинності з коренем. Механізми для зрізання небажаної рослинності, які застосовуються, в основному для більш пізніх етапів догляду за молодим деревостаном, також існують, однак широкого розповсюдження вони не отримали.

Механізоване освітлення (видалення небажаної рослинності з коренем) є одним із способів догляду за молодим лісом. Небажані дерева не зрізаються, а вириваються з ґрунту з коренем. Це допомагає стримуванню зростання змішаної порослі листяних порід у насадженнях вже на етапі досягнення нею висоти одного метра, що потім дає можливість сконцентрувати всі ресурси зростання тільки для дерев, що залишаються. Ця лісотехнологічна новація стала свого часу у Фінляндії проривом у розвитку механізації першого прийому освітлення молодого деревостану, яке являє собою найбільш складний вид механізації лісогосподарських робіт з точки зору забезпечення ефективного рівня витрат.

Механізований спосіб освітлення використовується в ялинових і соснових молодняках, утворених на ділянках лісовідновлення шляхом посадки з локальним створенням мікропідвищень. При цьому продуктивність механізованого освітлення становить, в середньому, близько 1–1,5 га протягом однієї робочої зміни тривалістю 8 годин. За статистикою, втрати серед залишених дерев становлять близько 5%, а пошкодження під час виконання робіт виникають в основному від попадання дерев під колеса.

Машинізоване прочищення здійснюється у фінських лісах на пізніших етапах догляду за молодими деревами і полягає у видаленні небажаних листяних дерев та, при необхідності – прочищенні хвойного деревостану. Як і при виконанні звичайних робіт з догляду за молодим лісом, дерева, що підлягають видаленню, зрізаються з допомогою спеціального пристрою, закріпленого до базової машини-харвестеру. Найбільш підходящими об’єктами є соснові молодняки висотою 3–5 м, де можна виконувати роботи цілий рік. У ялинових молодняках і на ділянках з низькою несучою здатністю ґрунту прочищення проводиться тільки при замерзлому ґрунті або наявності снігового покриву, в період з листопада по квітень. При догляді за молодняками перевагами механізованого способу виконання робіт є, зокрема, їх цілорічний характер, більш висока продуктивність і ергономіка праці, безпечні умови роботи.

Обладнання для механізації лісогосподарських робіт

Для проведення лісотехнічних робіт у Фінляндії сьогодні застосовується низка сучасних машин, обладнання та пристроїв як місцевого виробництва, так і імпортованого. В якості базової машини для посіву лісових культур фінські лісівники використовують екскаватор або форвардер, до якого прикріплюється грунтообробно-висіваючий апарат. Обробка ґрунту виконується або боронуванням, або способом часткової мінералізації ґрунту. Елемент для дозування насіння прикріплюється до дискової борони, а при частковій мінералізації ґрунту – до ковша екскаватора, або до пристрою для здирання (спушування) ґрунту, що працює в безперервному режимі.

Для проведення лісопосадкових робіт в якості базової машини фіни найчастіше використовують екскаватор, проте також застосовують спеціальні посадкові пристрої, що встановлюються на маніпуляторі харвестера. З його допомогою виконуються як роботи з обробки грунту, так і посадка. В даний час у лісовому господарстві Фінляндії широко використовуються лісопосадкові пристрої фінських виробників M-Planter і Risutec, а також шведський Bracke Forest Ab.

Обладнання для догляду за молодим деревостаном (або освітлювальна лісова решітка) встановлюється, як правило, на край стріли харвестера. Цей пристрій міцно захоплює і затискає «щелепами» між гумовими прокладками молоді дерева і вириває їх із землі з коренем.

Механізоване прочищення молодого деревостану виконується методом зрізання. В якості базової машини використовується або екскаватор з укороченою задньою частиною, придатний для проведення робіт у лісі, або харвестер, до краю стріли якого монтується ріжуча головка. У Фінляндії та сусідній Швеції такі пристрої використовуються вже з початку 1980-х років.

Слід зазначити, що ключову роль у забезпеченні рентабельності лісового господарства Фінляндії відіграють якість виконання робіт і ефективність витрат. Постійно зростаючий дефіцит лісових кадрів і збільшення вартості ручної праці сприяють підвищенню інтересу до подальшої механізації лісогосподарських робіт. З цією метою у галузі активно ведеться робота з розвитку та удосконалення лісової техніки. А постійний розвиток ГІС і машинно-сенсорних технологій відкриває нові можливості для підвищення рівня продуктивності механізованих робіт і автоматизації різних робочих процесів лісокористування.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top