Кристал життя

Сіль і її потреба для тварин, види солонців та правила їх облаштування.

Для чого взагалі організовувати солонці? Сіль для будь-якого живого організму вкрай важлива, але у природі небагато місць з відкритим доступом до солі. Тому, як тільки знаходиться місце, де можна добути хоч трохи життєдайних кристаликів, звірі намагаються триматися якомога ближче до них. Сіль необхідна самцям копитних у період розвитку рогів, самкам – під час виношування дитинчат і взагалі молекули солі (NaCl) є основним матеріалом для вироблення соляної кислоти – важливого компонента шлункового соку, а іони натрію беруть участь у передачі нервових імпульсів, скороченні м’язових волокон тощо. Сіль необхідна також і кабанам, і навіть зайцям. Люблять бувати на солонцях і деякі птахи.

Криті та відкриті солонці

Тепер про головне – про грамотно облаштовані солонці. Існує безліч солонцевих конструкцій, але головних принципів два: вони бувають або критими, або відкритими. Перевага відкритого солонцю у простоті й природності, його швидко зробити, але він недовговічний. Сіль з таких солонців вимивається набагато швидше і її доводиться постійно додавати. Облаштовується відкритий солонець наступним чином: на висоті близько метра від землі завалюється дерево середньої товщини, найкраще осика, у стовбурі його випилюється або вирубується ніша у вигляді довбленого човна до півметра завдовжки і глибиною близько 10 сантиметрів. Неподалік завалюється ще одне схоже дерево. Отриману годівницю потрібно встановити на два пеньки, добре закріпити і викласти у заглиб­лення сіль, змішану з глиною (це не дасть солі швидко розмиватися). Солонець готовий, але його потрібно буде частіше перевіряти на цілісність і на наявність солі.

Криті солонці бувають різних конструкцій. Їх можна робити як завгодно, лише б «дизайн» не надто відлякував диких звірів. Спочатку потрібно вибрати відповідне місце, що вкрай важливо, інакше робота буде марною.

На двох деревах, що ростуть поруч, спочатку робиться дах. На висоті двох метрів на цих деревах робимо запил для дошки, що служить коником даху. До дерев міцно прибиваються крокви і підкоси, зверху все це накривається дошками. Деякі укладають дошки з нащільником, інші перекривають щілини руберойдом. Можна брати будь-які підручні матеріали – палиці, довгі жердини.

Потім у нижній частині майбутнього солонцю прибивається дві дошки 50х100 мм, створивши жолоб. Годівниця може бути й іншої, будь-якої форми. Можна навіть зробити її за принципом відкритого солонцю, про який йшлося вище.

Вибір солі і місця для солонцю

Не всі знають, що сіль у солонець для звірів підійде не будь-яка. Кращим варіантом, звичайно, вважається «лизунець» – твердий соляний суцільний брикет у вигляді великого кристала. Правда, знайти таку сіль зараз не просто, але можна знайти спеціальну пресовану сіль. Продається вона найчастіше у «шайбах» по п’ять кг. Для одного солонцю цілком вистачить однієї шайби, але її потрібно попередньо розділити на 3–4 частини. Відразу важко визначитись, які витрати солі у конкретному місці, бо це залежить від чисельності «відвідувачів» солонцю, їх виду (лосі, кабани та зайці споживають різну кількість солі), пори року та інших чинників.

Дуже важливо правильно вибрати місце для майбутнього солонцю. Воно повинно бути, з одного боку, схованим від людей, щоб відвідувачі лісу не турбували звірів, з іншого боку, зручно розташовані для обслуговування (не далеко від дороги, обходу). В іншому випадку доведеться довго тягти через хащі матеріали і саму сіль. Найкраще будувати солонці в змішаному молодому лісі, обов’язково поблизу осичняка. Саме на завалених осиках будується підгодівельний майданчик, бо копитні полюбляють ласувати корою осик.

Навіть зайці не проти покуштувати осикової кори і розсипаної по землі солі, що залишилася біля солонців після трапези козуль і оленів. Якщо місце вибрати правильно, звірі будуть приходити сюди постійно у будь-яку пору року. Встановлено, що навіть через роки звірі повертаються до закинутого солонцю, навіть якщо той давно вже не поповнювався сіллю.

Таким чином, крім підгодівлі дикого звіра, утворюється ділянка лісу, яка гарантує наявність потенційних трофеїв.

Універсальні солонці – правила облаштування

Багато мисливців вважають найкращим і універсальним способом закладки солонців у лісі – розміщення солі у довгих поглибленнях у стовбурах повалених осик. Саме осика годиться для такого солонцю. Якщо зрубати дерево пізньої осені або на початку зими, звірі спочатку об’їдять кору і дрібні гілки, а потім вже візьмуться вилизувати сіль. Щоб солонець не заносило снігом, повалене дерево не відокремлюють повністю від пенька. Таким чином солонець буде вище рівня землі й взимку вище снігового покриву.

Якщо в околицях взагалі немає великих осик (тільки тонкий молодняк), то солонці можна облаштовувати прямо у пеньках, розміщуючи соляні шматки в розщепах повалених дерев. Можна також спорудити спеціальну годівницю з дощок, але звірі до такої конструкції підійдуть не відразу. Звіра доведеться поступово привчати, закладаючи сіль прямо на землі поблизу коритець. Коли звірі звикнуть ходити до солонцю зі звичайною сіллю-лизунцем, тоді можна потроху закладати в солонець такі корисні мінеральні речовини як крейда та кісткове борошно. Найкраще облаштовувати солонці поруч з посівами кормових культур неподалік від природних жирувань звірів.

Ніколи не можна закладати сіль поблизу молодих соснових насаджень, лісових розплідників, яким звірі можуть нашкодити. За «правилами» прийнято зводити по одному солонцю на один підгодівельний майданчик для копитних тварин. Приблизні річні витрати солі на кожен солонець – близько 30 кг. Солонці для зайців облаштовуються по одному на кожні 500 га. Але іноді їх роб­лять і щільніше – по одному на 200–300 га. Витрата солі в таких солонцях – не більше 10 кг на рік. Розташування солонців з низькою концентрацією створює зайве штучне навантаження звірів на них. Це призводить до підвищеного навантаження на окремі ділянки угіддя та «простоювання» тих угідь, де солонців немає.

Види і розміри солонців, см

Влад НАЛІМОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top