Не зронити краплю роси

Буртинському учнівському лісництву – 50 років.

Солідну бібліотеку науково-популярних видань про багату природу краю створили на Хмельниччині. Кожен том присвячений певній темі – флорі, фауні, заповідним об’єктам, річкам, лісам, екологічному вихованню підростаючого покоління тощо. Один із посібників має назву «Гриби Хмельниччини». Гортаю любовно видану книгу і поряд з працями вчених, екологів, педагогів бачу роботу юних природолюбів із Буртина. Виявляється, старшокласники Руслана Микиташ, Віта Лівандовська та Віка Блонська взяли участь в обласному конкурсі з дослідження грибів Поділля й здобули перемогу – результати їхньої праці увійшли поіменно до науково-популярного видання. Пізніше дізнався, що Руслана Микиташ згодом стала призером ще одного конкурсу, влаштованого Малою академією наук: її роботу «Ареал поширення вищих спорових рослин відділу папоротеподібні в Полонському лісництві» високо оцінило авторитетне журі. Ці приклади говорять про неабиякий рівень підготовки дітей у глибинній сільській школі. Про це ж говорять і численні нагороди керівника юних екологів, лісівників Галини Проценко – «за вагомий внесок в організацію наукової дослідницько-експериментальної роботи учнів у галузі природоохоронних наук».

Ось уже 45 років Галина Дмитрівна працює на педагогічній ниві. Свого часу була директором школи, нині – вчитель біології вищої категорії, вчитель-методист. «Це Педагог з великої літери, людина, яка живе школою, – наголосив лісничий Полонського лісництва Олег Будник, котрий обійняв посаду майже 20 років тому і відтоді переймається турботами юних лісівників. – Вона місцева, її люблять і поважають у селі. Всю душу віддає дітям».

Саме під керівництвом Галини Проценко Буртинське учнівське лісництво стало одним із кращих на Хмельниччині.

– Влитися до нього бажають багато школярів, існує навіть немалий конкурс, – ділилася думками керівник. – Діти дедалі більше почали цікавитися природничою тематикою, тому для старшокласників відкрили факультативний курс «Лісівництво і дендрологія». Для учнів 6 класу працює спецкурс «Життя рослин», 7 кл. – «Світ кімнатних рослин», 8 кл. – «Аптека природи», 9 кл. – «Основи наукових досліджень». Метою останнього є підготувати бажаючих виконувати завдання Малої академії наук України. Вчимо працювати з додатковою літературою, самостійно писати реферати – на основі власних досліджень, висновків, а не копіювати з інтернету. Орієнтуємося на те, щоб у майбутньому школа мала природничий профіль. Життя підтверджує: ліс – це найважливіша складова природи, яка вкрай негативно реагує на непродумане втручання в його біологічний слід з боку людини. Тому наше завдання – виховати в учнях Людину, котра поважатиме, шануватиме природу, навчиться вміло, грамотно користуватися лісом, забезпечить невиснажливе користування лісовими ресурсами, дбати про примноження їх багатств.

Вчителька трудового навчання Любов Онищук: «Усі експонати – виготовлені школярами із
зібраних ними природних матеріалів»

Над цим завданням трудиться весь педагогічний колектив на чолі з енергійним керівником, вмілим організатором Оксаною Бігдаш. Влаштовують різні акції, свята, назви яких говорять самі за себе: «Мурашки», «Жолудь», «Первоцвіти», «Здрастуйте, птахи», «Зимуючі пернаті»… Влаштовують виставки виробів з природних матеріалів – каштанів, шишок, листя та гілок дерев, паперу, тканин, ниток… Треба довго перераховувати, чого навчила виготовляти з них вчителька трудового навчання Любов Онищук. Або конкурси малюнків на теми: «Ліс – це скарб», «Я і природа», «Моя родина і довкілля»… Оксана Бігдаш під час екскурсії школою навела слова Василя Сухомлинського: «Діти не просто переносять на папір щось із навколишнього світу, а живуть у цьому світі, входять у нього як творці краси, насолоджуються цією красою». Директор не випадково згадала великого педагога-новатора: у Буртині виховують дітей красою, вчать творити красу.

Лісничий Полонського лісництва Олег Будник і керівник Буртинського учнівського лісництва Галина Проценко обговорюють програму найближчих лісівничих заходів у школі

Із весни до осені школа потопає в зелені, квітах. А коли десять років тому на пустирі будували нове приміщення її, навколо ні деревця, ні кущика не росло. Усе посадили своїми руками діти разом із наставниками – педагогами та лісівниками. Нині часті гості тут директор Шепетівського лісгоспу Володимир Сасюк, головний лісничий Олександр Заблоцький, інженер лісових культур Анна Кирильчук, працівники Полонського лісництва. Членом свого колективу називають у школі лісничого Олега Будника – без нього не обходиться жоден захід. Так, узяв активну участь у презентації учнівського лісництва на виїзному семінарі вчителів природничих дисциплін району, після якого учасники відзначили тісну співпрацю між школою та лісництвом.

Не обійшлася без представників лісгоспу і презентація екологічної стежки – на сесії Понінківської територіальної громади, до якої віднедавна належить і село Буртин. Розробили її юні лісівники спільно зі старшими колегами. Закладали теж за їхньої участі. Починається вона на території школи, де має низку зупинок – горобинова, ялинова, первоцвітів. Далі запрошує алея «Символи України» (посіяли чорнобривці, мальви, декоративний соняшник, барвінок, посадили калину…). Ще далі – «Квіткова рапсодія», де на клумбах радують зір квіти 35-ти найменувань. Сама за себе говорить назва наступної зупинки – «Дендропарк». Створений він із саджанців, виплеканих за допомогою дітей у розсаднику лісництва. Цікава історія «Плодового саду» – подарунку випускників. Перші деревця посадили старшокласники, котрі закінчували школу 2010 р. Від шкільного подвір’я стежка прямує до лісу, де передбачені зупинки серед рідколісся, біля водойми, поблизу місця зростання рідкісних рослин. Для бажаючих познайомитися з живими експонатами багатої природи мальовничого куточка Малого Полісся члени учнівського лісництва влаштовують екскурсії.

Тепер у Буртині захопилися іншою ідеєю – відкрити еколого-просвітницький центр. Про повчальний досвід організації таких на Вінниччині дізналися через газету «Природа і суспільство». Звернулися до директора лісгоспу Володимира Сасюка і він посприяв, аби делегація зі школи та Полонського лісництва побувала на лісових підприємствах сусідньої області та почерпнула для себе багато корисного. Повернувшись, розробили черговий план, який також презентували перед депутатами Понінківської ОТГ. Отримали повне схвалення, взялися за втілення в життя. Сподіваються, що наступного року матимуть свій еколого-натуралістичний центр.

…Це лише окремі штрихи до багатогранної діяльності протягом півстоліття учнівського лісництва при Буртинському закладі загальної середньої освіти Понінківської ОТГ. Насамкінець згадаймо ще спадщину великого педагога Василя Сухомлинського. «Коли думаєш про дитячий мозок, уявляєш ніжну квітку троянди, на якій тремтить крапля роси. Яка обережність і ніжність потрібні для того, щоб, зірвавши квітку, не зронити краплю. Ось така обережність потрібна і нам у кожну хвилину…», – писав він. Сьогодні спільними зусиллями педагогів і лісівників дедалі більшої уваги приділяється вихованню в підростаючого покоління почуття любові, бережливого ставлення до природи. А всяке розумне спілкування юних із природою приносить подвійну користь: виграє навколишнє середовище, збагачується духовний світ молодої зміни.

Микола ПУГОВИЦЯ,
Хмельницька область,
фото автора,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top