Лисиці вже вільно заходять до дитячих садочків…

Село Яришівка Тиврівського району Вінниччини страждає від «лисячого» терору.

Хижаки вже почувають себе там господарями… Тож громада вимушена була звернутися до мисливців, аби провели облаву.

Сільські люди кажуть – усі, хто кричить про «знищення бідолашних диких тварин», мабуть, не розуміють, якої біди зараз завдають лиси людям.

– У нас лиси почуваються господарями. Вони мешкають у мочарах, де ставки повисихали, полях та навіть у селі риють нори… Не бояться людей навіть вдень та вільно гуляють вулицями. Було, що забігали до дитячого садочка, коли там діти грались… Поблизу села вже зайців, куріпок, перепілок, качок немає – все винищили… Людських курей доїдають. Особливо у старих людей, у яких не обгороджені подвір’я, немає можливості тримати сторожових собак, – обурюється староста Яришівської громади Ніна Пугач. – Та й на огорожі та охорону теж часто не зважають… От у нашої директорки будинку культури було 33 курки. А після «лисячих» візитів лишилось лише шість… У багатьох людей так само. А вночі лисиці концерти у селі влаштовують – страшно пищать, кричать, виють. Навіть у центр села заходять, не лякаючись освітлення.

У Яришівці з початку року було два випадки сказу. Ось лис покусав домашнього кота. Кіт подряпав свою господарку – бабусю. Як виявилось за результатами досліджень, кіт захворів на сказ… У селі ввели карантин, бабусі надали медичну допомогу, щеплення від сказу ввели домашнім тваринам. І ось свіжий випадок. На подвір’я до багатодітної родини теж забіг лис. Вкусив домашню козу… Та здох на обійсті. То господар із 17-річним сином, спершу не зрозумівши небезпеки, самі закопали тушку лисиці в себе на подвір’ї… Добре, що згодом збагнули біду та повідомили мені. На місце виїхали ветеринари та працівники санітарно-епідеміологічної служби. Вони взяли тушку лиса й кози на дослідження. І знову лис виявився скаженим. Усім людям зробили щеплення, їхнім домашнім тваринам також.

Я дуже люблю тварин, але як бути сільським людям у цій ситуації? Чекати, поки, не дай Боже, скажені лисиці покусають дитину? Тому й звернулася до мисливців, аби ті провели полювання на лисів. Полювання відбулось законно, за дозволом керівника районної поліції, за його ходом спостерігав дільничний інспектор. Тож, сподіваюсь, що вдасться вирішити «лисячу проблему»… Уся наша громада щиро вдячна всім мисливцям, які відгукнулися на наше прохання. До речі, я далі планую теж звертатись до мисливців щодо продовження цих заходів.

Хижакам – бій!

– Так, ми проводили заходи у Яришівці. У нас створена спеціальна бригада, яка працює саме по лисицях. До її складу входять штатні працівники, активісти УТМР, власники гончих собак. У Яришівці ми здобули 10 лисиць. Усіх їх передали на лабораторні дослідження на сказ. Працювали й працюємо далі по всіх районах Вінниччини. Загалом, з початку року ми вже добули 50 лисиць. Минулого року вполювали 105 лисиць, – розповідає голова Він­ницької обласної ради Українського товариства мисливців та рибалок Юрій Карвацький. – Звісно, будемо проводити ці заходи й надалі.

– Із проханням, вжити заходів, до нас звернулась голова Яришівської сільської ради, – розповів очільник служби єгерської охорони ВОКСЛП «Віноблагроліс» Василь Вівсяний. – Вона скаржилась на те, що на території населеного пункту хазяйнують лисиці. Вони завдавали збитків домашньому господарству селян. Неодноразово бачили хижаків на шкільному та дитячому майданчиках.

Оскільки ситуація становила загрозу, мисливці УТМР разом із штатними працівниками «Вінобл­агроліс» прийняли рішення виїхати у село Яришівка і провести знищення лисів на території мисливських угідь Яришівської сільської ради.

Перед тим, як розпочати заходи зі знищення лисів, у присутності голови сільської ради з користувачами мисливських угідь було проведено передбачені вимогами чинного законодавства інструктажі з техніки безпеки під час облавних полювань. Проводили відстріл мисливці, які є членами товариства, які мають відповідні дозволи та досвід під час облавних полювань. Присутнім на заходах був ветеринарний лікар. До відома головою сільської ради поставлений і дільничний інспектор. Попередили про проведення облавного полювання і самих селян.

Аби вигнати лисів за межі населеного пункту та з їх лігва, мисливці задіяли три гончих собаки. Чотирилапі помічники вправно виганяли хижаків із зарослих очеретом та верболозами острівців на зневодненій водоймі на відкриті території мисливських угідь.

– Мисливці влучно стріляли, собаки свою роботу теж прекрасно зробили, – розповідає Василь Вівсяний. – Десять лисиць знищили. Одна, на жаль, втекла. Загалом, це позитивний результат.

Знищення хижаків згідно з чинним законодавством – наша робота і належить до компетенції штатних працівників єгерської служби. Але сам єгер не може цього зробити, оскільки згідно з чинним законодавством він обслуговує до 10 тисяч гектарів угідь. Тому мисливці об’єднуються в бригади разом зі штатними працівниками єгерської служби, щоб реагувати на такі виклики та вживати заходів щодо регулювання чисельності хижих звірів і птахів, оскільки вони становлять загрозу і є носіями важких хвороб не тільки для свійських тварин, але й для людей.

Очільник служби єгерської охорони, між іншим, зауважив, що цього року спостерігається дуже великий приплід лисів.

– Приміром, чисельність лисів має бути одна-дві особини на тисячу гектарів. – А тут ми лише в одному місці знищили десять хижаків. Тому і формуємо мисливські бригади, щоб реагувати на ситуацію і регулювати чисельність цих тварин, щоб їх щільність не перевищувала дві особини на тисячу гектарів.

Знищених хижаків передали до ветеринарної служби. Вона перевірить, чи виявлені у них збудники сказу та інших небезпечних хвороб.

Ситуація, що склалась із питанням фінансового забезпечення контролю регулювання чисельності хижих тварин, непокоїть вінницьких мисливців. Адже всі ці заходи проводяться фактично на громадських засадах та особистій ініціативі мисливців. Купувати патрони, заправляти бак автомобіля пальним, щоб виїжджати на проведення таких заходів простому мисливцю стає обтяжливо. Тому, безперечно, всі ці питання вони задають, насамперед, Василю Вівсяному, як фахівцю мисливського господарства. Одним із шляхів вирішення даної проблеми мисливці бачать внесення змін у законодавство, які б стимулювали мисливців, які долучаються до проведення заходів з регулювання чисельності хижих тварин.

Натомість, лисиці, за словами Василя Григоровича, не єдиний клопіт для мешканців сіл Вінниччини. Упродовж останніх років на території Вінницької області зафіксовано збільшення кількості вовків. Більше того, зустрічали вінничани у лісах нашого краю і нехарактерних для Поділля звірів – шакалів.

Пов’язують появу хижаків, популяції яких, зазвичай, поширені на територіях з більш теплим кліматом, зі зміною клімату на Поділлі. Тож, зростає загроза не лише тваринному світу подільських лісів, але й населенню нашого краю. Адже вовк, шакал, лисиця – не лише носії небезпечних хвороб, але й хижаки. Можуть постраждати люди.

Тож, очільник служби єгерської охорони ВОКСЛП «Віноблагроліс» звернувся до голів сільських рад, мешканців сіл та селищ Вінниччини, всіх користувачів мисливських угідь із проханням не бути байдужими, і в межах своїх можливостей сприяти вирішенню питання регулювання чисельності хижих тварин, оскільки вони знищують чисельність мисливських тварин, становлять небезпеку для свійських тварин і є загрозою для населення.

– Дякую тим мисливцям, які сьогодні йдуть не лише на полювання заради трофеїв, але й тим, хто знаходить можливості піти з єгерем, щоб сприяти регулюванню чисельності хижаків, – зауважив Василь Вівсяний. – Бо не кожен сьогодні хоче цим займатися. А це дуже важлива праця, спрямована на розвиток популяції мисливської фауни на Він­ниччині.

За даними пресслужби Головного обласного управління Держпродспоживслужби Вінниччини, в цьому році в області зафіксовано вже 269 випадків захворювання тварин на сказ. З них 188 – саме лисиці. Найбільше – 19 випадків у Калинівському районі, 15 – у Тиврівському та Погребищенському, 14 – у Бершадському та Козятинському районах.

Володимир РОМАНЕНКО,
Газета “Природа і суспільство”

Від редакції
Нині у Верховній Раді України
зареєстровано і пройшов
екокомітет Законопроєкт

№ 2232, мета якого виключити
ст. 33 Закону України «Про
мисливське господарство та
полювання» щодо відстрілу та
відлову хижих та шкідливих
тварин. Це позбавить
можливості єгерську службу
регулювати щільність лисиць,
вовків, бродячих собак, яка вже
зараз перевищує норму

у кілька разів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top