Церковні ліси

Приклад ефективного господарювання у лісах з церковною формою власності.

Незважаючи на те, що у Словаччині 60% лісів – має не державну форму власності, за останні десятиліття площа лісів збільшилась на 10%. Однією з таких форм є ліси у власності церкви. Саме про них ми і розповімо.

Словацька Республіка є країною з давніми традиціями ведення лісового господарства. У 1762 році, за рішенням монархині Марії Терезії, у місті Банська Штявниця було засновано Академію гірського та лісового господарства. А в 1824 році при Академії створено Лісовий інститут, який став першим у світі вищим навчальним закладом, де навчали лісовій справі. Наприкінці XIX століття тут також було засновано один з перших у Європі Науковий інститут з лісового господарства.

Зараз територія лісів у Словаччині займає близько 2 млн га, що становить 40% всієї території країни. З них, близько 40% – державні ліси і 60% – ліси, що мають недержавну форму власності. На 53% території лісів, що належать державі, господарюють держпідприємства, які підпорядковуються Міністерству сільського господарства Словаччини. Також у державній власності є військові ліси Міноборони Словаччини (4%) та ліси, якими опікуються лісові освітні заклади (3%).

Структура власності на ліси Словаччини у ХХ столітті двічі різко змінювалася. На початку століття у країні переважали приватні й громадські ліси. Але після 1945 року всі вони поступово перейшли до розпорядження держави. В останні десятиліття ситуація з власниками лісів знову змінилась. У ході реституції, яка розпочалась у 1992 році після декомунізації та реформ, минулим власникам держава повернула майже 831 тис. га лісів (до 2001 року). Процес реституції триває й донині, і колишнім власникам,у яких є на це юридичні підстави, повертається по кілька тисяч гектар лісу щорічно.

Сьогодні недержавний лісовий фонд включає в себе: приватні ліси (12%), ліси, які належать містам і селам (10%), церковні ліси (3%), а також ліси у власності громад міст (24%). Правові та організаційно-правові форми суб’єктів у секторі приватних лісів складаються з груп власників землі, юридичних осіб і осіб без створення юридичної особи, асоціацій, створених відповідно до цивільного кодексу, торгівельних товариств, фізичних осіб, а також особливих утворень (господарських, прибуткових), які представляють села. 95% словацьких лісів мають вільний доступ для населення, винятком є тільки військові ліси.

Незважаючи на це, впродовж останніх 40 років загальна площа лісів у Словаччині збільшилася більше, ніж на 10%, а загальний запас деревини виріс майже вдвічі.

Найунікальнішою і найстарішою формою господарювання у словацьких лісах – є церковна.

У повоєнні роки, під час впровадження земельної реформи в 1947–1948 роках, ліси, сільськогосподарські угіддя і більшість об’єктів власності церкви було конфісковано. І тільки з ухваленням закону про врегулювання деяких несправедливостей щодо власності й збитків, завданих церквам і релігійним громадам, у 1992 році частину лісів й інших об’єктів нерухомості було повернуто церкві.

За останні роки деякі лісові господарства, що були повернені церкві, не змогли оговтатись і відновити ефективне господарювання, тому були продані приватним власникам. Але є приклад і протилежний, колі лісове господарство з церковною формою власності стало найуспішнішим у країні й у нього є чому повчитись лісівникам.

Йдеться про підприємство «Про Популо Попрад» (Pro Populo Poprad), яке було створено в 1991 році й є власністю Римо-католицької Єпархії Спішського Подграддя.

Про своє господарство «Лісовому і мисливському журналу» розповів директор «Про Популо Попрад» Йозеф Єндрух (Jozef Jendruch).

Йозеф Єндрух

– Назва нашого підприємства «Про Популо Попрад» перекладається з латини, як «Попрад для людей» (авт. Попрад – місто в північній Словаччині, розташоване біля підніжжя Високих Татр на річці Попрад). Гасло нашого господарства – «Ліси для людей – ліси без бар’єрів»:

Ліси Римо-католицької Єпархії, в яких «Про Популо Попрад» веде лісове господарство займають територію 12,9 тис. га. Розподілена вона між підпорядкованими підприємству чотирма лісництвами: Спішська Теплиця, Спішське Бистре, Спішське Под­граддя, Грановниця.

Феромонні пастки

Багатство і різноманітність території підприємства «Про Популо Попрад» зумовлює розмаїтий породний склад дерев. Так, на північному сході Кральовогольських Низьких Татр переважають хвойні породи (ялина, модрина, ялиця). У НПП «Словацький рай» листяні породи (бук, явір) становлять близько 45%. На інших територіях породний склад строкатіший.

Маркування заготовленої деревини

Маємо цікаву і багату історію наших земель. Так, територію сьогоднішнього лісництва Спішське Бистре, у минулому, орендував від Спішської Єпархії болгарський цар Фердинанд Кобург (авт. Фердинанд I – князь і цар Болгарії (1887–1918 рр.), засновник Третього Болгарського царства. Відомий також як ботанік, ентомолог і письменник). Високо в горах, на одній з лук Смеречина цар мав збудований дерев’яний мисливський будинок, який було повністю зруйновано під час Другої світової війни. На території лісництва «Грановниця» є покинуті поселення Гінцава, Фалькштейн та Борзов, багато історичних гірничих виробок та історичних об’єктів, що охороняються в місцевості Кляузи НПП «Словацький Рай». Але восени 2002 року це лісництво зазнало великої біди – його ліси були сильно пошкоджені внаслідок вітровалу. Про це зараз нагадують хіба що залісені суцільні зруби.

Будинок лісничого на території лісництва

Крім вітровалів, які останнім часом завдають великої біди нашим лісам, маємо ще одну біду – шкідників. З ними ми боремось за допомогою феромонних пасток, які використовуємо вже 35 років, удосконалюючи їх форму та принцип роботи. Головним елементом пастки є феромон, який буває двох типів: перший – який виділяє короїд, коли знаходить деревину, закликаючи інших, другий – статевий.

Заготовлена нами деревина потрапляє на нижній склад «Видр­нік», який забезпечений власною залізничною колією. Тут ми зберігаємо, обробляємо і відвантажуємо заготовлену деревину як на внутрішній ринок, так і за кордон. Щорічно, за оптимальних умов, на нижньому складі облагороджується близько 70 тис. куб. м деревини. Підприємство є співвласником двох деревообробних підприємств. Середня вартість ділової деревини, яку ми реалізуємо – 60–80 євро/куб. м, деревини для виготовлення паперу – 30–40 євро/куб. м, дров для населення – 25 євро/куб. м.

Лісові дороги «Про Популо Попрад»

Надходження, які отримує підприємство, залежить від різних чинників. Коли кілька років тому були сильні вітровали, підприємство мусило інтенсивно розчищати пошкоджені ділянки, а деревину швидко реалізовувати і не за найкращими для підприємства цінами. В ці роки чистий господарський прибуток підприємства становив близько 200 тис. євро.

Три роки тому після вітровалу підприємство було змушене заготовити 200 тис. куб. м, перед цим два роки підряд заготовляли по 140 тис. куб. м, минулого року – 80 тис. куб. м.

У результаті стихійного лиха ми були змушені перевиконати ліміти заготівлі, тому заготівельні робити в лісах підприємства найближчі кілька років будуть практично зупинені. Підприємство буде існувати за рахунок накопичених фондів, поки повністю не відновить можливість стабільної заготівлі.

Інформаційні вказівники рекреаційних ділянок у церковних лісах «Про Популо Попрад»

«Про Популо Попрад» займається не тільки лісовим, але й сільським та мисливським господарством. І достатньо успішно. В мисливських угіддях облаштовано достатню кількість спостережних веж і великі підгодівельні майданчики із засобами безперервної подачі кормів для тварин впродовж усього року. Корми для підгодівлі підприємство виробляє переважно самостійно. В угіддях розміщено потрібну кількість солонців, що особливо важливо у літній період, коли недостатньо мінеральних речовин у природних кормах. Наша мета полягає в цільовому збереженні і покращенні стану здоров’я фауни. Ми також хочемо посилити захист тварин від шкідливого впливу людини.

Кошти, отримані від усієї господарської діяльності, підприємство, в першу чергу, вкладає в розвиток свого господарства, а також утримує всю нерухомість, що належить єпископату, зокрема, освітні та інші соціальні заклади.

Теплиця для вирощування садивного матеріалу, побудована за фінансової підтримки ЄС,
із застосуванням найсучасніших технологій, з автоматичною системою регулювання клімату, поливу тощо

До входження Словаччини в ЄС, уряд дотаціював церковні ліси, тепер – ні. Натомість напрацьована співпраця з системою європейських фондів. За останні роки підприємство реалізувало дванадцять проектів за підтримки Європейського Союзу. Це проекти направлені на розвиток транспортних та лісових технологій, ми придбали нову лісотранспортну техніку та запровадили інноваційні технології для лісових розсадників, відновили і реконструювали пошкоджені ліси, відремонтували та побудували нові лісові дороги тощо.

Також «Про Популо Попрад» є власником сертифікату FSC, чим підтверджує, що прагне дотримуватися принципів сталого ведення лісового господарства у сфері національного законодавства і відповідно до критеріїв, встановлених схемою сертифікації лісу FSC у рамках господарювання у лісах, які належать церкві.

Наше підприємство активно розвиває рекреаційні зони і лісовий туризм. У наших лісах можна вільно перебувати і без перепон пересуватись пішки або на велосипеді, але тільки у вихідні дні з 9:00 до 18:00 години, коли не ведуться господарські роботи. Зараз працюємо над проектом за підтримки ЄС з облаштування рекреаційної стежки для людей з обмеженими можливостями на візках, бюджет цього проекту – 23 тис. євро, який фінансується у рамках Проекту «FOR SOC».

Юрій ДЕРБАЛЬ,
Роман НОВІКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top