Що крім «хонки»?

Фінська деревообробка та її продукція.

Високоякісні вироби з деревини фінської деревообробної промисловості сьогодні відомі в усьому світі. Їх асортимент надзвичайно широкий: від звичайних пиломатеріалів до дизайнерських інтер’єрних меблів. Досягнути цього фінам вдалося завдяки використанню сучасних технологій та працелюбності.

Умови зростання лісів у Фінляндії вважаються одними з кращих у світі. Країна знаходиться у холодному кліматичному поясі, де морозні зими чергуються зі спекотним літом. У літній період ріст дерев триває всього близько 100 днів. Короткий вегетаційний період означає повільне зростання дерев, що гарантує відмінну якість ділової деревини з малою кількістю сучків. Рівномірний річний приріст сприяє тому, що стовбури дерев виходять прямі, круглі й рівні. Серцевинна частина стовбура невелика, а ядровий шар великий. Завдяки цьому отримується жорстка, міцна та щільна деревина з прямим розташуванням волокон. Незначна внутрішня напруга, низький вміст смоли і рівномірна текстура роблять фінське дерево першосортним матеріалом для широкого застосування.

У Фінляндії лісове господарство ведеться за принципом сталого лісокористування, тому приріст високоякісної деревини набагато перевищує споживання. Зокрема річний приріст лісу становить близько 104 млн куб. м, з яких використовується близько половини. Загалом, рівень захисту фінських лісів вважається одним із кращих в Європі. Так, під державною охороною перебуває понад 2 млн гектарів, що становить приблизно 9% загальної площі лісів країни.

Слід відзначити, що фінська лісова та деревообробна промисловість підтримує і широко використовує міжнародну систему сертифікації лісів. Завдяки цьому у Фінляндії понад 95% лісів господарського призначення сертифіковані незалежною третьою стороною. Для порівняння, з лісових ресурсів всієї планети сертифіковано менше 10%.

Фінські виробники продукції з дерева застосовують передові технології деревообробки, використовуючи високоякісну сировину з місцевої деревини. Вся продукція виробляється в суворій відповідності з європейськими стандартами та вимогами замовника. Купуючи вироби з дерева фінського виробництва, останні можуть бути впевнені, що вибрали якісний та довговічний продукт. Окремо слід зазначити, що фінські підприємства лісової та деревообробної промисловості використовують деревину, придбану виключно законним шляхом, і мають прозоре походження. Це є основним принципом використання лісу та його продукції у Фінляндії.

Первинна обробка лісу, загалом, значно не відрізняється від загальноприйнятої у Європі. Ялиновий і сосновий круглий ліс розпилюють, сушать і сортують з урахуванням вимог технічних стандартів, ступеня вологості і розмірів. Так, європейський стандарт EN 338 вимагає сортування хвойного лісоматеріалу за відповідними класами міцності, які визначаються візуальним, або машинним способом. Також, для скандинавських країн існує загальний стандарт INSTA 142, згідно з яким хвойні лісоматеріали поділяються за міцністю на класи візуальним способом. Загалом, сьогодні фінська деревообробна промисловість здійснює виробництво кількох десятків різноманітних виробів з деревини, серед яких виділимо найбільш популярні у замовників.

Пиломатеріали з термообробкою

Для термічної обробки дерева застосовується технологія ThermoWood. Як сировину використовують сосну, ялину і модрину. Термообробка значно покращує біологічну довговічність і вологостійкість деревини, при цьому матеріалу можна надати відтінки благородних сортів дерева.

Пиломатеріали з просоченням під тиском

Просоченням під тиском оброб­ляють, в основному, соснові пиломатеріали. Насичуюча речовина містить сполуки міді і має зелений колір. Для отримання коричневого кольору, в просочення додають фарбувальний пігмент.

Стругані вироби (панелі, планки, дошка)

Матеріал для виготовлення панелей, планок і дощок для підлоги сушиться в особливому режимі з подальшою обробкою шляхом стругання для необхідного розміру. Зазвичай, ці види продукції виготовляються з сосни, ялини та частково з берези. Також, може використовуватися осика, вільха та тополя.

Клеєна деревина

Складається, як мінімум, із чотирьох склеєних шарів дерева максимальною товщиною до 45 мм і з повздовжнім розташуванням волокон. В основному, застосовується в несучих конструкціях. Матеріал із клеєної деревини обробляється струганням з усіх боків, також може виготовлятися продукція зі спеціальним покриттям чи просоченням поверхні.

Фанерна деревина

Згідно з фінським стандартом SFS-EN 14374, фанерні плити і балки виготовляються шляхом склеювання декількох шарів ялинового шпону товщиною 3 мм з повздовжнім або поперечним напрямком волокон. Фанерна деревина використовується для виготовлення несучих балок для нижніх, міжповерхових та верхніх перекриттів. Вона також застосовується в несучих конструкціях стін, а також в якості опор і ребер жорсткості.

Клеєні пиломатеріали, ДСП, фанера

Клеєні пиломатеріали – це, здебільшого, заготовки, склеєні з двох або декількох частин, що не відповідають вимогам стандартів клеєної деревини. Використовуються в якості заготовок для виготовлення віконних і дверних коробок, віконних рам, панелей для внутрішньої і зовнішньої обшивки, бруса тощо. Також широко застосовуються при оформленні інтер’єрів, виробництві вбудованих конструкцій і меблів. З деревної стружки і клею шляхом пресування виготовляються ДСП. Фанера виготовляється шляхом склеювання тонких шарів деревного шпону. В процесі виробництва і спеціальної обробки фанера набуває міцності, щільності, ударної в’язкості, що визначає її універсальне застосування.

Житлові та дачні будинки

На ринку Фінляндії пропонується великий вибір різних готових рішень для будівництва житла як каркасного типу, а також будинків із колоди або бруса. Виробники мають асортимент, призначений для різних сегментів споживачів, причому базові моделі можуть змінюватися за індивідуальним побажанням замовника.

Столярні будівельні вироби

Фінська промисловість виробляє широкий асортимент високоякісних столярних виробів для потреб будівництва, наприклад, ферми для крокв, вікна, двері, вбудовані меблі, а також безліч інших виробів і рішень для інтер’єру.

Панелі CLT

Масивні панелі з поперечно-клеєної деревини складаються з декількох шарів дощок або планок, склеєних навхрест. Розміри панелей і особливості технології виробництва залежать від виробника. В основному, багатошарові панелі використовуються в якості частин несучих конструкцій будівель, наприклад, стін, міжповерхових і верхніх перекриттів. Вони також застосовуються для обшивки фасадів і внутрішнього облицювання.

Композитний матеріал

Сучасні дерев’яні вироби можуть містити частини і деталі з інших матеріалів, а також мати «розумні» особливості. Такі є, наприклад, композитні матеріали, що поєднують в собі дерево і пластмасу або конструкції, що реагують на навантаження. Шляхом модифікації матеріалу поліпшуються природні властивості деревини, подібно до того, як після термообробки поліпшуються її технічні характеристики.

Насамкінець зазначимо, що високоякісна і міцна фінська деревина, вироблена за принципом сталого розвитку у використанні лісових ресурсів є матеріалом для найширшого застосування. І це визнано в усьому світі. При виробленні продукції для конкретного замовника, зокрема, іноземного, фінські виробники враховують також вимоги і норми, які діють у його країні. Завдяки розвиненій системі логістики, готова продукція поставляється швидко, за найбільш коротким маршрутом і відповідно до умов ІНКОТЕРМС.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top