Які права у єгеря?

Рекомендації підвищення ефективності єгерської служби в Україні та її правового регулювання.

Робота єгерської служби в українських мисливських господарствах у цілому не є ефективною і одна з причин – відсутність Методики огляду місця події при виявленні фактів незаконного полювання у відповідних нормативно-правових актах. Методика навіть відсутня в Акті огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства.

У цій публікації ми пропонуємо рекомендації щодо підвищення ефективності діяльності єгерської служби в Україні та її правового регулювання стосовно огляду місця події, її повноваження, бригадного (групового) методу охорони мисливських угідь, спеціальних Інструкцій, інструктажу, мисливської вогнепальної зброї тощо.

Як вже наголошувалось, єгерська служба в Україні нині не має нормативно-правових документів щодо проведення охорони мисливських угідь.

Вивчення досвіду країн з розвиненим веденням мисливського господарства говорить про те, що єгерська служба України обов’язково повинна мати Методики огляду місця події, взявши за основу подібні документи, розроблені для Прокуратури та Нацполіції України.

Ці Методики огляду місця події повинні містити такі методи:

1. виявлення слідів незаконного полювання;
2. виявлення у слідах незаконного полювання – слідів життєдіяльності, крові, пострілів, інструментів тощо;
3. вилучення слідів життєдіяльності, крові, пострілів, інструментів тощо;
4. виявлення слідів транспортних засобів з метою встановлення напрямку руху та ідентифікуючих ознак;
5. виявлення слідів рук та ніг підозрюваного з метою встановлення ідентифікуючих ознак;
6. геодезичне координування місця події при встановленні факту браконьєрства;
7. нанесення геодезичного координування місця події при встановленні факту браконьєрства на мапу.

Для підвищення ефективності діяльності єгерської служби, вона повинна мати повноваження Державної лісової охорони, тобто, мати право проводити дії, що входять до списку посадових обов’язків Держлісохорони, зокрема:

1. зупиняти у мисливських угіддях транспортні засоби та проводити їх огляд задля виявлення знарядь та незаконно добутих за їх допомогою: деревини, не деревних ресурсів лісу та диких тварин;

2. зберігати, носити і застосовувати спецзасоби та зброю в порядку, встановленому законодавством, і використовувати спеціальні транспортні засоби з кольорово-гра­фічним зображенням;

3. доставляти особу, яка порушила лісове чи/та мисливське законодавство в органи внутрішніх справ або в органи місцевого самоврядування, у разі неможливості встановлення його особи на місці вчинення правопорушення для складення протоколу про адміністративне правопорушення;

4. вилучати в установленому законом порядку у громадян та юридичних осіб, які порушили лісове чи/та мисливське законодавство, документи на право використання лісових ресурсів та на право полювання, незаконно добуту деревину, не деревні ресурси лісу, мисливських тварин та їх частини, знаряддя правопорушення.

Зокрема, згідно з досвідом країн з розвиненим мисливським законодавством, найбільш ефективним методом роботи з виявлення фактів порушення правил полювання і затримання браконьєрів є бригадний (груповий) метод охорони мисливських угідь. Метод характеризується сильним психологічним впливом на браконьєрів, придушенням, як правило, їх бажання до опору й інших негативних дій. Бригаді інспекторів з полювання під силу виявлення браконьєрів, вилучення у них зброї та інших знарядь браконьєрства, продукції незаконного полювання, правильна фіксація фактів порушення правил полювання, і, в необхідних випадках – транспортування браконьєрів до найближчого відділення Нацполіції.

Ефективність зазначеного методу є у наступному: робота рейдових бригад, що складається з 4–6 осіб є більш мобільною та добре керованою. Успіх бригади багато в чому залежить від рішень, прийнятих старшим бригади, тому його призначенню слід приділяти особливу увагу. Старший бригади повинен володіти організаторськими здібностями, мати досвід боротьби з браконьєрством, добре знати правила полювання, законодавчі та інші правові акти з охорони тваринного світу, права і обов’язки єгерської служби з охорони мисливських угідь, місцевість мисливських угідь, що охороняються бригадою, розташування й напрямок доріг загального користування, лісових доріг та стежок, місць проживання диких тварин, розташування населених пунктів і постів працівників поліції на дорогах, що ведуть з мисливських угідь. Ця людина повинна бути вольовою, сміливою і ініціативною, мати авторитет.

Ефективності та авторитетності бригаді додає наявність у її складі штатних працівників органів внутрішніх справ, штатних працівників мисливських господарств, працівників держлісохорони, товариства охорони природи, громадських інспекторов-мисливців, представників органів влади. Найбільшу ефективність буде мати бригада, якщо вона діятиме аналогічно оперативно-розшуковим діям правоохоронних органів поліцейського типу.

Рейдові бригади, як правило, оснащуються:

транспортними засобами (бажано високої прохідності);
вогнепальною зброєю, набоями та кайданками;
фото-, відео – та освітлювальною апаратурою;
приладами нічного бачення та тепловізорами;
спецзасоби «їжак» (видаються органами внутрішніх справ на час рейду);
бланками протоколів про порушення правил полювання та іншими формами актів;
радіостанціями (стаціонарною та переносними);
упаковкою для знарядь, продукції браконьєрства та речових доказів, що вилучаються;
бронежилетами та іншими спецзасобами.

Зазначене необхідне, тому що рейд бригади мисливської охорони є видом спеціальної операції, яка, зазвичай, проводитися правоохоронними органами поліцейського типу, тому задля безпеки своїх співробітників повинні мати аналогічне оснащення.

Необхідною запорукою ефективної боротьби є інструктаж бригади. Інструктор повинен: детально розповісти членам бригади про особливості мисливських угідь, що будуть ними охоронятись; надати інформацію про маршрут, ознайомити бригаду з її складом, технічним оснащенням, звернути особливу увагу на тактику та етику індивідуальної поведінки членів бригади з порушниками правил полювання, необхідність прояву активності й принциповості під час рейду, суворе дотримання законності й сумлінності при здійсненні своїх функцій, суворе і точне виконання вказівок старшого бригади.

Під час інструктажу перевіряються знання членами бригади правил полювання, інших вимог мисливського законодавства і охорони природи, прав і обов’язків із здійснення охорони мисливських угідь, мисливських та інших документів, техніки безпеки. Особлива увага приділяється взаємовиручці, умовним сигналам і взаємозв’язку членів бригади.

Найбільшого поширення набули наступні бригадні методи виявлення фактів браконьєрства та затримання порушників правил полювання:

1. Маршрутний метод охорони мисливських угідь, що являє собою вихід (виїзд або виліт) бригади за заздалегідь розробленим планом у певні мисливські угіддя для їх охорони як у денний, так і в нічний час. Під час рейду бригада обстежує, в першу чергу, місця концентрації диких тварин (місця днювань, ночівель, розмноження дикого звіра, кормові поля, водойми, водопої, солонці, підгодівельні майданчики, шляхи міграції тощо). У місцях переходів тварин, стежок, що перетинаються з дорогами, браконьєри можуть замаскуватися і застосовувати заборонені знаряддя і засоби добування (капкани, петлі, фари, прибори нічного бачення, теплові зори).

Маршрутний метод охорони мисливських угідь може здійснюватися у вигляді об’їзду, обльоту або пошуку. Об’їзд (обхід) є типовою профілактичною формою боротьби з браконьєрством. Це заздалегідь спланований огляд (з пунктами спостереження) ділянок мисливських угідь із зонами найбільш ймовірного перебування диких тварин. Його здійснюють на автотранспорті або конях. Приводом до пошуку можуть бути заяви очевидців незаконного полювання, виявлені залишки тварини, кров, сліди транспортних засобів або браконьєрів.

Однією з різновидів пошуку є переслідування браконьєрів по «гарячих слідах». Найбільш результативним переслідування буває при наявності декількох швидкохідних, радіофікованих транспортних засобів, оснащених приладами нічного бачення і потужними освітлювальними приладами.

2. Метод прихованого патрулювання, засідок і секретів.

Для здійснення цього методу формується кілька бригад (кожна має не менше трьох осіб), яка діє за заздалегідь розробленим планом. Цей метод найбільш ефективний у нічний час, особливо своєю несподіваністю, можливістю приховано вивчити динаміку браконьєрських дій. Однак для реалізації цього методу необхідно вивчити місцевість, визначити місця патрулювання, засідки груп і їх дислокації, провести консультації з фахівцями.

Необхідно зазначити, що у Положенні «Про державну лісову охорону» не має Методик запропонованих у нашій статті. Тому, закликаємо до обговорення та створення законодавчої ініціативи щодо розробки та запровадження відповідних нормативно-правових актів, які стануть інструментом для ефективної охорони лісових і мисливських угідь.

Вадим БОЛЬШАКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top