Хто головний у мисливських угіддях?

Визначальна роль єгеря у ефективності та рентабельності мисливського господарства.

Загальновідомо, що браконьєрство – це лихо мисливського господарства. Тому, у розвинутих країнах боротьбі з браконьєрами завжди приділялась особлива увага. Недосконала організація єгерської служби в Україні робить цю боротьбу неефективною.

У Законі України «Про мисливське господарство та полювання», за виключенням ст. 29, відсутні будь-які нормативно-правові матеріали стосовно правового регулювання службової діяльності та функціональних обов’язків єгерської служби, користувачів мисливських господарств.

Щодо ст. 29. «Єгерська служба», то нею все що передбачено, так це те, що користувачі угідь повинні створювати єгерську службу з метою охорони мисливських угідь з розрахунку не менш як один єгер на п’ять тисяч гектарів лісових, або десять тисяч гектарів польових чи водно-болотних угідь, і все!

Натомість, на нашу думку, єгер – чи не найважливіша людина в мисливських угіддях.

Щоб не думали собі користувачі, але єгер повинен бути не тільки висококваліфікованим фахівцем з організації полювання, його основний обов’язок – охороняти фауну, яка мешкає на території його мисливського господарства.

У країнах з розвиненим мисливським господарством, як правило, над збереженням та відтворенням мисливських біоресурсів працює тандем – єгер та мисливствознавець. Мисливствознавець – відповідальний за визначення перспектив стратегічного розвитку мисливського господарства, а єгер – проводить повсякденне виконання завдань задля розвитку господарства, про які ми згадували вище. І тільки тоді, коли єгер на відповідному рівні виконує свої посадові обов’язки і вирішує всі поставлені перед ним завдання, він стає найважливішою ланкою ефективного мисливського господарства.

Поговоримо про єгеря, не як про персонал, що надає послуги мисливцям, а про єгеря-охоронця, що є набагато важливішим.

Те, що єгер повинен мати відповідну освіту, фізичну підготовку, забезпечений транспортом, сучасними спецзасобами для захисту та боротьби з браконьєрами, ми вже неодноразово наголошували у публікаціях «Лісового і мисливського журналу».

Так, у 2014 році для підвищення ефективності боротьби єгерської служби з браконьєрством в Україні було розроблено Державний стандарт професійно-технічної освіти (ДСПТО -5169.КО.74.60-2014), відповідно з яким основна функція єгеря – догляд та охорона диких тварин від браконьєрства у закріпленому за ним обході. Але навряд цьому стандарту відповідає хоча б 10% єгерської служби.

Що стосується юридичної підготовки, то єгер, за законом, є суб’єктом правоохоронної діяльності й він обов’язково повинен знати основи особистої безпеки, оперативно-розшукової діяльності, припинення та запобігання проявам протиправних дій, правила і особливості застосування вогнепальної зброї та спеціальних засобів, методів примусу та адміністративного впливу при виконанні правоохоронної діяльності.

Для успішного виконання своїх професійних завдань, єгер має бути забезпечений відповідними інструктивними, службовими матеріалами, зокрема, на основі досвіду країн з розвиненою поліцейською системою. Таких якісних та сучасних Інструкцій для єгерської служби нам вкрай бракує і перейматись цим питанням повинні, в першу чергу, користувачі за підтримки науковців та держави.

Так, зокрема вивчаючи випадки бракон’єрства, можна прийти до висновку, що матеріали огляду місця події, підготовлені нашими єгерями в більшості випадків, зроблені не професійно, а інформація, що в них зазначена, не є достатньою для розшукової діяльності – виявлення та подальшого встановлення осіб, що вчинили незаконні дії у мисливських угіддях.

Це свідчить про необхідність вдосконалення охоронної діяльності у мисливських угіддях України, використовуючи досягнення світового досвіду з криміналістики для розслідування фактів незаконного полювання.

Недоліки у розслідуваннях браконьєрства призводять до необ’єктивного розгляду справ у судах і відсутності покарань правопорушників. Це вже як наслідок, причина негативних результатів у судах пов’язана з відсутністю правильно зібраної та зафіксованої інформації під час огляду місця злочину.

Винна у цьому не єгерська служба, а відсутність у відповідних нормативно-правових актах Методики огляду подій і рекомендацій відносно обстеження мисливських угідь, перевірки у громадян дозволів на полювання, складання протоколів та розглядання відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, зупинку на території мисливських угідь транспортних засобів та проведення їх огляду, знарядь, добутої дичини, застосовування спеціальних засобів та зброї у порядку, встановленому законодавством.

Наприклад, одним з найефективніших способів збору інформації та фіксування правопорушень є застосування сучасних технічних засобів стеження, так званих, «фото-пасток». Це фото-, відеореєстратори, оснащені датчиками руху та можуть знімати уночі, що дозволяє стежити за тим, що відбувається у «полі зору» камери цілодобово в автоматичному режимі. Відзняті фото- і відеофайли зберігаються на спеціальній карті пам’яті або записуються на сервер в он-лайн режимі. Також ці пристрої можуть повідомляти через мобільний зв’язок про фіксацію руху на її ділянці.

Такі «помічники» дозволяють незначному підрозділу єгерської служби цілодобово контролювати мисливські угіддя, які розташовані в зоні їх відповідальності і при цьому оперативно припиняти випадки браконьєрства. Фото-пастки можуть допомагати єгерям проводити обліки дичини. Як показує практика країн, де давно вже застосовуються такі пристрої боротьби з браконьєрами, тут стає набагато ефективнішою. При цьому фото- та відеоматеріали, відзняті фото-пастками є речовими доказами у суді.

Саме тому, для успішного виконання професійних завдань, ефективної охорони та покарань браконьєрів, єгер повинен бути технічно оснащений і володіти Інструкціями для своєї службової діяльності, зокрема, на основі досвіду поліцейської справи розвинутих країн світу, про що ми розповімо у наступних номерах нашого журналу.

Вадим БОЛЬШАКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top