Перший музей історії лісу на Закарпатті

Музей історії лісу у Великобичківському лісомисливгоспі.

Музей розміщено у двох залах. У першій залі представлено експозиції із життя селища, історичні дані про побут, промисловість, освіту, спорт, медицину, релігію. Друга зала представлена історією лісового господарства в різні періоди панування іноземних режимів: Австро-Угорщини, Румунії, Чехословаччини, Угорщини, Радянського Союзу.

Музей історії лісового господарства розташований у селі Кобилецька Поляна Рахівського району. І створений він був для того, щоб ми могли краще зрозуміти, як бачили навколишній світ у минулому столітті люди, які працювали в лісі або мали до нього відношення. Ліс відігравав у житті наших пращурів величезну роль. Він був головним захисником і помічником закарпатців, допомагав їм виживати у жорстких умовах. Люди полювали в лісі, збирали ягоди і гриби, будували з дерев свої житла і переробляли деревину. А на варті «зелених легенів» стояли лісівники, – авторитетні й поважні люди.

Експонати музею, до збирання яких долучилися колективи всіх лісництв, розповідають про давню історію лісового господарства та життя Рахівського району. Збирали їх упродовж кількох років і все для того, щоб люди дізналися про лісівників та свій куточок якомога більше.

Начальник Закарпатського ОУЛМГ Валерій Мурга наголосив на унікальності музею під час його відкриття: «Деякі експонати цілком можуть конкурувати з фондами краєзнавчих музеїв. Про такий музей, напевно, мріяли всі, хто колись працював у лісгоспі. Лісівники запрошують всіх охочих на екскурсію. Але я впевнений, що цей музей, який вражає своїми надбаннями і наповнений безцінними матеріалами, з любов’ю зібраними лісівниками, можна використовувати і для проведення уроків біології та історії нашого краю. Від усіх жителів Закарпаття та працівників лісової галузі кажу велике спасибі творцям музею. Важливим для музею є також стенд з біографією сина Закарпаття – одного з найвідоміших у світі мистецтва художника Йосипа Бокшая, який народився у Кобилецькій Поляні. А ще на стінах музею можна побачити й деякі репродукції його картин. Вважаю, що нам є ким пишатися і для кого берегти природу. А щоб виховати патріотів, треба більше розповідати про наше минуле, лісівників, які служать лісу й людям, їх досягнення та здобутки. Тоді ми відчуватимемо гордість за наше Закарпаття і любитимемо його ще більше».

– Музей, у якому вчать любити природу, відкрили для закарпатців і він уже став улюбленим місцем для школярів району. На екскурсію до лісівників також приїжджали діти й туристи з Донбасу та Чеської Республіки. У ньому ведеться активна еколого-виховна робота дбайливого ставлення до лісу та його жителів» – розповідає директор Великобичківського ЛМГ Юрій Сойма.

У музеї представлено зрізи дерев, опудала диких тварин, старовинні інструменти лісівників, вивіски лісництв, нагрудні знаки «вартових лісу». Музей цікавий і тим, що в ньому велика кількість архівних документів і фотографій людей, які присвятили своє життя лісовим масивам Карпат. Зібрана форма лісівників усіх періодів, – починаючи з часів Австро-Угорщини й донині. Чучела тварин для лісівників – це не головна гордість. Куди важливіше гербарії лікарських рослин, зразки насіння і навіть винищувачів лісу, експонати яких також представлені в музеї. Уже в найближчий час планується розширення музею історії лісу та впровадження інноваційних технологій – звуковий супровід голосів птахів та шум лісу.

Юлія ДАВИДОВА,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top