3–5 років – і дрова!

Дослідження тополь і верб для задоволення потреб біоенергетики.

Обсяг використання відновлюваних джерел енергії і, перш за все, деревини та деревної біомаси промислово-розвиненими країнами дуже зріс в останні десятиліття. Згідно з прогнозами, він збільшуватиметься і надалі. Створення цільових лісових насаджень та плантацій швидкорослих видів є ефективним засобом для інтенсифікації виробництва деревного палива. На сьогодні, за різними оцінками, на біоенергетичних плантаціях продукується 15–20% світового деревного палива. Для створення таких плантацій найчастіше використовуються швидкорослі види родів Populus та Salix. Зокрема загальна площа штучних насаджень тополі, за даними ФАО, у 2008 році дорівнювала 5,3 млн га, тоді як у 2016 році – 31,4 млн га, з яких 9,4 млн га (30%) – для виробництва деревини та 0,9 млн га (3%) – для виробництва біомаси для палива. У Канаді та Китайській Народній Республіці вирощують 96% світових ресурсів культур тополь. Упродовж останніх 10 років у різних країнах активізувалися роботи зі створення короткоротаційних біоенергетичних плантацій тополь та верб, а також проводяться дослідження щодо отримання та випробування сортів, придатних для таких насаджень.

Вивчення потенціалу спеціально створених насаджень швидкорослих деревних видів активно провадиться низкою держав – Швеція, Фінляндія, США, Канада, Польща тощо. Стрімко розвивається такий напрямок досліджень і в Білорусі та Росії. Проте в нашій країні це питання ще недостатньо опрацьоване, незважаючи на його актуальність. Короткоротаційні плантації швидкорослих порід (SCR – short rotation coppice) можуть забезпечувати максимально ефективний вихід біомаси на 3–4 рік після створення. Швидкі темпи росту при цьому, без сумніву, стають можливими тільки за використання спеціальних сортів, отриманих селекційним шляхом, та за врахування особливостей їхнього росту та адаптивної здатності до конкретних типів лісорослинних умов. Слід зазначити, що в Україні великі підприємства висаджують на великих площах сорти іноземної селекції. Наявні швидкорослі віт­чизняні сорти були випробувані і запропоновані для створення плантацій з метою отримання балансів та крупномірної деревини.

Все це зумовлює доцільність проведення робіт з виявлення найбільш перспективних та високопродуктивних сортів тополь і верб вітчизняної селекції для створення короткоротаційних біоенергетичних плантацій з періодом вирощування 3–5 років. Особливу увагу під час закладання плантацій потрібно приділяти саме добору культиварів відповідно до лісорослинних та ґрунтових умов. Таким чином набувають великої актуальності роботи з випробування сортів тополь та верб вітчизняної селекції, що будуть перспективними для вирощування в Україні. Створення короткоротаційних біоенергетичних плантацій тополь і верб сортовим садивним матеріалом дасть можливість забезпечити переробні підприємства більшою кількістю високоякісної сировини, а використання біопалива значно сприятиме вирішенню питання енергетичної незалежності України.

Роботи з гібридизації та сортовипробування тополь в Україні тривають ще з середини ХХ століття. Найбільш інтенсивними вони були у 60–70 роки під керівництвом Н.В. Старової. У 80–90 роки до Державного реєстру сортів України було внесено 8 сортів селекції УкрНДІЛГА, зокрема, «Львівська», «Гулівер», «Тронко».

Обстеження сорту «Дружба»

На території ДП «Харківська ЛНДС» УкрНДІЛГА в 2014 році співробітниками лабораторії селекції створено колекційно-маточну плантацію, на якій нині представлено 10 клонів верб і 45 тополь, переважна більшість яких є штучними гібридами, декотрі мають статус сорту. Окрім сортів віт­чизняної селекції (наприклад, тополі «Львівська», «Гулівер»), тут також представлені і закордонні, причому як ті, що давно культивуються в Україні (тополі «Сакрау», «Брабантика»), так і порівняно нові (тополі «Vereecken», «Serotina», «Dorskamp»). Також у 2014–2015 рр. створено і сортовипробні культури тополь та верб.

Упродовж 2014–2018 рр. ведуться роботи з вивчення росту, розвитку та морфології сортів тополь і верб. За результатами цих досліджень, найбільш перспективними в цих умовах виявилися культивари тополь «Перспективна», «Новоберлінська 7», «Слава Україні», «Новоберлінська 3», «Роганська», «Стрілоподібна» та верб «Печальна», «Мавка», «Лісова пісня».

Лілія ТОРОСОВА,
с.н.с. лабораторії селекції
УкрНДІЛГА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top