Попит та стандарти

Світовий ринок пелет: зростання і вдосконалення.

За даними консалтингової компанії FutureMetrics (США), 2018-й був найбільш вдалим для світового ринку деревних пелет за останні п’ять років за показниками росту та ціноутворення. Для задоволення вимог ринку ЄС, Європейська пелетна рада оголосила про початок у 2019 році процесу перегляду програми сертифікації деревних пелет ENPlus.

Динаміка ринку

Американська консалтингова компанія FutureMetrics LLC, яка здійснює аналіз ринку, керівництво операціями та надає стратегічні рекомендації для провідних світових компаній у секторі деревних гранул, опублікувала огляд ринку пелет за 2018 рік. Згідно з її даними, він став для цього сегменту найвдалішим за останні роки, показавши зростання на 26% у порівнянні з 2017-м. Аналітики компанії відзначають, що за період з 2013 по 2014 рік відбулося зростання обсягів торгівлі деревними гранулами на 19%, у 2014–2016 роках мало місце деяке уповільнення темпів до 7%, але вже починаючи з 2017 року ринкові умови покращилися, а світова торгівля збільшилася на 13%, до 18,9 млн тонн.

В першу чергу, зростання обсягів реалізації пелет у 2018 році викликано підвищеним попитом у таких країнах як Данія, Великобританія, Японія та Південна Корея. Зокрема у Великій Британії попит на пелети збільшився за рахунок введення в експлуатацію електростанції у Лінемуті та модернізації четвертого блока на електростанції Дракс. За прогнозами FutureMetrics, у поточному році слід очікувати подальшого зростання попиту завдяки виходу зазначених споживачів на нові потужності вироблення енергії. А в 2020 році компанія очікує попит на деревні пелети також і в зв’язку з введенням британцями в експлуатацію біо-ТЕС «Тісайд».

Зростання попиту на пелети у Данії викликаний, перш за все, політикою конверсії вугілля в біомасу на великих центральних електростанціях. Очікується, що подальше збільшення обсягів продаж деревних гранул буде пов’язане з використанням їх також і для опалення в житловому секторі. Попит на промислові деревні пелети у Бельгії впродовж останніх кількох років залишався відносно стабільним. Зростання імпорту в 2018 році стало наслідком збільшення потужностей на двох паливних заводах країни, а також поліпшенням умов використання біопалива на внутрішньому ринку опалення.

Як повідомляється в дослідженні FutureMetrics, раніше Нідерланди були основним ринком для постачання деревних пелет, але після введення у 2012 році нової схеми субсидування поновлюваних джерел енергії, ринок почав швидко знижуватися. Однак, за прогнозами аналітиків компанії, починаючи з 2019–2020 рр., Нідерланди знову можуть стати одним із основних ринків споживання деревних пелет у промисловому сегменті.

А ось в Італії попит на пелети обумовлений, перш за все, побутовим, а не промисловим їх використанням. Упродовж останніх кількох років на попит впливали теплі зими та більш низькі ціни на традиційне паливо. Але вже в минулому році обсяг реалізації пелет збільшився майже на 29% і наблизився до рекордних показників, зафіксованих у 2014 році.

Імпорт пелет в Японію торік перевищив 1 млн тонн, що майже вдвічі більше, ніж зафіксовано у 2017 році. При цьому, близько 63% імпорту пелет надходило в Японію з Канади, а ще 31% – із В’єтнаму. Аналітики FutureMetrics очікують продовження швидкого зростання японського імпорту і протягом наступних кількох років.

Південна Корея імпортувала у 2018 році понад 3,4 млн тонн деревних пелет, при цьому більше 95% відсотків зазначеного обсягу отримано від виробників пелет у Південно-Східній Азії.

Нові вимоги і стандарти

Європейська пелетна рада оголосила про перегляд у 2019 році вимог до сертифікації пелет за програмою ENPlus. Нагадаємо, що програма ENplus була ініційована Німецьким інститутом гранул у 2010 році, розроблена з метою забезпечення якості деревних гранул та охоплює весь ланцюжок поставок від виробництва до кінцевої точки реалізації. На міжнародному рівні ENplus почала працювати з 2011 року і впродовж семи років стала провідною системою сертифікації якості деревних пелет у світі. ENPlus сертифікує сьогодні близько 900 компаній в 45 країнах по всьому світу, а обсяг сертифікованих пелет становить близько 10 млн тонн.

Експертна комісія ENPlus видає сертифікат на виробництво і продукцію, який чинний три роки, проте перевірка дотримання стандартів якості на виробництві відбувається щорічно. Попит на деревні паливні пелети зростає, відповідно збільшується й кількість виробників, що тягне за собою появу нових норм якості і посилення вже існуючих. Сертифікат ENPlus не тільки може підтвердити якість продукту, але й дає право, у разі невідповідності придбаного товару заявленим якостям, звернутися у встановленому порядку зі скаргою до Європейської пелетної ради.

Слід зазначити, що це вже третя ревізія стандартів деревних пелет за останні вісім років. Як пояснюють у керівництві ENPlus, це викликано необхідністю постійного задоволення вимог ринку. Нагадаємо, що раніше зміни до сертифікації вносилися в 2010 році. Тоді були скасовані стандарти DIN Plus, DIN 51731, о-Norm 7135, SS 1871, в силу вступив стандарт якості EN 14961-2. Також були додані нові критерії: пелети були розподілені на три класи (A1, A2, B).

Також зміни вносилися і в 2015 році, тоді вони торкнулися вимог до сировини і методів сертифікації. Показник стирання для пелет класу А1 було встановлено на рівні 98%, гранична зольність пелет класу А2 змінена з 1,5% до 1,2%, установлені норми насипної щільності для пелет усіх класів – 750 кг/куб. м та ін.

Як зазначають у ENPlus, нові норми будуть напрацьовані з урахуванням зворотного зв’язку від зацікавлених учасників ринку, а також найновіших наукових даних та отриманого досвіду в ході управління сертифікацією деревних пелет. Передбачається, що сам процес перегляду сертифікації буде здійснюватися у два етапи. На першому буде утворено спеціальний Консультаційний комітет, який складатиметься з представників компаній, що займаються виробництвом і реалізацією деревних пелет, органів управління та сертифікації, сертифікованих компаній та організацій кінцевих користувачів. Основним завданням зазначеного органу стане обговорення ключових правок, а також затвердження проекту документації. Другим етапом стане проведення у травні-червні 2019 року громадських консультацій, в ході яких кожен учасник ринку деревних пелет матиме можливість прокоментувати проект документації та надати свої пропозиції. Очікується, що переглянутий варіант процедури і вимог ENplus набуде чинності до кінця 2019 року.

Слід зазначити, що сертифікація деревних пелет є обов’язковою процедурою для більшості країн ЄС. Через це їх європейські споживачі більш схильні до купівлі продукції з відповідним сертифікатом якості. Що стосується українських виробників, то лише декілька виробництв мають сертифікат якості, попри те, що понад 90% деревних пелет українського походження вже відповідають стандартам ENPlus. Відповідно, реалізація деревних пелет на зарубіжних ринках без сертифіката якості тягне за собою певні проблеми, оскільки покупець такої продукції повинен буде провести дослідження для визначення якісних параметрів.

Тому для виробників сертифікація є показником конкурентоспроможності як на місцевому, так і на світовому ринку деревних пелет. Як бачимо, у 2019 році ENPlus має наміри встановити нові стандарти якості у сфері виробництва і реалізації пелет, тим самим мотивуючи виробників до підвищення якості їх продукції, а продавців – до поліпшення сервісу.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top