Ті, що зберігають млини

17 жовтня Українська Млинологічна Асоціація (УМА) і Державна наукова архітектурно будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного провели «День млинів».

Метою «Дня» було згуртувати дослідників і шанувальників млинів та млинарства й презентувати перед зацікавленою аудиторією результати реалізації проекту УМА, підтриманого Українським культурним фондом. Серед здобутків проекту, що їх можна «потримати в руках», – комплект авторських листівок «Вітряки України», роздатковий буклет «Збережіть млин у рідному селі» і другий випуск «Українського млинологічного журналу» – наукового часопису УМА. Журнал обсягом 304 сторінки містить понад 40 статей українських та іноземних авторів і 545 ілюстрацій. Завдяки підтримці Українського культурного фонду журнал було видано гідним накладом у 1000 примірників, що дозволило забезпечити ними бібліотеки, наукові установи та окремих дослідників. Повноколірна електрон­на версія журналу незабаром буде викладена в інтернеті у вільному доступі.

Млинологія – ця нова для України галузь знань – нараховує рівно десять років: у жовтні 2009-го молодий черкаський історик Назар Лавріненко, який вже мав досвід відновлення вітряка у рідному селі Івківці біля Холодного Яру, організував першу наукову конференцію з млинів і традиційного млинарства. У конференції тоді взяли участь представники Міжнародного млинологічного товариства (The International Molinological Society, TIMS) на чолі з його Президентом Віллемом ван Берґеном. TIMS – це товариство, що існує вже понад 50 років і діє на громадських засадах, об’єднуючи понад 500 дослідників з 30-ти країн світу. Кожні чотири роки TIMS проводить великий міжнародний симпозіум, щоразу – в іншій країні, кожні два роки – експедиції млинами. Має власне періодичне видання «International Molinology» – журнал, що виходить двічі на рік. Існують і періодичні видання окремих країн чи регіонів, наприклад, у Франції – журнал «Le Monde des Moulins» («Світ млинів»), у Нідерландах – «De nieuwe Molenwereld» («Новий світ млинів»), у Фландрії – «Vlaamse Molens» («Фламандські млини») тощо. Досвід іноземних колег допоміг започаткувати й в Україні міждисциплінарну галузь знань – млинологію (англ. molinology). Вона вивчає млини та інші інженерні споруди, що використовують силу вітру, води, м’язову силу людини чи домашніх тварин для приведення у рух зернопереробного, лісопильного, ковальського, сукновального або іншого обладнання (відомо понад сто функцій).

2011 року Назар Лавріненко започаткував УМА, а 2014 року коштом меценатів був видрукуваний перший випуск «Українського млинологічного журналу» за матеріалами конференції. Електронну версію першого випуску можна скачати за посиланням: http://mills.047.org.ua/images/stories/umj/umj.pdf.

Після конференції та виходу журналу млинологія в Україні почала швидко розвиватися. Це надихнуло небайдужих людей і на практичні дії: 2014 року зусиллями Володимира Миленка було відновлено вітряк у селі Дейманівка Пирятинського району Полтавської області, 2017 року ще один ентузіаст, Володимир Ігнатенко, відновив до діючого стану промисловий вітряний млин 1909 року у селі Пустовіти Миронівського району Київської області. Обидві акції були виконані за кошти місцевих меценатів. Українські дослідники млинів опублікували статті у часописі «International Molinology», взяли участь у млинологічних конференціях у Данії, Чехії та Румунії. Влітку 2016 року була організована десятиденна подорож млинами Закарпаття та Львівщини для представників TIMS, що завершилася конференцією «Українські млинологічні студії» на базі НУ «Львівська політехніка». Її матеріали поклали початок створенню другого випуску «Українського млинологічного журналу», редактором і упорядником якого стала Олена Крушинська – відомий краєзнавець, автор кількох путівників і десятків статей про пам’ятки України, член TIMS та УМА. Про деякі видання  О. Крушинської, зокрема, ґрунтовний двотомний путівник Дністром, ми вже писали раніше.

Олена Крушинська розповіла про роботу над млинологічним журналом

19 серпня 2019 року журнал було представлено у Берліні на щочотирирічному Симпозіумі Міжнародного млинологічного товариства TIMS, представники якого теж є серед авторів журналу. Презентував журнал на Симпозіумі особисто Президент TIMS Віллем ван Берґен.

В Україні журнал було презентовано в рамках «Дня млинів». Розпочався він з відкриття виставки «Вітряки Олега Яриніча». 27-річний культуролог і художник родом з Волині представив оригінали своїх малюнків до листівок «Вітряки України», виданих за підтримки УКФ. Вони відображають 30 найяскравіших зразків вітряних млинів різних типів з усіх регіонів України – від Волині до Криму.

Головною подією стала презентація журналу. Редактор і упорядник Олена Крушинська розповіла найцікавіші історії з процесу його створення і надала слово кожному з авторів, хто зміг приїхати на презентацію. Серед них були представники Науково-технічної бібліотеки НУ «Львівська політехніка» Рената Самотий, Надія Козел та Олена Ніколюк, заступник директора львівського скансену Сергій Ципишев з колегами, харківський архітектор-реставратор Денис Вітченко, київський журналіст і краєзнавець Павло Філь, рятівники дейманівського млина – родина Миленків, Олег Яриніч, який не лише створив листівки, а й підготував дві статті для журналу, та голова УМА Назар Лавріненко. Завершився «День млинів» чудовим виступом етногурту «Окраса»: спеціально для такої нагоди його учасниці підготували народні пісні на тему млинів і мельників.

Відеозапис і фоторепортаж із «Дня млинів», анонси статей «Українського млинологічного журналу», а також чимало цікавинок про млини можна побачити на сторінці УМА у Фейсбуці:
www.facebook.com/MlynyUkrajinyUMA («Млини України. Сторінка Української Млинологічної Асоціації»).

Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top