На старті року

Треба доглядати свій ліс.

Звідки ялинки? З Летичева, звісно. Перефразовуючи відомого поета-класика, так можна висловитися про неодмінні зелені атрибути Нового року, які ще до Дня Святого Миколая прикрасили Софійський і Контрактовий майдани столиці. Змонтували їх із деревець різної висоти, від 1,5 до 4 м. Тисячу таких ялинок доставили перед святами з Летичівського лісгоспу, де заготовили на спеціальних плантаціях, а також під час проведення рубок формування та оздоровлення лісів. Отже, подільські бори не постраждали.

Місцеві лісівники не вперше відправляють до Києва солідні партії кількарічних сосон та ялин, вирощених на невгіддях, під лініями електропередач тощо. Тим самим дарують мешканцям і гостям столиці святковий настрій і водночас поповнюють касу підприємства. Та й мають чим пишатися, адже в тому, що цьогорічна ялинка на Софійському майдані визнана однією з найкращих у Європі, немала і їхня заслуга. Загалом під час минулої кампанії лісгосп реалізував організаціям та населенню понад 1,5 тисячі новорічних деревець.

Виплекали їх у Козачанському та Бохнянському лісництвах. Останнє – єдине на підприємстві, розташоване на піщаних ґрунтах. Називають цей острівець «Подільським Поліссям» і в культурах тут, зрозуміло, домінує сосна звичайна. Півтора десятка років очолює лісництво Олександр Шевчук. З перших днів роботи на посаді взявся закладати декоративний розсадник, який на сьогодні став своєрідною візитівкою лісгоспу. На площі 0,6 га вирощують саджанці понад 25 порід. У трьох капітальних теплицях проводять зелене живцювання екзотів, живці заготовляють із власної маточної плантації, яка займає 0,2 га; на 1 га знаходиться шкільне відділення. На вкоріненні зазвичай перебуває в межах 90 тисяч штук рослин. Найбільшим попитом користуються ялини – голуба, коніка, колюча. Чимало хвойних у горщиках реалізують напередодні новорічних свят.

Основною лісотвірною породою на підприємстві є дуб звичайний, на долю якого припадає майже дві третини площ.

Головний лісничий Олександр Штойко: «Наша мета – відродження слави подільських дібров»

– Торік, – розповів головний лісничий Олександр Штойко, – відтворення лісу провели на 50,5 га. Там, де не водяться дикі свині, перевагу надали шпигуванню жолудів, понижені ділянки залишили під природне поновлення вільхи чорної. На інших площах садили сіянці з розсадників, що є в кожному з чотирьох лісництв. За сезон вирощуємо понад півмільйона штук стандартного садивного матеріалу. Особливу увагу приділяємо насінництву – маємо лише по дубу звичайному більше півсотні гектарів паспортизованих об’єктів – це лісонасіннєві ділянки в Головчинецькому лісництві та п’ять плюсових дерев у Бохнянському. Вони задовольняють потребу в жолудях. Оскільки минула осінь була надзвичайно щедрою на врожай, при плані 6 т заготовили їх 13,5 т. Вдосталь припасли і насіння інших лісових порід.

З доброго насіння добре коріння – цю істину твердо засвоїли подоляни. Отож і плекають прекрасні здорові діброви. Саме такі бачив у Вовковинецькому лісництві, де теж переважають дубові ліси, в деревостанах яких чітко виражена ярусність. Перший ярус формує патріарх із домішками явора та ясена звичайного, берези бородавчастої, у другому виділяються липа серцелиста, клен гостролистий та клен польовий, граб звичайний, в’яз шорсткий, берест, осика. Гарно розвинений і підлісок.

Дуб звичайний – улюблена порода лісничого Вовковинецького лісництва Володимира Бортняка

– Кліматичні, фітопатологічні катаклізми змушують переорієнтовуватися на зміну структури насаджень, впроваджувати нові породи, – ділився думками лісничий Володимир Бортняк. – Так, на зміну ялині та сосні, що потерпають від хвороб і шкідників, вводимо модрину європейську. Насіння – зі своєї насіннєвої плантації. Фахівців галузі вражає 80-річне насадження, де, крім модрини, ростуть дуб, ясен, клен-явір, бук, граб, де запас на 1 га – до 800 куб. м. Це орієнтир для нас. Можемо похвалитися і зовсім юним насадженням на 20 га, створеним за схемою 1 ряд дуба звичайного і 1 ряд модрини європейської. Та ще новим насіннєсховищем, де тепер у зразкових умовах зберігається посівний матеріал…

За роботою – оператор Сергій Бадюк

Лісгосп розташований у лісостеповій зоні, яка характеризується неабиякими рослинними умовами. Тож тут широко використовують інтродукцію деревних порід як один із методів збільшення видового багатства природи, підвищення продуктивності та біологічної стійкості лісів. Крім модрини європейської, практикують введення в культури тополі канадської, бука лісового. На старті нового року аналізують уроки минулого, шукають нові шляхи збагачення видового розмаїття. І не лише в лісовирощуванні тривають пошуки. Плідні вони і в галузі деревообробки – про це йде мова в нашій традиційній рубриці «Акценти».

Сьогодні ще рано говорити про загальні підсумки 2018-го, але й попередні результати свідчать: він був для підприємства успішним. Наведу хоча б такий факт: у трудовому суперництві серед держлісгоспів області Летичівський виборов 1-ше місце в третьому кварталі, до призової трійки входив і в попередніх двох. Перемоги кував і кує весь колектив на чолі з директором Василем Сивуном. Біля керма він уже три десятиліття, за цей час вивів підприємство в число кращих в обласному управлінні, удостоївся почесного звання Заслуженого лісівника України. Господарство міцно стоїть на ногах. За три квартали минулого року, наприклад, реалізували продукції на 64,3 млн грн, на одного штатного працівника – на 315,3 тис. грн. Вартість знеособленого кубометра деревини становить 1430 грн. Не мають заборгованості перед державним та місцевими бюджетами, вчасно виплачують гідну зарплату (середню по лісгоспу довели до 16,4 тис. грн). Зароблені кошти вкладають у технічне переозброєння, соціальний розвиток.

…«Яке головне кредо директора?» – запитав я Василя Сивуна, коли прощалися.

Василь Михайлович відповів: «Головний герой повісті «Кандід» знаменитого французького письменника і філософа-просвітителя Вольтера не втомлювався повторювати «Треба доглядати свій сад». От і я кажу: «Треба доглядати свій ліс».

Золоті слова.

Микола ПУГОВИЦЯ,
Хмельницька область,
фото автора,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top