У пана Дуба

Як донести до людей правду про лісове господарство.

Вони лише солов’їв слухають», «Вони тільки те й роблять, що рубають ліс» – скільки разів доводилося чути такі та подібні закиди, звинувачення на адресу лісівників. Як унеможливити їх, що протиставити безпідставним, безглуздим звинуваченням? Один із варіантів відповіді на непросте для всієї галузі питання пропонують вінничани.

Насамперед процитую рядки з листа, опублікованого в газеті «Лісове господарство Вінниччини». Написала його директор літнього мовного табору при НВК «Томашпільська ЗОШ І-ІІІ ступенів – гімназія» М.М. Шпикуляк. «Незабутньою, – пише він, – стала для наших дітей поїздка в лісівничо-екологічний просвітницький пункт «У пана Дуба», відкритий у Томашпільському лісництві тульчинськими лісівниками. Створена тут матеріальна база дала змогу учням гарно відпочити, закріпити набуті знання з біології, зоології… Наші вихованці вражені культурою виробництва, запропонованою лісівниками. Тут є чому повчитися. Надзвичайно багато інформації, життєво необхідної дітям: про їстівні й неїстівні гриби, надання першої медичної допомоги при укусах змій, комах, при отруєннях… Вражає змістовна інформація про мешканців лісу, рослини й тварин Червоної книги, про правила поведінки в лісі, збереження його від вогню, сміття… В такому місці хочеться бути другом, а не ворогом лісу. Дякуємо трудовому колективу ДП «Тульчинське ЛМГ», особисто директору Віктору Поліщуку за такий чудовий подарунок».

Трохи з історії. Там, де перетинаються автотраси з Томашполя на Вінницю, Вапнярку, Ямпіль, розташоване урочище «Олександрівська дубина». Його ще називають «Солоний ліс»: у сиву давнину тут завжди зупинялися на відпочинок чумаки, котрі везли з Криму сіль. Їх, мабуть, пам’ятає могутній дуб, що росте на узліссі: за таксаційним описом йому вже близько 250 років. Унікальна пам’ятка природи, унікальне історичне місце – чому б не облаштувати тут рекреаційний пункт? Таку думку висловив директор Тульчинського ЛМГ Віктор Поліщук. Її підтримали в колективі. І закрутилося, завертілося – під керівництвом лісничого Томашпільського лісництва Віталія Дунського, майстра лісу Віктора Кривенка. Уже в процесі роботи проект обростав новим ідеями і зрештою дійшли згоди, що це має бути не просто відпочинковий комплекс, а лісівничо-екологічний просвітницький пункт. Назвали його «У пана Дуба» – на честь патріарха лісу, до якого прив’язали своє екомістечко самодіяльні ландшафтні архітектори з лісгоспу.

– Відкриваючи цей важливий об’єкт, – наголосив на урочистостях, що відбулися рік тому, начальник обласного управління лісового і мисливського господарства Анатолій Бондар, – лісівники піднімають завісу таємничості лісу. Ми відчиняємо двері до лісу, який оберігає лише свої природні таємниці. А в лісівників немає прихованих від людей таємниць, пов’язаних з вирощуванням і доглядом за борами і дібровами.

Передаючи символічний ключ від просвітницького пункту «У пана Дуба» вихованцям учнівського лісництва «Паросток майбутнього» Томашпільського лісництва, Анатолій Омелянович подарував їм і чудовий телевізор. Радості дітей не було меж! Задоволені залишилися й дорослі Ще б пак: облаштовано таке чудове місце з волейбольним майданчиком, розважально-ігровими спорудами для дітей, альтанками, лавочками, столиками з дубовими кріслами… Одне слово, передбачено все до найменших дрібниць, як у кращих рекреаційних центрах, що нині створюються лісівниками по всій Україні.

Схема розміщення еколого-просвітницької стежки, протяжність 2 км.
Зупинки:
1. Поетична.
2. Лісова мурашка.
3. Поляна первоцвітів.
4. Велетні лісу.
5. Лісові тварини.
6. Лісові птахи.
7. Виховна.
8. Орієнтувальна.
9. Повчальна.

Але мені хотілося б звернути увагу на родзинку тульчинців: вони зробили наголос на екологічному, просвітницькому аспектах. Аби кожен, хто прийшов сюди, почерпнув для себе багату інформацію про життя лісу та лісівників, збагатився знаннями про те, що ростити ліс – від насінини до віку стиглості – це не лежати під його кронами і слухати солов’їв. Лісівнича служба підприємства на чолі з головним лісничим Галиною Кілимник добре продумала зміст і форму кожного аншлагу, інформаційного стенда, щоб яскраво, дохідливо розповісти про довгий шлях перетворення насінини на міцне, здорове, красиве дерево.

Тут приємно відпочити, позайматися спортом, відкрити для себе чимало таємниць із життя лісу

– Наш пункт знаходиться поряд з молодим лісом, створеним у 2000 р., – провів коротку екскурсію лісничий Віталій Дунський. – Прямо тут можна ознайомитися з технологією вирощування діброви, прочитати на стенді, як готували ґрунт, що і як садили, скільки яких доглядів провели кожного року, починаючи з 2000-го. Поруч – інший стенд, де популярно розповідається про мету та особливості кожного виду догляду за лісом – освітлення, прочищення, проріджування, прохідні рубки. Прочитає людина і задумається, як це не просто плекати ліс. І вже не кидатиме знічев’я: «Вони тільки рубають». Відвідувачі також можуть пройти станціями еколого-просвітницької стежки, присісти та поспостерігати за насиченим життям мурашника, побачити і зрозуміти призначення кожної з біотехнічних споруд у мисливському куточку…

– Десятки тисяч вінничан і гостей краю відвідують за рік лісівничо-екологічні просвітницькі пункти, створені не лише в Томашпільському, а й інших лісництвах, – підсумував нашу зустріч «У пана дуба» директор Тульчинського ЛМГ Вік­тор Поліщук. – Причому кожен має свою особливість, свої цікавинки. Так, у Брацлавському лісництві (лісничий Михайло Дан) теж передбачено всі умови не лише для культурного відпочинку, але й для просвіти. Там відкрили справжній навчальний клас під відкритим небом. Закони природи, життя лісу та його мешканців у цьому класі, передусім, пізнають юні лісівники учнівського лісництва «Зелена діброва» Брацлавської школи гімназії. Потужно працює і рекреаційна зона «Маяки» Журавлівського лісництва (лісничий Олег Юхименко). Вона славиться парком дерев’яних скульптур, які зображають диких звірів, розважальними куточками. На території зони відпочинку організовано виставку та продаж декоративного й іншого садивного матеріалу.

…На завершення розповіді – слова очільника вінницьких лісівників Анатолія Бондаря: «Створення лісівничо-екологічних центрів, організація на їх базі просвітницької роботи – першочергове зав­дання лісівників. Бо лісівники мають чим підтвердити просту істину: державні підприємства лісового господарства є ефективним розпорядником державного лісового фонду. І лісівники працюють для людей, для створення лісів майбутнього».

Микола НИКАНДРІВ,
Вінницька область,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top