Любити – означає діяти

Шепетівські уроки.

Миколу Зведенюка нашим читачам представляти не треба – він з часу створення 2006 р. на базі Пліщинської загальноосвітньої школи і Шепетівського лісгоспу учнівського лісництва беззмінно ним керує. Його юні лісівники – постійні активні учасники природничо-краєзнавчих науково-практичних конференцій, неодноразові переможці профільних конкурсів. За заслуги перед українським народом Миколу Андрійовича нагороджено Грамотою Верховної Ради України. Педагог-новатор дорожить співпрацею з лісівниками, із задоволенням розповідає про міцні зв’язки з ними педагогів і школярів.

– Скажіть, – допитується в кореспондента, – чи є ще десь у країні державне лісове підприємство, яке мало б у своєму підпорядкуванні більше десяти лісництв і стільки ж учнівських? А в нас на базі Шепетівського лісгоспу функціонує одинадцять лісництв і при них дванадцять учнівських, де щорічно навчаються та набувають практичних навичок близько 300 старшокласників. Шість таких дитячих колективів створено при міських школах, а це говорить про популяризацію лісівничої професії і серед міських жителів. Опікуючись юними лісівниками, наставники обладнали в усіх шкільних приміщеннях класи або кабінети, відповідно оснастили їх експонатами на лісівничу тематику, забезпечили роздавальними та дидактичними матеріалами. Перед дітьми з розповідями на професійні теми виступають фахівці лісогосподарського та інших відділів підприємства. Незважаючи на велику завантаженість, частим гостем у школах є й сам директор Володимир Сасюк. За його ініціативи, наприклад, у нашому учнівському лісництві було створено дендропарк, завдяки його підтримці воно отримало звання зразкового.

Лісничий Полонського лісництва Олег Будник на практичних заняттях із юними лісівниками Буртинського учнівського лісництва

– Юні лісівники, – продовжує Микола Андрійович, – працюють і навчаються відповідно до складених планів. Вони садять ліс, доглядають за насадженнями, розселюють мурашники, виготовляють шпаківні та годівниці для птахів, прибирають лісові масиви від захаращень, проводять дослідження, виконують наукові роботи за завданнями вчених Малої лісової академії, що діє при Національному лісотехнічному університеті України… Проте діяльність учнівських лісництв не обмежується лише теоретичними та практичними заняттями. Дирекція лісгоспу часто влаштовує для учнів екскурсії, свята, вечори відпочинку тощо. В літню пору кращим вихованцям надаються безкоштовні путівки на оздоровлення в дитячих таборах. Такий підхід до роботи учнівських лісництв відіграє велику профорієнтаційну роль. Щороку кілька випускників шкіл вступають до лісогосподарських вищих навчальних закладів і здобувають омріяну професію. Відрадно те, що отримавши дипломи, приходять на роботу в лісгосп, який став для них рідним ще зі шкільної парти. Дехто не зупиняється на досягнутому і йде в науку, захищає дисертації, отримує вчені ступені. Та найголовнішим у роботі учнівських лісництв є, звичайно, виховання любові та бережливого ставлення до навколишньої природи…

Директор Шепетівського лісгоспу Володимир Сасюк під час урочистої посвяти в юні лісівники вручає посвідчення членам учнівського лісництва «Барвінок»

За площею ДП «Шепетівське лісове господарство» – не найбільше в Україні, але за виробничими показниками, профорієнтаційною роботою його можна вважати одним із кращих і результативних. Своїми успіхами колектив підприємства, підростаюче покоління завдячує директору, котрий на цій посаді вже понад 20 років, відміннику лісового господарства Володимиру Сасюку. З ним і ведемо розмову.

– Останніми роками, Володимире Михайловичу, посланці України беруть дедалі активнішу участь у Міжнародному конкурсі «Молодь у лісах Європи». Аби потрапити до фіналу, члени учнівських лісництв, студенти лісових навчальних закладів мають виконати ряд завдань, причому на англійській мові. Відрадно, що в призерах уже побували посланці Кропивницької, Полтавської, Житомирської областей. Не менш приємно й те, що на міжнародних юніорських лісових конкурсах, які передували конкурсу «Молодь у лісах Європи», тричі брали участь і завойовували призові місця українці й серед них двічі – ваші вихованці з Пліщинського учнівського лісництва. Отже, вони були піонерами, проклавши стежку до міжнародних перемог України.

– Так. На Х юніорському конкурсі 2013 р. у Ханти-Мансійську третє місце з науково-дослідною працею виборов Максим Роговський, поступившись лише представникам Малайзії та Росії. Перед тим, у 2009 р., на аналогічному, VІ конкурсі, від нашої країни виступали юні господарі лісу з Пліщина Олександр Мнюх та Оксана Пісна. Їхню дослідну роботу теж високо оцінило журі і присудило ІІІ місце. 2014-го року на Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв у Луцьку пліщинці завоювали гран-прі та право проводити черговий зліт на базі закладів освіти і лісгоспів Хмельниччини, тому вже наступного року область радо вітала представників кращих учнівських лісництв країни.

– Маєте право пишатися й тим, що саме в Подільському краї свого часу зародився юннатський рух…

– Перше учнівське лісництво – Буртинське – було створено 1969 р. на базі Полонського лісництва за ініціативи дирекцій Буртинської середньої школи та Шепетівського держлісгоспу. Невдовзі відзначатимемо його півстолітній ювілей.

– Знаю, що нині це одне з найкращих учнівських лісництв, про уроки якого варто розповісти окремо. Відомо також, що є ще бажаючі навіть у міських школах організувати юнацькі лісівничі колективи.

– Останнє, 12-те, відкрили при Шепетівській ЗОШ № 4, назвали «Барвінок». Влилося до нього 22 учні. В урочистій обстановці відбулася посвята їх в юні лісівники-барвінчата. Слід відзначити, що працюємо не лише з членами учнівських лісництв – залучаємо до різних заходів широке коло школярів. Вони беруть участь у щорічній акції «Майбутнє лісу у твоїх руках», у підготовці до зустрічі птахів, заготівлі насіння для висіву в розсадниках тощо. А скільки, скажімо, радості принесло пацієнтам Центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю, коли до них на початку жовтня завітали працівники підприємства на чолі з головним лісничим Олександром Заблоцьким, та ще з подарунком (до речі, територія центру озеленена за ініціативи та допомогою ДП «Шепетівський лісгосп»). В ігровій формі познайомили малечу з рослинами, звірами, птахами наших лісів, діти ж за допомогою волонтерів влаштували для гостей концерт. Свято пройшло під девізом «Ми любимо дружити».

– Я не вперше в лісгоспі, вже бував кілька разів раніше і помітив, з яким ентузіазмом члени колективу зустрічаються з юними, організовують для них нові й нові заходи…

– Разом з педагогами ми завжди в творчому пошуку. Ось спільно з колективом міської ЗОШ №1 реалізували проект «Школа під відкритим небом». І дорослі, і, що важливо, члени учнівського лісництва «Паросток» навесні та влітку розбивали територію, облаштовували доріжки, будували бесідки та фарбували їх… Дотримуємося принципу: «Любити – означає діяти». Доносимо до дітей, що мало любити природу на словах, треба все робити для того, аби вона красивішала, радувала розмаїттям, надихала на творчість. І радіємо, коли бачимо відгук у дитячих серцях, бачимо результат. У нашому конкретному випадку він – у тому, що з початком нового навчального року в школі просто неба уже проходять уроки з природничих наук. У зеленому класі нещодавно відбувся й відкритий урок, на який ми завітали разом із керівником учнівського лісництва, інженером охорони і захисту лісу Максимом Маєвським, інженером лісових культур Анною Кирильчук, директором школи Наталею Собчук, вчителями, батьками. Під час незабутньої зустрічі відбулася посвята п’ятикласників у юних лісівників. Треба було бачити, як сяяли від щастя їхні обличчя. Разом із дітьми раділи й дорослі.

– Практично вся лісова охорона працює в нас зі школярами, – підсумував директор лісгоспу Володимир Сасюк. – Підтримуємо і надалі підтримуватимемо свою молоду зміну.

Микола ПУГОВИЦЯ,
Хмельницька область,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top