Об’єкти світової спадщини

Проект «Збереження Карпатських пралісів» на теренах українських Карпат.

У продовж ХІХ–ХХ століть якісно змінився вплив людства на довкілля. До цього періоду суспільство жило у відносній гармонії з природою, то тепер все кардинально змінилось.

Унаслідок бездумного та безвідповідального людського господарювання у природі відбувається все більше незворотних процесів. Деякі з них вже неможливо відновити чи змінити.

Наприклад, праліси – це лісові екосистеми (угруповання), які виникли й розвиваються виключно природним шляхом, без втручання людини. Їх не можна створити наново чи відновити, єдиний шлях – їх збереження. Тотальні вирубки лісів по всьому Світу призвели до того, що праліси на території Європи збереглися лише у Карпатах, Балканах і європейській частині Росії.

Розуміючи загрози повного зникнення пралісів, європейська спільнота ініціювала заходи щодо збереження цих екосистем, зокрема, й в Україні.

Так, у 2014 році на території гірської частини Українських Карпат почав працювати природоохоронний Проект «Збереження Карпатських пралісів», ініційований ГО «Українське товариство охорони птахів» за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина).

Мета цього Проекту – зберегти залишки пралісів та старовікових лісів, які не лише є середовищем існування природного (корінного) біорізноманіття Карпатських лісів, а й слугують природними еталонами місцевих лісових екосистем, мають максимальну стійкість, відновну здатність та найвищу ефективність виконання екологічних функцій лісів.

Для реалізації Проекту вибрані Карпати, бо саме тут збереглось найбільше ділянок цих унікальних природних (корінних) лісів. На початок 2017 року в Українських Карпатах різними проектами й виконавцями виявлено близько 80 тис. га старовікових лісів, з яких понад 48 тис. га зберегли критерії пралісів. Крім них, ще близько 35 тис. га потенційних пралісових ділянок потребують польової ідентифікації.

Близько 30 тис. га ідентифікованих пралісів та старовікових лісів розташовані у межах природно-заповідних територій і захищені законом. Частина, а це 23,5 тис. га, лісів належить до об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». Всі інші ділянки розташовані у межах лісових господарств.

Щоб забезпечити стале збереження усіх пралісів та старовікових лісів, яким вдалося вижити, команда Проекту працює над розширенням площі покриття їх природно-заповідними територіями.

До Проекту «Збереження Карпатських пралісів» залучено дев’ять національних природних парків гірських Карпат із Чернівецької, Івано-Франківської, Львівської і Закарпатської областей, навколо яких у приграничних лісогосподарських масивах присутні праліси і старовікові ліси (до 14 тис. га в межах проектної території). А також достатньо великі площі займають захисні ліси, загальною площею до 44 тис. га.

Серед проектних парків – два: «Сколівські Бескиди» та «Зачарований край», перебувають у підпорядкуванні Держлісагентства, інші підпорядковані Мінприроди.

Проект пропонує розширити території цих парків за рахунок включення до їх складу приграничних лісових масивів з пралісами, старовіковими лісами, а також захисними лісами, які відповідно до природоохоронного законодавства не підлягають суцільним рубкам, і утримання їх у лісогосподарських підприємствах розцінюється як економічно невигідним, оскільки потребує лише догляду. Загальна площа пропонованого розширення парків – до 100 тис. га.

На перший погляд це значна територія, з точки зору вилучення її з лісового господарства. Але близько 44% цієї площі становлять особливо цінні для збереження ліси четвертої категорії, в яких відповідно до Правил проведення рубок та інших нормативних документів заборонені рубки головного користування. І саме це, на думку проектної команди, є вагомим аргументом для діалогу.

У процесі запропонованого розширення нацпарків, Проект шукає компромісні варіанти для усіх сторін, які сприятимуть гармонійному об’єднанню природоохоронних і лісогосподарських цілей.

За таким принципом у 2016 році було погоджено розширення територій нацпарків Закарпатської області: НПП «Ужанський», «Синевир» та «Зачарований край». У роботі брали участь представники усіх сторін і завдяки активній позиції керівництва Закарпатського облуправління ЛМГ на чолі з начальником Валерієм Мургою, компроміс було досягнуто – погоджено розширення Закарпатських нацпарків. Закарпатські лісівники перші із чотирьох областей Карпат пішли на об’єднання інтересів охорони унікальних карпатських лісів і ведення лісового господарства. І на мою думку – не прогадали.

Завдяки погодженню передати у нацпарки цінні для збереження ліси, НПП «Зачарований край» отримав всесвітнє визнання, оскільки кластери букових пралісів парку тепер номіновані на включення до об’єкта світової спадщини ЮНЕСКО.

Передача мотоциклів у НПП «Зачарований край»

Завдяки Проекту «Збереження Карпатських пралісів», з’явилась можливість не лише розширити території нацпарків за рахунок цінних для збереження лісів, а й підтримувати їх діяльність і розвиток. Щороку цим паркам надається матеріально-технічна та фінансова допомога для проведення досліджень, природоохоронної діяльності, екологічних акцій, розвитку туристичної мережі тощо. Кращі з них відзначаються першочерговою підтримкою. Зокрема нац­парки Держлісагентства – «Сколівські Бескиди» та «Зачарований край», які серед учасників Проекту зарекомендували себе як одні з найкращих, окрім оргтехніки, польового обладнання, першими отримали комплекти форменого одягу для служби охорони та знаходяться у пріоритеті на отримання автотранспорту, гірських мотоциклів тощо.

Також НПП «Зачарований край» надано співфінансування для отримання та впровадження грантового Проекту «Ліси без бар’єрів – Ліси для суспільства» (ForSoc). Це допомогло парку суттєво покращити свою еколого-просвітницьку базу.

З 2016 року Проект розпочав впровадження соціально-економічного компоненту – розвиток екомаркетингу, сільського зеленого туризму в зоні нацпарків. І саме парк Держлісагентства «Сколівські Бескиди» обраний у якості пілотної території з розвитку цього напрямку, оскільки започаткував цю активність ще раніше. Парку надано матеріально-технічну допомогу (автомобіль, обладнання, кошти на закладання плантацій з вирощування окремих видів трав’яних рослин) для виготовлення екочаїв .

Активна робота у рамках Проекту «Збереження Карпатських пралісів» продовжується. Налагодити діалог і співпрацю нацпарків з представниками лісового господарства, популяризувати ідею збереження лісів, а особливо пралісів і старовікових лісів – далеко не повний перелік завдань, які реалізує Проект. Головне, що є натхненна і дружна команда однодумців Проекту, є підтримка працівників лісового господарства. Це надихає на віру, що ідею гармонійного співіснування охорони пралісів та ведення лісового господарства буде втілено у життя.

Василь МОЧАН,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top