Чому аграрії проти

Ринок землі має бути проукраїнським.

17 вересня в Інформаційному агентстві «УНІАН» відбулася прес-конференція на тему: «Аграрії: Бездумна земельна політика призведе до трагедії в Україні». Представникам ЗМІ була надана можливість побачити й почути очільників найбільших громадських організацій, науковців, волонтерів, ознайомитися з їхніми оцінками ситуації в зв’язку з анонсованою відміною мораторію на продаж сільськогосподарських земель.

Головною у виступах більшості експертів була теза про те, що перед запуском ринку землі в Україні необхідно створити гарантовані законом передумови для забезпечення першочергового права на придбання землі діючим фермерським господарствам і місцевим громадам. Однією з таких передумов має стати створення державної земельної іпотечної установи, – наголосив голова ГС «Аграрний союз України» Геннадій Новіков. «Найкраще для України, – пояснив він, – це створення іпотечної установи, чого ми й вимагаємо, яка дозволяла б фізичній особі-фермеру прийти і під заставу взяти кредит довгостроковий і викупити землю у пайовика, якщо тому захотілося її продати», – сказав Новіков. Він додав, що подібну установу також зможуть використовувати й органи місцевого самоврядування як представники держави, накопичуючи земельний банк громад, оскільки при розвитку органів місцевого самоврядування та подальшій децентралізації єдиним і найбільш надійним ресурсом місцевого самоврядування буде саме земля. «Тому наша позиція державна, проукраїнська, і якщо ми її приймемо – Україна залишиться важливим гравцем на світовому продовольчому ринку. Якщо ж іноземці почнуть купувати землю, Україна залишиться за бортом цих процесів».

Президент Всеукраїнської громадської організації «Асоціація приватних фермерів та землевласників України» Микола Стрижак заявив, що першочерговим правом на викуп українських земель мають володіти саме українські фермери, а також місцеві громади. «У нас розроблена база – концепція розвитку фермерства в Україні, й вона вже два роки діє. На жаль, у бюджеті на 2020 рік ми не бачимо, що там розвивається фермерство, тим більше, не бачимо жодного рядка, де підтримуються особисті селянські господарства – а це практично ті, з кого можуть вирости майбутні фермери. І якщо всього цього не буде, то практично зупиниться розвиток усього фермерства», – зауважив Стрижак.

Керівник Інституту громадського управління Віктор Жердицький підкреслив, що для успішного запуску ринку землі сільськогосподарського призначення державі необхідно посилити боротьбу з рейдерством, а також вдосконалити роботу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. «У нас на сьогодні 20% земель не занесені до кадастру. Досі ці ділянки не розмежовані «в натурі». Все частіше фермерів убивають, і не існує такої влади в Україні, яка б поставила нечесних різночинців на місце, тому що місцева влада їх кришує і бере участь у розподілі. Куди в таких умовах відкривати ринок землі? Нам Світовий банк і нові чиновники кажуть, що вони придумали хороший механізм – виділити кошти на здешевлення кредитів, і аж 2,2 тис. фермерів зможуть щорічно звернутися за цією послугою. Це при тому, що у нас 46 тис. фермерів на сьогодні, але лише 2,2 тис. зможуть звернутися», – зазначив Жердицький.

Учасники прес-конференції також наголосили на необхідності заборони продажу державних і комунальних земель сільськогосподарського призначення та продажу сільгоспземель іноземцям, а також на обов’язковому встановленні обмеження на концентрацію ділянок у руках одного власника. До того ж, вони зазначили, що впродовж перших п’яти років доступ до ринку сільгоспземель мають отримати лише фізичні особи – громадяни України, із запровадженням сертифікації сільськогосподарської діяльності та обмеженням площі «в одні руки» до 200 га. При цьому в подальшому, за необхідності, доступ до ринку сільгоспземлі в Україні зможуть отримати фермерські господарства, юридичні особи, які мають статус сільськогосподарського виробника останні три роки, засновниками яких є виключно громадяни України з обмеженням щодо власності та використання сільськогосподарської ділянки площею не більше 5 тис. га.

Учасники прес-конференції навіть після її закінчення не могли позбутися враження, що головна проблема фермерів полягає в постійному страхові… перед власною державою. Аграрії не можуть мати впевненість у тому, що не прийдуть чергові «благодійники» і не заберуть плоди їхньої праці. Адже під склепінням Верховної Ради все частіше озвучуються такі фантастичні законопроекти, що зовсім позбавлені здорового глузду. Особливо, коли йдеться про запровадження ринку сільськогосподарських земель. В умовах повної відсутності жодних законних запобіжників, зокрема, в частині максимальної площі в одних руках чи рівня мінімально допустимих цін, а єдиним обмеженням передбачається лише можлива заборона на володіння землею іноземцям, це буде не ринок, а всеукраїнський грабіж, який не обійдеться без громадянської війни, про яку так мріють наші вороги.

ДОВІДКА:

За інформацією УНІАН, Президент Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів до 1 жовтня розробити законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення, а Верховній Раді – скасувати земельний мораторій до 1 грудня 2019 року. Натомість 3 серпня Прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення орієнтовно планується на літо наступного року.

Він додав, що до цього часу Уряд спільно з Нацбанком має зробити кредитування в гривні значно дешевшим, ніж зараз, взяти кредит можна буде під 14–15% у гривні. Прем’єр пояснив, що Уряд має намір знизити ставки за кредитами загалом і зробити їх дешевшими саме для купівлі земельної ділянки, щоб українці мали вигідніші умови, ніж їхні іноземні конкуренти.

Володимир ЯРОШЕНКО,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top