Побороти «хижунів»

Нагальні проблеми мисливського господарства на думку користувачів мисливських угідь.

Мисливська галузь перебуває у критичному стані щодо забезпечення охорони диких тварин. Забезпечити функціонування системи охорони дикої фауни, як і природних ресурсів у цілому, стає фактично неможливо.

Більшість мисливських господарств останнім часом, як ніколи раніше, відчули на собі руйнівний вплив заборонених знарядь добування дичини – тепловізорів, прицілів нічного бачення, високоточної зброї з глушниками, приманок, пасток, які використовують для знищення диких тварин «хижуни».

«Хижунами» називали у 20-х роках минулого століття браконьєрів. Сьогодні вони втратили будь-який страх і совість. У нас у Карпатах браконьєри відкрито торгують м’ясом добутої дичини, різними виробами з неї, хизуються незаконними трофеями, демонструють свої «подвиги» в соцмережах, не боячись відповідальності за свої злочини.

А все через безкарність. До прикладу наведу деякі випадки, що стались у Івано-Франківській області у цьому році.

У ночі 1 березня 2017 року був затриманий автомобіль громадянина A.C.А., в салоні якого виявлено незаконно добуті лисиця та шість зайців, з яких три зайчихи з ембріонами. Озброєні «ділки» були з карабіном «Блазер», тепловізором «Пульсар» та прицілом нічного бачення.

У результаті браконьєру нарахували 6 тис. грн збитків, які йому прийшлось сплатити.

25 квітня 2017 року громадянин Я.В.М. на річці з пневматичної зброї застрелив крижня та сіру куріпку. Збитки у розмірі 750 грн сплатив добровільно.

У ночі 21 серпня ц.р. нашою єгерською службою затримано двох «хижунів», один із яких виявився головою сільської ради, які на високопрохідному автомобілі з незареєстрованою вогнепальною зброєю, мали намір вполювати кабана. За це їм «світить» максимальний штраф у розмірі 1020 грн на кожного, але про це згодом.

Перші два випадки незаконного полювання пройшли судові розгляди і за ними прийняті рішення, які набрали законної сили.

У першому випадку суд повернув порушнику зброю, тепловізор, прилад нічного бачення, автотранспорт, а в другому, де незаконно добуто качку і сіру куріпку – конфіскував у порушника пневматичну зброю та наклав штраф. Абсурд!

Мізерні штрафи за незаконне полювання, неправомірні прийняття рішень судами про повернення знарядь незаконного добування порушникам, це тільки верхівка проблем браконьєрства в Україні. Упевнений, мене підтримають усі, кому небайдужа доля мисливської галузі.

Нарешті нещодавно було збільшено суми збитків за завдану шкоду державному мисливському фонду, що відповідає інтересам користувачів мисливських угідь.

Наступне, що негайно треба зробити:

1. Збільшити штрафи за незаконне полювання, внести зміни в кримінальний та адміністративний Кодекси України.

2. Визнати, що всі знаряддя і засоби незаконного полювання, де мало місце добування дичини, підлягають конфіскації.

3. Забрати з ч. 2 ст. 85 АПКУ словосполучення «чи без такої», яке дає законне право судам приймати протизаконні рішення.

4. Внести зміни до Закону України «Про мисливське господарство та полювання», заборонивши громадянам перебувати з пневматичною зброєю в мисливських угіддях. З її допомогою можна вбити дрібну дичину з 50-ти і більше метрів.

5. І наостанок – заборонити використання нарізної вогнепальної зброї, виготовленої під глушники та з глушниками.

Незаконне добування дичини необхідно кваліфікувати, як крадіжку майна. Дичина, що перебуває у стані природної волі, є загальнодержавним мисливським фондом, який держава передала користувачеві мисливських угідь на договірних умовах. Тому незаконне добування дичини являє собою викрадення її у власника або користувача і не може сьогодні кваліфікуватися адміністративним правопорушенням – це кримінал.

Ще одна проблема – погодження Лімітів на добування мисливських тварин. Необхідно передбачити законом відповідальність чиновників за несвоєчасне затвердження цього документа. Законослухняні мисливці чекають відкриття мисливського сезону, користувачі мисливських угідь – «врожаю», а його крадуть.

Сьогодні громадські організації, зокрема УТМР, спільно з асоціацією учасників АТО, «Самооборони» об’єднують сили для проведення спільних заходів щодо охорони, відтворення тваринного світу та боротьби з браконьєрством, але без державного врегулювання та допомоги поліції побороти це зло – неможливо!

Михайло ЛУЩАК,
Голова ради
Івано-Франківської
облорганізації УТМР,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top