Ліс не можна не любити

Так вважає лісничий Бориспільського лісгоспу.

Володимир Лепеха впродовж багатьох років працює в Баришівському лісництві, одному з чотирьох підрозділів Державного підприємства «Бориспільський лісгосп». У розмові з нашим кореспондентом досвідчений працівник лісової галузі розповів:

– Територія нашого лісництва охоплює 4538 гектарів, протяжність із півдня на північ – 70 кілометрів, із заходу на схід – 25. Якщо характеризувати наші ліси, то 2,6 тис. га займають листяні, 1,5 тис. га – хвойні. Решта – галявини, сіножаті, невгіддя, болота, точніше – болотиста місцевість, де вже давно немає води. А колись її тут було навіть забагато: пригадую, коли 1986 року, по закінченні навчання, вперше зайшов до лісу, то навіть улітку крізь взуття відчувалося, що ґрунт насичений водою, а повітря, чисте, прохолодне, вологе, наповнене ароматом дерев і трав, оновлювало сили. Віднедавна посушливий клімат укорочує віку деревам, ґрунтові води пішли вглиб, а як реагують на це люди? На жаль, лише висловлюють занепокоєння, а треба діяти – садити й плекати дерева, тобто відновлювати зелені легені планети. Скажімо, якщо в населеному пункті на одному кілометрі буде двісті дерев, то спекотної днини температура повітря в порівнянні з навколишнім понизиться на два градуси. Отже, майбутнє – в руках людства, і воно буде перспективним, якщо від слів переходити до конкретних дій для збереження довкілля (маю на увазі комплекс заходів, і не лише в галузі лісництва.

На жаль, у суспільстві ще немає повного розуміння того, що ліс потрібно берегти, насамперед, від вогню. То в одному, то в іншому місці горять сухі трави, чагарники, а слідом за ними й великі дерева. На щастя, завдяки оперативності працівників лісництва, які регулярно об’їжджають лісові масиви й вчасно виявляють осередки займання, вогнища на площі 2–5 соток ліквідовували власними силами: пожежник-водій спецавто Михайло Івченко, трактористи Геннадій Крамаренко, Сергій Купрієнко. Це працівники досвідчені й відповідальні, вони люблять ліс і вболівають за його збереження. Вони відчувають кожне дерево, розуміють про що їм шепоче міцний дубок чи тендітна береза, чому стогне ушкоджена короїдами сосна…

Користуючись нагодою, хочу трохи розповісти про наш дружний згуртований колектив. Один із найдосвідченіших – справжній професіонал Борис Дзюба, інженер лісового господарства, помічник лісничого; він майже тридцять літ опікується збереженням та відтворенням зелених насаджень. Йому допомагають досвідчені майстри Сергій Зінченко, Андрій Воронєвич, Віталій Дарда, Олексій Христенко…

Розповідаючи про ліс та людей у ньому, не можна оминути й таку незручну тему, як вирубка дерев. Ми теж змушені цим займатися, таке життя лісу. Але на місце вирізаних дерев відразу висаджуємо маленькі сосни та дубки, які протягом десятиліть виростуть і знову стануть лісом.

Алла Крамаренко дбайливо вирощує сіянці сосни, адже саме ці хвойні дерева, що славляться своїми фітонцидними властивостями, є основною лісотвірною породою нашого лісництва. На масивах, де проведена планова й санітарна вирубка дерев, поруч із хвойними сусідитимуть дуб звичайний і червоний, клен, явір, а також – горіх чорний (належить до найбільш цінних серед типу червоного дерева).

Колектив поповнюється й молодими спеціалістами. Серед них Олександр Рябущиць, родом із Рівненщини. Випускник Житомирського агроекологічного університету, вже два роки працює старшим майстром, а його батько, Володимир Дмитрович, за професією – лісничий. До речі, Алла Анатоліївна, дружина Олександра, за професією – інженер лісового господарства. Справжня лісова династія!

Цінуймо працю трудівників лісового господарства, які бережуть і примножують неоціненне природне багатство рідного краю, нашої України.

Вітаю із професійним святом, яке відзначали минулого тижня, – Днем працівника лісу колег і ветеранів нашого колективу, які передали нам свій досвід, почуття відповідальності за збереження довкілля. Ви – гідні поваги й визнання, адже дбаєте про майбутнє людства – довкілля, в якому б комфортно почувалася кожна людина. Тож нехай кожен день приносить вам радість, а життя буде благополучним і забезпеченим.

Володимир ЯРОШЕНКО,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top