Мисливці, Риболови та інші Брехуни

Як команда кількох мисливців-однодумців переросла в багатотисячну спільноту.

У червні виповнилось два роки Фейсбук-спільноті «Мисливці, Риболови та інші Брехуни». Унікальна група – клуб інтересів любителів полювання, риболовлі, спорту та поціновувачів краси оточуючого світу, об’єднала вчителів, лікарів, журналістів, військових, водіїв, державних службовців та представників чи не всіх професій від поважних пенсіонерів до юнаків. Жодного примусу чи внесків! Без жодної нав’язливої реклами про групу «МРБ» знають вже й по той бік океану. Група нараховує близько 30 тисяч представників і це не межа.

А все почалось із кількох любителів природи, полювання та риболовлі з Вінниччини. «Батьком» та натхненником групи став Володимир Безуглий.

Володимир Безуглий

– Я народився у родині мисливця та риболова у селі Іванів Калинівського району на Вінниччині. Це дивний мальовничий край, який омивають три річки – Снивода, Байківська та Південний Буг. Ліси, поля, стави… Місце, де ти обов’язково маєш бути як не мисливцем, то рибалкою точно. З самого дитинства батько привив мені любов до полювання, риболовлі та рідної природи. На все життя. Це не хобі, не дозвілля. Це моє життя! У 1996 році я отримав мисливський квиток. А до цього ще п’ять років був юніором. Була така практика при мисливських товариствах, було відповідне посвідчення, – розповідає Володимир Безуглий. – За фахом я технік-механік. Але вже 18 років працюю за кордоном. У відпустку намагаюсь їздити до рідних країв. Гостра нестача спілкування із друзями, колегами й спонукала мене до створення нашої спільноти у соцмережі Фейсбук, яка отримала назву «Мисливці, Риболови та інші Брехуни». Група спершу була створена з моїх друзів. Їм сподобалася така ідея, вони підтримали її й стали запрошувати до групи своїх друзів. Так все і почалося. До речі, у Фейсбуці тоді були інші мисливські, рибальські групи, вони й досі є, але нашій вдалося зайняти свою, в чомусь унікальну, нішу.

– Коли День народження вашої групи?

– 29 червня 2017 року. У цей день народилася наша перша ідея її створення. Коли ж пішли нові учасники, відповідно пішли нові ідеї з її розвитку. Нові адміністратори та модератори, бо я вже один не міг впоратись із таким потоком інформації. Мої помічники, друзі та колеги – адміни: Віктор Руденко, Максим Дерун, Михайло Драч, Олександр Литвак, В’чеслав Коваль, а ще наші модератори та тисячі наших однодумців. Наша група офіційно зареєстрована. Це бренд, усе згідно з законом про захист авторських прав. Була створена емблема групи. Художник з нашої групи Василь Чечуйко переробив на наш лад один цікавий логотип чехів. Звідти вийшов наш символ із оленем та рибою. Далі ми на її основі створили свої шеврони, значки, наліпки на авто. Більше п’яти тисяч нашивок та наліпок отримали наші представники в усіх куточках України. Тож учасники вже впізнають один одного на дорогах. Є брендовані футболки. Ми маємо й свій прапор та свій гімн. Слова гімну написав наш учасник Володимир Семченко.

– Спершу Ви керували спільнотою? Скільки зараз всього «МРБешників»?

– Відколи я особисто керував групою, то переживав за кожного учасника. Коли людина виходила з групи, писав їй – чому вийшла, що не сподобалось. Але це ж життя…

Нині «МРБ» нараховує близько 30 тисяч учасників! Група закрита. Аби потрапити до неї, потрібно відповісти на кілька запитань. Цікава арифметика – щомісяця до нас долучаються близько двох тисяч людей. Але дуже багато кандидатів на вступ не дають відповіді на вступні питання. Тож їм відмовляють. Створена група правління, де адміністратори вирішують організаційні питання, а ще бюджет групи тощо.

– Яких правил має дотримуватися кожен «МРБешник» та бажаючий ним стати?

– У нас діють чіткі правила. За їхнє порушення учасника можуть видалити або заблокувати взагалі чи на певний термін. Група без політики та пропаганди, жодних особистих образ, грубощів на адресу один одного. Усі рівні, правила для всіх однакові. Публікації та фото на тему незаконного полювання чи браконьєрства ми відразу видаляємо. Часто відразу ж із їхнім автором. Така от виховна робота.

– З яких регіонів України найбільше учасників групи?

– За два роки існування групи нам вдалось об’єднати чудових людей та колективи. В групі найбільше киян – більше п’яти тисяч. На другому місці – Вінниця та Він­ницька область – близько двох тисяч учасників, далі Львів – майже півтори тисячі наших підписників. Потім Хмельницький, Рівне, Житомир. Звісно, кількість й надалі зростає. Вже є підписники з Чехії, Польщі, Італії, Іспанії, Португалії, Франції та навіть із Канади та США.

У 2018 році у моїх рідних краях провели першу зустріч групи «МРБ», куди приїхало більше 50 учасників зі всієї України. Були змагання з полювання та риболовлі. Всім дуже сподобалось, було цікаво. Спонсори свята розіграли мисливську рушницю серед гостей. В цьому році теж провели фестиваль, на якому було близько 170 чоловік. Думаю, цей фестиваль стане традицією. Кожен рік на день Незалежності України плануємо проводити його на моїй батьківщині.

До речі, на зустрічі групи у 2018 році була висунута пропозиція створити на нашій основі громадську організацію, аби мати більше прав та повноважень. Можливо, воно так і буде, подивимось.

Ще один наш пріоритет – робота з підростаючим поколінням. Бо, на жаль, людей більш старшого віку важко перевиховати, змінити їхні погляди, настрої. Тому, у майбутньому «МРБ» візьме курс на виховання молоді, дітей. Аби навчити їх як примножити та зберігати нашу природу.

– Вашу групу вже можна порівняти зі своєрідною родиною?

– Так, ми – велика та дружня родина. Кожного ранку адміністратори вітають з днем народження тих наших МРБешників, у кого цього дня свято! А ще у нас можуть не лише похвалитися мисливськими трофеями, кулінарними рецептами, рушницею або рибальськими аксесуарами, а й отримати пораду, консультацію, розповісти смішну історію чи анекдот… От наприклад, як цуценя мисливського собаки назвати. Чи поділитись радістю із нагоди народження, першого класу чи випуску дитини…

І якщо в когось із нашої спільноти з’явилася проблема чи сталася біда, можна звернутись до групи і отримати допомогу. Дружба, повага, взаємодопомога – це наші головні постулати.

– А чи є у групі жінки? Адже серед них є теж багато любительок полювання, риболовлі, природи.

– При всій повазі до прекрасної половини людства, у нас закритий чоловічий клуб. Тому жінок у нашій групі немає. Це теж одне з важливих правил нашої спільноти.

– Чи бере участь група «МРБ» у суспільному житті країни, чи переймається тим, що турбує мисливців, рибалок, зрештою всіх наших співвітчизників?

– Ми постійно проводимо у спільноті конкурси, змагання. Взимку цього року провели перші змагання у селі Корделівці Калинівського району Вінниччини із зимової риболовлі та у самій Вінниці зі стендової стрільби. Ваше видання про це писало. Головне – гарний настрій, чудовий відпочинок, спілкування у дружньому колі. Та й пропаганда полювання та риболовлі.

Ми, наприклад, брали участь у мітингу зі збереження популяції українських лосів та проти занесення цього виду до Червоної книги. Активно виступаємо проти спроб псевдоекологів та псевдозахисників все заборонити. Активно підтримали наших друзів-пасічників у мітингу проти отруйних пестицидів та хімікатів. По всій Україні провели мега­флешмоби «МРБ дбає про довкілля», «МРБ за збільшення популяції тварин». Будуємо годівниці для тварин, гнізда для качок. Робимо ще дуже багато чого. У майбутньому плануємо ряд флешмобів за чистоту українських мисливських угідь, збереження та охорону фауни та флори. Це дуже важлива та відповідальна робота.

– Ось знову виринають пропозиції та законопроекти про заборону полювання в Україні. Знову активізувалися так звані «екоактивісти», кандидати у нардепи і ті, хто їх лобіює… «МРБ» буде на це реагувати?

– На нашу думку, й мови не може бути про закриття полювання, навіть обмеження. Навпаки, мисливське господарство треба розвивати. Хоча наші «зелені» опоненти жваво це постійно пропонують, завжди будемо відстоювати права мисливців та рибалок. Думаю, ми в змозі об’єднати не одну тисячу людей і нас просто змушують створити громадську організацію. Скоро почнемо розробляти свій Статут й Програму нашої діяльності. Вже почали видавати свої посвідчення «МРБ» нашим учасникам. Це Посвідчення «Мисливця, рибалки, біозахисника».

– До речі, Ви ж нині працюєте в Португалії. А чи знайомилися з їхньою системою мисливського господарства, полювання?

– Так, я познайомився із багатьма португальськими мисливцями та рибалками. Дізнався про їхні традиції, засоби полювання та риболовлі. В Португалії дуже злагоджена система регулювання мисливської та риболовної галузі. Необхідно мати ліцензію, щоб порибалити на будь-якій водоймі.

Безуглий-молодший бере приклад з батька

Дичини вдосталь, особливо копитних, незважаючи на те, що там дозволене нічне полювання.

Я вже отримав місцеве португальське посвідчення мисливця. Але щоб отримати дозвіл на зброю, треба скласти п’ять іспитів. На жаль, перший я провалив. Це теорія та законодавство. Проблема – мовний бар’єр. Готуюсь до перездачі. Крім теорії та законодавства, потрібно обов’язково пройти курси користування зброєю та першої медичної допомоги.

Мені подобається португальська система придбання ліцензії як на полювання, так і на риболовлю. Її можна купити у будь-якому банкоматі.

У Португалії велика популяція кабана, на якого можна полювати весь рік і це при тому, що майже кожного року вигорають тисячі гектарів лісу під час літньої спеки. Багато голуба, який мігрує з Африканського континенту. Гарне полювання на гірську куріпку. Популярне і зимове полювання на дроздів.

До речі, у Португалії набої вдвічі дешевші, ніж в Україні.

Місцевий мисливський менталітет не дозволяє порушувати законодавство. Маленький приклад, жоден португальський мисливець ніколи не зарядить у свій напівавтомат п’ять набоїв.

– Що Ви побажаєте усім мисливцям, рибалкам, активістам, словом усім тим, кому небайдужа українська природа?

– Знайте одне – все залежить лише від вашого ставлення до природи. Любіть її, змінюйте свій світогляд лише у кращий бік, це ніколи не пізно. Завжди дотримуйтесь усіх правил полювання та риболовлі. Навчайте своїх діток любові до природи, чистоти, акуратного поводження на природі та безпеці, а ще дотримання норм вилову та добування трофеїв. Закладіть у дітей майбутнє нашої країни!

Гімн «МРБ»:

Шануймося, мисливці
та рибалки,
Ще й серед них завзяті брехуни,
Усі специ: стволів, пліток
та чарки,
Природи української сини!
Піднімем келих після відпочинку,
Бо ми всі браття, не якісь цабе.
За байками про звіра,
рибу й жінку,
Лунатиме наш тост – за МРБ!!!

Володимир РОМАНЕНКО,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top