Видатний біолог лісу

До 95-річчя з дня народження професора М’якушка Володимира Костянтиновича.

Володимир Костянтинович був високопрофесійним фахівцем, чуйною, чемною, надзвичайно порядною і відданою справі людиною, якій він присвятив своє життя. Ми, учні Володимира Костянтиновича, пишаємося тим, що мали щастя навчатися та спілкуватися з ним, а набуті знання і досвід втілювати у лісову науку, освіту.

М’якушко Володимир Костянтинович народився 15 грудня 1922 р. у м. Жмеринці Вінницької області. Сім’я була великою і складалася з 9 чоловік. Батько – Костянтин Єремійович працював робітником, а мати – Олена Григорівна – домогосподарка. Володимир Костянтинович мав четверо братів та дві сестри.

В 1930 році М’якушко В.К. пішов у Жмеринську середню школу, яку закінчив у 1940 році.

Після закінчення школи Володимир Костянтинович вступив до Бакинського військового училища зенітної артилерії, а з початку грудня 1941 року до липня 1942 року брав участь в обороні м. Севастополя. Під час одного з боїв на Сапун-Горі був поранений. Після чого потрапив у шпиталь, який мали евакуювати, але не встигли. Шпиталь був захоплений ворогом, а Володимир Костянтинович попав у полон.

У травні 1945 році після звільнення з полону Володимиру Костянтиновичу прийшлось пройти декілька спеціальних перевірок, відновити військове звання і в кінці грудня 1945 року демобілізуватись у запас.

Упродовж 1946–1948 років М’якушко В.К. працював у депо залізничної станції «Жмеринка» кочегаром, а згодом помічником машиніста.

У 1948 році Володимир Костянтинович вступив на лісогосподарський факультет Львівського сільськогосподарського інституту, який закінчив з відзнакою у 1953 році.

Після закінчення інституту М’якушко В.К. працював з 1953 р. старшим лаборантом на кафедрі загального лісівництва ЛСГІ, а в 1955 році разом з колегами був переведений до Лісотехнічного інституту і працював на тій же посаді до 1959 року.

Упродовж 1960–1962 років Володимир Костянтинович обіймав посаду асистента кафедри загального лісівництва та розпочав дисертаційну роботу з вивчення черешні в лісах західних областей України, яку закінчив в Інституті ботаніки ім. Н.Г. Холодного в м. Києві.

У 1963 році Володимир Костянтинович почав працювати на посаді молодшого наукового співробітника Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного АН УРСР, а у 1966 році був переведений на посаду старшого наукового співробітника відділу геоботаніки цього інституту.

У 1966 році Володимир Костянтинович успішно захистив кандидатську дисертацію на тему: «Черешня (Cerasus avium (L) Moench) в лісах західних областей УРСР», та отримав науковий ступінь кандидата біологічних наук. За результатами дослідної роботи ним була підготовлена і видана монографія «Черешня в лісах України».

У грудні 1974 року в Інституті ботаніки ім. М.Г. Холодного він захистив докторську дисертацію на тему: «Соснові ліси рівнинної частини УРСР» зі спеціальності «ботаніка», а в 1975 році присуджено науковий ступінь доктора біологічних наук.

У 1974 році Володимир Костянтинович призначений на посаду заступника директора з наукової роботи Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного АН УРСР, яку обіймав до 1978 року. З 1976 року М’якушко В.К. працював за сумісництвом на посаді завідуючого відділу екології та охорони рослинності Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного АН УРСР. Більшість фахівців сформованого відділу, зокрема, і В.К. М’якушко, раніше працювали під керівництвом академіка П.С. Погребняка.

У 1980 році Володимир Костянтинович був обраним на посаду завідувача кафедр дендрології і охорони природи УСГА, а у 1982 році йому присвоєно вчене звання професор.

За весь період своєї наукової роботи М’якушко В.К. опублікував понад 200 наукових, навчально-методичних праць. Він автор відомої монографії «Сосновые леса равнинной части УССР» (К., Наукова думка. 1978.– 250 с.).

Під керівництвом В.К. М’якушка захищено більше 10 дисертаційних робіт, зокрема, Г.Й. Бумар, М.М. Ведмідь, О.С. Козьяков, В.К. Коновальчук, А.І. Кушнір, В.І. Мельник, П.Г. Плюта, П.Н. Таргонський та ін.

М’якушко Володимир Костянтинович разом з дружиною М’якушко Таїсією Яківною виростили та виховали двох синів Костянтина та Андрія.

Помер В.К. М’якушко 28 лютого 2011 року і похований на Берковецькому кладовищі в м. Києві.

Микола ВЕДМІДЬ,
Валерій КОНОВАЛЬЧУК,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top