Не стояти осторонь проблем держави

Звенигородські лісівники допомогли відновити вітряк, якого міг бачити видатний поет.

Ця історія – як ще один штрих до портрета наших лісівників, котрі не тільки ліс вирощують, саджають та заготовляють, а й займаються благородними справами. Нещодавно у Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка» відновили історичний вітряк – саме завдяки підтримці працівників ДП «Звенигородське лісове господарство». Між тим, на сайті лісгоспу вказаний слоган чи девіз місцевих лісівників – «Плекаємо ліси Шевченкового краю». Насправді все так і відбулося в історії з вітряком.

У березні цього року через буревії та негоду було пошкоджено два вітрила давнього млина. Як розповіла директорка заповідника Людмила Шевченко, підготували звернення до місцевого лісгоспу з проханням відновити крила. Улітку лісівники виконали це прохання, відремонтували пошкоджені й реставрували два інших. Робили все самостійно, адміністрація заповідника лише допомагали з проектуванням вітрил. Також у відновленні допомогли Звенигородська міська рада та СТОВ «Агрофірма «Корсунь».

Ідеться про порятунок історичного об’єкта. Вітрякові – понад 200 років, розташований він між селами Шевченкове і Будище Звенигородського району. Це єдиний велетень-млин, що зберігся із двадцяти восьми, які діяли у Керелівці за часів дитинства Тараса Шевченка. До речі, за своєю конструкцією вітряк належить до «голландського типу», тобто до шатрових вітряків. Він є класичним взірцем традиційного шатрового млина кінця ХІХ – початку XX століть і лишився останнім вітряком цього типу на теренах Черкащини. Особливість шатрових вітряків у тому, що вони мають обертовий ковпак чи шатро на нерухомій будівлі.

«На сьогодні цей вітряк є гордістю усієї Черкащини, – зазначає Людмила Шевченко. – Він залишився один із 28, які були на узвишші поміж селами Моринці, Керелівка та Будище. Для нас він з багатьох міркувань цінний. Ми нашим екскурсантам розповідаємо про давнє ремесло, про мірошництво, а в родині Шевченків це одне з професійних ремесел. Дід Тараса був шевцем, звідси й прізвище Шевченки. Батько був стельмахом, виготовляв колеса до воза і міг робити що завгодно з дерева. Брати були теслями, а ще були родичі, які займалися мірошництвом. Тому з багатьох позицій ми дуже раді, що вітряк відновлений. Він стоїть на семи вітрах. Хотілося б, щоб люди ставилися до нього з пошаною».

Раніше до відновлення вітряка долучався меценат із Трускавця Володимир Кушнір. Як пригадує пані Людмила, у 1999 році він допоміг замінити обшивку млина. Подія присвячувалася черговій річниці від дня народження поета. Тепер збереження млина стало спільною справою з місцевими лісівниками. До речі, працівники ДП «Звенигородське лісове господарство» отримали окрему подяку від керівництва району за відбудову і реставрацію історичного млина, а весь колектив лісгоспу з директором Анатолієм Проценком відзначено за державницьку позицію та активну участь в житті та розбудові району.

«Ми не перший раз долучаємося до такої благородної справи, у нас є професіонали, які можуть зробити таку роботу якісно та з почуттям відповідальності, – коментує Анатолій Проценко. – Перше відновлення вітряка було років сім тому, тоді млин був зруйнований, вітрила теж були пошкоджені, також частково стіни. До лісгоспу звернулися представники заповідника і ми погодилися відновити вітряк. Після останньої весняної стихії знову заповідник попросив нас про допомогу. Оскільки ми вже знаємо, як відбудовувати, то, звісно, відгукнулися. До нас часто звертаються соціальні заклади, яким ми надаємо посильну допомогу у відновленні того чи іншого об’єкта. Ми не лишаємося осторонь проблем громади. Бо якщо не ми – то хто ж. Якщо ми сьогодні займемо байдужу позицію, то хто буде відбудовувати нашу державу. Як державне підприємство, повинні задавати тон та формувати соціальну свідомість наших громадян. Ми пишаємося тим, що працюємо у державному підприємстві, яке дійсно може допомогти громаді вирішити певні труднощів. Не можна стояти осторонь проблем, що є в держави».

Інна ПОГОРІЛА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top