Золотий птах

Фазан – дуже обережний, полохливий, міцний на рану птах, а полювання на нього –  одне з найбільш цікавих.

На заміну полюванню на дикого кабана, якого «зжерає» останній час африканка, багато мисливських господарств країн Європи обрали полювання на вольєрного фазана, і воно, за своїм азартом і емоційним напруженням нічим не відрізняється від добування вільної дичини.

На багатті у величезній пательні шкварчить мачанка, за столом в альтанці мисливці пригощаються кулінарними шедеврами, приготовленими прямо тут, у лісі. Сніданок супроводжується веселими мисливськими байками, які задають настрій на цілий день. З такого ритуалу в Білорусі починається полювання на фазана в Копильському дослідному лісгоспі Мінської області.

«Всі мисливці приїхали здалеку, втомилися з дороги. Щоб добре пополювати, потрібно добре підкріпитися і набратися сил», – пояснює інженер з мисливського господарства Копильського лісгоспу Андрій Барталевіч.

Звуки мисливського рогу сповіщають мисливців, що час шикуватись на інструктаж із техніки безпеки.

Мисливці розчохлюють рушниці, випускають собак і вишиковуються на засланому хвоєю майданчику, де в кінці дня знову зберуться всі учасники полювання, щоб підрахувати здобич. Ось звучить спеціальний сигнал рогу і мисливці з лягавими прямують у поле. Полювання почалось.

На кожного з п’яти мисливців і двох лягавих собак випускають по п’ять фазанів. «Ми підставним полюванням не займаємося, фазанів з-за куща не викидаємо. Птах заздалегідь висаджується. З практики проведення полювання, 50% добутих з випущених птахів – це вже хороший результат. Такого ще не було, щоб мисливець добув усіх фазанів, випущених під постріл. Птахи, яких не добули, залишаються на волі в угіддях», – розповідає Андрій Барталевіч.

По дорозі до місця, де випустили фазана, мисливці обговорюють план дій і з’ясовують, який там ландшафт, звідки дме вітер тощо. Лягаві помічники тремтять від нетерпіння і, як тільки їх спускають з повідків, почнуть ганяти, винюхуючи обережних фазанів. Без собаки знайти цього обережного птаха непросто, фазан полюбляє ховатися у кущах і високій траві, а пересувається переважно землею.

«Особливість полювання на вольєрного фазана полягає в тому, що воно дозволене в Білорусі цілий рік. У міжсезоння будь-який бажаючий може приїхати і пополювати», – пояснює наш співрозмовник.

Він також розповів, що полювати на вольєрного фазана анітрохи не простіше, ніж на його дикого родича і це робить таке полювання не менш захопливим.

Тим часом мисливці розділилися на дві групи, щоб ретельніше прочесати місцевість, де ховається обережний фазан. То тут, то там лунають сигнали біпера – спеціального звукового пристрою, який пищить, як тільки собака знаходить птаха і стає в стійку. У сучасному світі біпери замінили традиційні дзвіночки, які замовкали, як тільки пес знаходив здобич, попереджаючи про це мисливця.

«Полювання з лягавою – це особливе задоволення, воно відрізняється своєю емоційністю. Таке полювання – це відмінне проведення часу, релаксація свого роду, це хобі й цілий культурний пласт», – розповідає мисливець зі стажем, голова республіканської комісії БТМР лягавих собак і ретриверів Олексій Степанчук.

У цей момент лунає сигнал біпера – пес знайшов фазана, встав у стійку і чекає сигналу мисливця. Олексій дає лягавій команду: «Піднімай!». Собака зривається з місця і… в зубах у нього виявляється птах, у якого навіть не стріляли… щось пішло не так. Мисливець реагує спокійно: «Зашкалив мисливський інстинкт і собака добув фазана без участі мисливця. Буває…».

«Собаки додають естетичності у полюванні, – продовжує він, – З ними можна отримувати задоволення не тільки від стрільби, від добування, а ще й від взаємин з вихованцем. Собака для такого полювання готується. Це результат багаторічної праці й відображення внутрішніх якостей мисливця», – ділитися мисливськими секретами Олексій.

Собака продовжує досліджувати місцевість, знову знаходить птицю і все повторюється. Тільки на цей раз фазан встигає злетіти, і мисливець кладе його на землю точним пострілом. Звучить команда: «Подай!», і собака приносить тушку прямо в руки мисливцю. На траві залишаються розсипи пір’я – ознаки вдалого полювання.

Олексій Степанчук захоплюється полюванням з 1982 року. Йому довелось побував на різних полюваннях у багатьох країнах Європи. Він переконаний, що полювання на вольєрного фазана швидше свято, ніж серйозний захід: «Сьогодні полюємо на підсадного фазана. У цьому є і мінуси, і плюси. Наприклад, непотрібно ходити по 20–30 кілометрів, як на звичайному полюванні. Цей вид полювання – просто мисливське свято. Мисливці приїздять із сім’ями, беруть із собою дітей. Близькі можуть побачити та відчути, чим ми захоплюємось».

Цього разу Олексій приїхав на полювання з дочкою Єлизаветою. Маленький син поки з ним не їздить. У Олексія дві лягаві собаки і за словами Єлизавети, вони чекають полювання навіть більше, ніж їх власник. «Коли тато збирається на полювання, вони сплять на сумках з його речами, щоб їх не забули взяти з собою. Адже це мисливська порода. У них це в крові», – розповідає вона.

Єлизавета Степанчук з трофеєм

Рідні до захоплення голови родини ставляться спокійно і використовують виїзди на полювання, як можливість побувати на природі, подихати свіжим повітрям. Крім того, вважають Олексія справжнім добувачем: м’ясо птиці, яке він привозить з полювання, використовують у їжу.

«З дичини в нашій родині готують супи та різні інші страви. Батько взагалі не розуміє, коли полюють, щоб задовольнити інтерес, а дичину віддають або взагалі викидають. Це неправильно», – підкреслює Єлизавета.

Сигнал мисливського рогу кличе всіх учасників полювання до місця старту, прийшов час підбивати підсумки. Втомлені, але задоволені, чоловіки з рушницями за спиною викладають на майданчик з хвоєю і обнесений палаючими багаттями-свічками, добуту птицю. Це теж обов’язковий ритуал, можна сказати, данина мисливським богам. Собаки вже заспокоїлися і навіть не дивляться у бік фазанів.

На ялиновій підстилці лежать 12 птахів з 25, яких випустили під це полювання – ті самі 50% потенційної здобичі, які роблять полювання вдалим. Видовище урочисте і красиве. Яскраві строкаті птахи на зеленому тлі здаються картиною когось імпресіоніста.

За традицією мисливського господарства всім мисливцям вручають дипломи за заслуги. Але нагороду отримує не тільки найкращий стрілець. У жартівливій номінації «Нікого не образив» переміг мисливець, який зробив сім пострілів і все мимо. «Головне, – стабільність», – прокоментував він.

Під звуки рога всі вітають один одного і йдуть збиратися додому.

Полювання на фазана в Білорусі набирає все більше популярності. Раніше білоруські мисливці тримали лайок і ходили на дикого кабана, але з 2013 року ситуація сильно змінилася через африканську чуму свиней. Нині мисливці заводять собак, які підходять для полювання на пернату дичину, в тому числі, фазана.

Так, завдяки попиту у 2015 році з’явився фазанарій Копильського дослідного лісгоспу. Перше полювання у мисливському господарстві проводили з «чужою» птицею, яку закупали, щоб розвивати цей вид мисливства. А вже в 2016 році мисливці полювали на птицю, вирощену в фазанарії.

Враховуючи, що полювання – захоплення не з дешевих, полювання на фазана не таке вже й дороге задоволення. Полювання з єгерем коштує 10 білоруських рублів (130 грн), але це без організації харчування. Зі сніданком та обідом – 40 рублів (520 грн). Остаточна сума залежить від кількості замовленої птиці: один фазан – 20 рублів (260 грн).

P.S. В Україні вартість одного фазана під постріл приблизно така сама – 250–300 грн у залежності від господарства. На відміну від Білорусі, у нас умови для дикого фазана кращі і чисельність його достатня. Особливо популярне полювання на дикого фазана в Закарпатській, Запорізькій, Одеській та Херсонській областях. Також цей вид полювання був розвинений у Донецькій області, але нині, з відомих всім причин, воно закрите. За офіційною статистикою дикого фазана в Україні налічується 400 тис. голів, а добувається – близько 60 тис. Вартість полювання на нього 150–250 грн (ціна відстрільної картки) при нормі добування – три фазани на день. При полюванні на підсадного вольєрного фазана норми добування немає, скільки купив фазанів, стільки і полюй, але з практики, мисливці, якщо все за правилами, знаходять тільки половину з куплених ними птахів.

Ірина ПЕТРОВИЧ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top